Vystrčil: Babiš by měl v EU a NATO iniciovat postup proti ruskému vlivu

foto Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL).

Praha - Představitelé českého Senátu odsoudili možné zapojení ruských tajných služeb do výbuchu skladu ve Vrběticích na Zlínsku jako akt státního terorismu. Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) iniciovat v NATO a EU společný postup proti narůstání ruského vlivu.

"Musíme se zbavit prorůstání ruského vlivu do českých politických, společenských a ekonomických struktur," prohlásil Vystrčil. "Je téměř jisté, neboť k tomu dle vyjádření premiéra existují jednoznačné důkazy, že se na výbuchu skladů ve Vrběticích podílely ruské tajné služby. Pokud se toto prokáže, tak musíme považovat počínání ruských tajných služeb za velmi závažný projev agrese a nepřátelství, které lze označit i jako akt státního terorismu," uvedl Vystrčil.

Označil za nepřijatelné, aby někteří ústavní činitelé v rozporu s varováním bezpečnostních složek navrhovali kroky, které by mohly znamenat bezpečnostní riziko pro ČR nebo zvýšit strategickou závislost na Rusku. Vystrčilova výtka se týkala například stavby dukovanské elektrárny. Poukázal na to i místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu Starostů.

Předseda Senátu považuje za potřebné objasnit podle předsedy Senátu nepříliš pochopitelné chování některých ústavních činitelů k Rusku nebo "kritický a přezíravý přístup" prezidenta Miloše Zemana k práci bezpečnostních složek. Bez komentáře nechal Vystrčil to, že se prezident ke kauze vyjádří až příští neděli. Podle Růžičky se i vláda lehkomyslně a nedbale nevěnovala varování bezpečnostních služeb. Kritizoval i vysoký počet pracovníků ruské ambasády v Praze.

Senátní bezpečnostní výbor se podle svého předsedy Pavla Fischera (nezávislý) sejde v pondělí odpoledne na uzavřeném jednání se šéfy Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalem Koudelkou a Národní centrály boje proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jiřím Mazánkem. Chce informace, které by poskytly kontext do celého případu. Připraví stanovisko, o kterém Senát rozhodne na středeční schůzi. Příští týden také zasedá Sněmovna a ke kauze se mají sejít i sněmovní výbory pro obranu a bezpečnost.

Místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL) uvedla, že po došetření případu ruského zapojení do výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích by Česko mělo požadovat po Rusku odškodnění. Náklady na odstranění následků výbuchů v roce 2014 podle ní dosáhly zhruba jedné miliardy korun. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) s tím nepočítá, neboť Rusko by tím přiznalo svou vinu.

Senát opakovaně varoval před ruskými aktivitami v ČR. Práci českých bezpečnostních složek by měli respektovat všichni ústavní činitelé, podotkl Vystrčil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je středa 8. prosince 2021

Očekáváme v 5:00 -2°C

Celá předpověď