Výstaviště v Brně má po 91 letech opět sochu Masaryka

foto Ministr zahraničí Tomáš Petříček, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš (zleva) odhalili 7. října 2019 na brněnském výstavišti sochu Tomáše Garrigua Masaryka z dílny sochaře Otakara Španiela v rámci zahájení 61. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV). Socha se na brněnské výstaviště vrátila po 91 letech.

Brno - Po 91 letech se na brněnské výstaviště vrátila socha Tomáše Garrigua Masaryka z dílny sochaře Otakara Španiela. Poprvé tam v podobě sádrového modelu stála při otevření areálu výstaviště v roce 1928. Současná socha začala vznikat loni na 60. Mezinárodním strojírenském veletrhu. V první den letošního veletrhu ji odhalil premiér Andrej Babiš (ANO) se zástupci vlády.

Španielova socha je nejcitovanější sochu prvního československého prezidenta. Posloužila jako model pro sochu umístěnou na Hradčanském náměstí v Praze, její odlitek v nadživotní velikosti stojí v Mexico City a další kopie je umístěna ve Washingtonu.

Model umístěný v Národním muzeu se stal podkladem pro 3D sken, na jehož základě hliněný model sochy vytvořil přímo na loňském strojírenském veletrhu robot. "Poté bylo potřeba sochu dokončit. Sochař Ladislav Jezbera nejen zapravil jemné linie od frézky, ale vtiskl soše i lehký autorský otisk, proto je jejím spoluautorem," uvedl mluvčí brněnských veletrhu Jiří Smetana.

Video: Zahájení veletrhu v Brně a odhalení sochy TGM
07.10.2019, 20:00, autor: Václav Šálek, Veronika Skálová, zdroj: ČTK/Video

Posledním krokem bylo odlití bronzového odlitku. "Tato socha, která mohla vzniknout jen díky kombinaci využití moderních technologií a lidského umu, v sobě symbolicky nese příběh naší státnosti, brněnského výstaviště i strojírenského veletrhu jako fenoménu českého průmyslu. Věřím, že i po 91 letech jsou ideje TGM živé a že si je i díky této soše budeme připomínat," uvedl generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Socha umístěná před pavilonem A výstaviště obsahuje i pamětní listinu a její sokl schránku s dokumenty, které popisují vznik sochy a nesou i jména zaměstnanců společnosti Veletrhy Brno, kteří na ni přispěli. Z celkových nákladů asi 500.000 korun shromáždili zaměstnanci výstaviště asi 80.000.

Mezinárodní strojírenský veletrh začal dnes ráno na brněnském výstavišti a potrvá do pátku. Jeho hlavním tématem je digitalizace průmyslu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 21°C

Celá předpověď