Výroční ceny AČFK v Uherském Hradišti dostanou Kaplanoğlu, Sheridan nebo Vetchý

foto Ilustrační foto - Herec Ondřej Vetchý.

Uherské Hradiště - Výroční cenu Asociace českých filmových klubů (AČFK), která je pořadatelem Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti, dostane letos na festivalu turecký režisér Semih Kaplanoğlu a irský režisér a scenárista Jim Sheridan. Oceněni budou také herec Ondřej Vetchý a režisérka a animátorka Michaela Pavlátová, řekla ČTK a Českému rozhlasu programová ředitelka LFŠ Iva Hejlíčková.

Kaplanoğlu, jeden z nejznámějších a nejzásadnějších tureckých filmařů současnosti, dostane cenu dnes večer, kdy bude uveden jeho snímek Vejce. Vystudoval film na Univerzitě Dokuz Eylül v Izmiru a po natočení několika krátkých filmů debutoval celovečerním snímkem Daleko od domova. Oceňovaná je především jeho takzvaná Yusufova trilogie, přičemž Vejce je jejím prvním dílem. "Je to artovější tvůrce a takový, řekla bych, filmový básník, který hodně točí filmy z prostředí tureckého venkova," uvedla Hejlíčková.

Irský filmař Sheridan, který je zřejmě největší hvězdou mezi letošními hosty festivalu, převezme cenu v neděli. "Má za sebou neuvěřitelně zajímavou kariéru a do dneška jsou některé jeho filmy kultovní. Ať už je to Moje levá noha nebo Ve jménu otce," uvedla Hejlíčková. V minulosti byl Sheridan pětkrát nominován na Oscara a jeho filmy získaly dohromady 16 oscarových nominací a 12 nominací na Zlatý glóbus. Několikrát spolupracoval s populárním hercem Danielem Day-Lewisem.

V pondělí převezme cenu Vetchý, herec širokého spektra poloh, který je od začátku 80. let stálicí tuzemské filmové tvorby. V úterý ji dostane Pavlátová. Ačkoliv je její doménou animace, dokázala se prosadit i ve světě hraného filmu. V minulosti byla nominována na Oscara za animovanou grotesku Řeči, řeči, řeči, získala Zlatého medvěda z Berlinale za krátký snímek Repete a odnesla si i Zvláštní uznání z festivalu v San Sebastianu za hraný celovečerní snímek Nevěrné hry.

Cenu tradičně dostává i zástupce filmových klubů. "Je to trošku smutné, ale letos cenu udělujeme in memoriam Pavlu Tomeškovi, což byl nadšený klubista, srdcař. Miloval filmový materiál a založil v Krnově festival sedmdesátimilimetrových filmů, který vydupal ze země. Jezdil po celé Evropě, protože dnes už kopie sehnat není žádná legrace. Opravdu tomu věnoval celý život a bohužel před pár týdny zemřel," řekla Hejlíčková.

Loni dostali Výroční ceny AČFK srbský režisér a scenárista Goran Marković, slovenský herec Martin Huba, herečka Jiřina Bohdalová a herec a scenárista Zdeněk Svěrák. Převzala ji také ředitelka LFŠ a předsedkyně AČFK Radana Korená. Letošní, 48. ročník filmové přehlídky začal dnes, potrvá do čtvrtka 4. srpna.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď