Výstava v Obecním domě představí 30 nezlomných umělců

foto Premiér Andrej Babiš si 11. července 2019 v Praze prohlédl před zahájením výstavu Nezlomní - Od Franze Kafky po sametovou revoluci. Na snímku pózuje s autorkou výstavy Zuzanou Brikciusovou.

Praha - V Obecním domě začne v pátek výstava k 30. výročí sametové revoluce. Zahrnuje díla 30 umělců, kteří tvořili mezi lety 1918 až 1989, doplněná o jejich citáty, deníkové zápisky, verše nebo rozhovory. Autoři expozice Zuzana a Eugen Brikciusovi vybrali výtvarníky, kteří bojovali za svobodu umění i za nejtěžších politických a společenských okolností, řekla dnes novinářům Brikciusová. Zájemci si mohou výstavu prohlédnout do 6. října.

Fotogalerie

Obecní dům v Praze představil 11. července 2019 výstavu Nezlomní - Od Franze Kafky po sametovou revoluci. Expozice ve výstavních sálech potrvá do 6. října. Na snímku je dílo od Emila Filly. Expozice nese název Nezlomní - Od Franze Kafky po sametovou revoluci. Podle Veroniky Tuckerové, která na přípravě výstavy spolupracovala, Kafkovo důsledné spojení života a díla silně inspirovalo další umělce. Z toho důvodu jeho jméno zaznívá v podtitulu výstavy. Jedním z unikátů výstavy je originál Kafkova dopisu rodičům z roku 1922 zapůjčený z Památníku národního písemnictví, který se na vzniku výstavy také podílel.

Obecní dům v Praze představil 11. července 2019 výstavu Nezlomní - Od Franze Kafky po sametovou revoluci. Expozice ve výstavních sálech potrvá do 6. října. Na snímku je dílo od Jiřího Načeradského. Ve výstavních sálech Obecního domu dostali prostor osobnosti tuzemské kulturní scény, kteří vynikali nejen výtvarným, ale i slovesným umem, uvedla dále Brikciusová. Nechybí díla Josefa Čapka, Emila Filly, Mikuláše Medka, Toyen nebo Karla Nepraše. Brikciusová ale záměrně vybrala i méně známé výtvarníky, například Františka Petra Kiena. Pocházel z německo-židovské rodiny. Kromě výtvarné tvorby se věnoval psaní básní i scénáristice. V roce 1944 byl zavražděn v likvidačním táboře v Osvětimi.

Kromě již zmíněných na přípravě výstavy spolupracovala také Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, která zapůjčila velkou část exponátů.

K výstavě vyšel obsáhlý katalog, který mimo jiné obsahuje Kunsthistorické pohádky - Nezlomní. Eugen Brikcius v nich přibližuje každého ze 30 umělců.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je čtvrtek 28. května 2020

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď