Vysokoškolské koleje zatím opustila jen část studentů

foto Ilustrační foto - Studentka Univerzity Hradec Králové si balí osobní věci 13. října 2020 na Palachových kolejích v Hradci Králové. Podle rozhodnutí vlády nesmí být od 14. října na kolejích ubytovaní studenti. Uzavření kolejí je jedním z opatření proti šíření nákazy novým koronavirem.

Praha - Část vysokoškolských studentů v Praze opustila své ubytování na kolejích, kde ode dneška podle nařízení vlády kvůli zhoršení epidemie covidu-19 v Česku nesmí až na výjimky pobývat. Některé vysoké školy ale daly studentům na vystěhování více času. Vyplývá to z vyjádření zástupců vysokých škol, které dnes oslovila ČTK.

Na kolejích podle pondělního rozhodnutí vlády nesmí být od půlnoci na dnešek ubytovaní studenti, kteří mají bydliště jinde v Česku. Výjimku dostali studenti s nařízenou pracovní povinností, studenti lékařských oborů nebo ti, kteří vykonávají pedagogickou praxi ve školách. Dodatečně pak po domluvě ministra školství Roberta Plagy s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (oba za ANO) také studenti, kteří se nemohou vrátit domů kvůli riziku nákazy, nebo jsou v karanténě.

Například Univerzita Karlova již v úterý oznámila, že studenti se mohou rozhodnout do dnešních 18:00. Buď mají odevzdat čestné prohlášení s důvody, pro které vyhodnotili svůj odjezd domů jako rizikový pro šíření covidu-19, nebo mají zrušit ubytovací smlouvu. Ta jim pak skončí bez sankcí k 15. říjnu. Studenti, kteří opustí koleje, tak podle Petra Podzimka z tiskového oddělení školy nebudou platit za ubytování. Zájemci si přitom mohou na pokojích nechat své věci, a až bude možné, aby se na koleje vrátili, ubytovací smlouvy se jim obnoví. Na vystěhování dala škola studentům čas do pátku. Podle dřívějších informací mluvčího univerzity Václava Hájka bývá celoročně na kolejích ubytováno kolem 4000 studentů. Podíl Čechů k cizincům je asi 50 procent.

Až do pátku mohou o povolení setrvat požádat také studenti na kolejích České zemědělské univerzity v Praze (ČZU), řekla ČTK mluvčí ČZU Karla Mráčková. Ti, kterých se netýkají výjimky dané vládou, vedení školy požádalo, aby se odstěhovali již dnes. Kolik jich tak učinilo, zatím podle mluvčí není možné říct. "Vedení univerzity bude v následujících dnech také jednat o podmínkách snížení či odpuštění kolejného. Závěry jednání budou studentům posléze dány na vědomí," řekla.

Koleje Vysoké školy chemicko-technologické v Praze podle mluvčího školy Michala Janovského opustilo minimálně 300 studentů již v úterý. Celková kapacita ubytování je podle něj pro 1500 lidí, naplněna byla z 85 procent. Ubytovací smlouva se podle Janovského studentům, kteří odešli, neukončila, ale platit nic nebudou.

Zájem o ubytování studentů na vysokoškolských kolejí byl podle informací z konce srpna i letos velký, ačkoli kvůli pandemii covidu-19 ve světě ubylo poptávky ze strany zahraničních studentů. Podle mluvčích škol ale po přechodu na výuku na dálku po zahájení školního roku již řada studentů z kolejí odjela.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pátek 30. října 2020

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď