Výstava ukazuje výtvarnou tvorbu Jiřího Šlitra

foto Novináři si 29. listopadu 2019 v pražské Galerii Villa Pellé prohlédli výstavu s názvem Šlitr Šlitr Šlitr, která představuje výtvarné práce zakladatele divadla Semafor Jiřího Šlitra. Expozice se pro návštěvníky otevírá 30. listopadu a potrvá do 15. února 2020.

Praha - Výtvarnou tvorbu Jiřího Šlitra, který je známý především jako muzikant a divadelník, připomíná výstava v Galerii Villa Pellé v Bubenči. Expozice představuje desítky kreseb z pozůstalosti spoluzakladatele divadla Semafor a dosud nepublikovanou Šlitrovu korespondenci s Jiřím Voskovcem. Název výstavy Šlitr, Šlitr, Šlitr má naznačit, že se ve své tvorbě věnoval třem uměleckým projevům. Výstava začne v sobotu a potrvá do 15. února.

Fotogalerie

Jiří Šlitr byl autodidakt s mnoha talenty, který se stal slavným díky hudbě a divadlu, ale sám se nejvíc ze všeho cítil výtvarníkem. Narodil se před 95 lety a od jeho předčasného skonu letos uplyne 50 let. Šedesátiny také letos slaví Divadlo Semafor, v jehož historii sehrál klíčovou roli. Tato tři výročí inspirovala Galerii Villa Pellé, aby připravila o Šlitrovi výstavu.

"Překvapilo mne, že Jiří Šlitr i výborně maloval, z mládí se dochovaly akvarely i oleje a v poslední fázi tvorby pak experimentoval s užitím barevných fixů, pastelů, kombinacemi technik," řekla dnes novinářům kurátorka výstavy Daniela Kramerová.

Výstava Šlitra představuje jako klíčovou osobnost české kulturní historie, jejíž dílo se stalo součástí velkého boomu české karikatury a ilustrace v 50. a 60. letech. Dominující kresby výjevů z městských ulic, kaváren, divadel, črty z koncertů, karikatury muzikantů a zpěváků a četné kresby žen i erotických variací doplňují i autoportréty.

Skicář byl stálou Šlitrovou výbavou doma i na četných pracovních cestách v zahraničí s Laternou Magikou či Semaforem. Výstava představuje v části Cesty kresby krajin, zábavné studie městského života, rozsáhlou sérii výjevů z barů a kaváren, které byly Šlitrovým světem. Ženy a erotika byly dalším velkým tématem jeho života i tvorby, v takto pojmenované části expozice najdou diváci momentky žen, rychlé portréty v kresbě i akvarelu i stylizované erotické akty v kresbě barevnými fixami, akvarelu i malbě.

V prvním patře Villy Pellé v psané i fotografické formě výstava přiblíží osobní historii a šíři talentu Šlitra jako muzikanta a divadelníka. Ukazuje fotografie z archivu rodiny i šéfa provozu Divadla Semafor Ivana Englicha a zmíněnou korespondenci Šlitra s Jiřím Voskovcem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 23°C

Celá předpověď