Výrobní ceny v Německu v červenci vzrostly o rekordních 37,2 procenta

foto Průmyslový podnik, firma, manipulační robot - ilustrační foto.

Berlín - Výrobní ceny v Německu v červenci meziročně vzrostly o rekordních 37,2 procenta. Ve své zprávě to uvedl německý statistický úřad. Za dalším silným růstem výrobní inflace, která se později zpravidla promítá i do cen pro spotřebitele, jsou vyšší náklady a slábnoucí ekonomický růst kvůli válce na Ukrajině, uvedla agentura Reuters.

Výrobní ceny se v největší evropské ekonomice minulý měsíc zvýšily nejvíce od roku 1949, kdy statistický úřad začal údaj zveřejňovat. Meziměsíční růst činil 5,3 procenta a byl také rekordní.

"Výhled dalšího vývoje (ekonomiky) je v současné době výrazně ponurý," uvedlo německé ministerstvo financí ve své dnes zveřejněné srpnové zprávě a dodalo, že dokument se vyznačuje "vysokou mírou nejistoty".

Podle statistického úřadu jsou za rekordním zvýšením výrobních cen především prudce zdražující energie. Ty v červenci ve srovnání se stejným měsícem loni vzrostly o 105 procent.

Německá ekonomika, na níž je závislá i řada českých podniků, ve druhém čtvrtletí stagnovala. Válka na Ukrajině, prudce rostoucí ceny energií, pandemie covidu-19 a přerušení dodávek plynu ji přivedly na pokraj poklesu.

Meziroční míra inflace v Německu činila v červenci 8,5 procenta. Ekonomové očekávají, že na konci srpna, kdy přestanou platit úlevná opatření, včetně levnější veřejné dopravy a snížené daně z pohonných hmot, by se inflace mohla vyšplhat na devět procent.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď