Výsledky senátních voleb byly vyhlášeny ve Sbírce zákonů

foto Ilustrační foto - První den druhého kola voleb do třetiny Senátu v obvodu č. 22 - Praha 10, 30. září 2022, ZŠ Karla Čapka, Praha.

Praha - Výsledky letošních senátních voleb dnes byly vyhlášeny ve Sbírce zákonů. Od středy 5. října do pátku 14. října bude možné napadnout u Nejvyššího správního soudu hlasování a zvolení senátorek a senátorů ve druhém kole, které se konalo o víkendu.

Vítězem senátních voleb se stala ODS, jejíž kandidáti vyhráli v osmi z 27 obvodů. Získala dvojnásobek mandátů, které obhajovala, a to včetně předsedy Senátu Miloše Vystrčila. KDU-ČSL obhájila všech sedm křesel. Za kandidáty navržené TOP 09 se prosadili tři. Celkem za strany této koalice Spolu uspělo 20 kandidátů včetně zástupců menších uskupení.

Opoziční ANO dokázalo vyhrát pouze ve třech obvodech, 15 jeho finalistů se neprosadilo. Z kandidátů za Starosty uspěl jediný, z kandidátů Pirátů, SPD a ČSSD nevyhrál žádný. Do Senátu se dostaly naopak exministryně spravedlnosti Daniela Kovářová (nezávislá) a někdejší poslankyně Jana Zwyrtek Hamplová (za hnutí Nezávislí). Křeslo po exkomunistovi Jaroslavu Doubravovi obsadí Martin Krsek (za hnutí SEN 21).

Součástí dnešního vyhlášení výsledků voleb je i oznámení o tom, že senátoři Jiří Růžička (navržen TOP 09) z klubu Starostů a Ladislav Václavec (ANO) byli znovu zvoleni už před týdnem v prvním kole, podobně jako Petr Fiala (za KDU-ČSL). V jejich případě bylo zvolení zveřejněno ve Sbírce zákonů minulé úterý a lhůta pro zpochybnění výsledků voleb skončí tento pátek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 3. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď