Výročí Františka Vláčila připomene kniha a retrospektiva

foto Filmový režisér František Vláčil.

Praha - Dvacetileté výročí úmrtí filmového režiséra Františka Vláčila připomene retrospektiva jeho snímků a vydání monografie. Historik Petr Gajdošík na knize František Vláčil - Život a dílo pracoval osm let a vedle svého více než dvacetiletého zájmu o dílo jednoho z nejuznávanějších českých filmařů v ní zúročil studium pramenů v archivech, rozhovory s pamětníky v tuzemsku i zahraničí, shromažďování písemných i obrazových materiálů, četbu literatury a dobového tisku i návštěvy míst, kde filmy vznikaly.

"S odstupem i několika desetiletí jsem se prostřednictvím tohoto studia pokusil vystopovat, jak se Vláčilovy filmové záměry vlastně formovaly, jak se přetvářely a získávaly konečný tvar. Snažil jsem se zachytit proces jejich vzniku, dobové přijetí, reflexi, případně i další osudy, a to vše v širším kontextu témat i doby," popisuje Gajdošík práci na knize. Podrobný popis vzniku Vláčilových filmů může podle něj fungovat i při poznávání dobového systému filmové výroby v Československu, společenské situace nebo role některých osob na konkrétním Vláčilově příkladu.

S letošním rokem se pojí dvě vláčilovská výročí - 28. ledna uplyne 20 let od jeho úmrtí a 19. února 95 let od jeho narození. Pražské kino Ponrepo je v lednu a únoru připomene retrospektivou jeho díla. Nebude sice uvedena kompletní Vláčilova filmografie, výběr ale představí nejvýznamnější vrcholy nebo podoby jeho tvorby.

V první části přehlídky bude 10. ledna uvedena Marketa Lazarová, 19. ledna Údolí včel, 22. ledna Adelheid a 29. ledna Stíny horkého léta. Únorový program zahrne snímky Stín kapradiny, Praha Františka Vláčila, Holubice, Dým bramborové natě a 23. února znovu Marketu Lazarovou. Právě touto historickou freskou se František Vláčil trvale zapsal do dějin nejen domácí kinematografie. Snímek bývá označován za nejlepší tuzemský film všech dob.

Pro mimořádné výtvarné cítění byl Vláčil označován za básníka a malíře stříbrného plátna. Uznání mu přinesly i další snímky. V roce 1994 převzal Českého lva za celoživotní dílo a v roce 1998 si z karlovarského festivalu odvezl cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 22. října 2019

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď