Výrobci odlitků Alucast loni meziročně vzrostly tržby i zisk

foto Ve slévárně Alucast v Tupesích na Uherskohradišťsku odlévali 7. října nové žezlo Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, která dosud neměla vlastní insignie.

Tupesy (Uherskohradišťsko) - Společnost Alucast z Tupes na Uherskohradišťsku, která vyrábí hliníkové a hořčíkové odlitky, utržila loni z prodeje výrobků a služeb téměř 170,3 milionu korun. Meziročně to bylo zhruba o 24,4 milionu korun více. Loňský zisk podniku přesáhl po zdanění 16,6 milionu korun, předloni byl o 6,1 milionu korun nižší. Vyplývá to z výroční zprávy a účetní závěrky firmy zveřejněné ve Sbírce listin.

Podle jednatele společnosti Františka Šmatelky byl loňský rok pro Alucast v oblasti ekonomických ukazatelů rekordní. "Bylo toho dosaženo zavedením systému sledování dosaženého výkonu na jednotlivých pracovních operacích s rychlou reakcí na vznik kapacitních problémů," uvedl ve výroční zprávě Šmatelka.

Téměř 51 procenty se na tržbách firmy podílel export. O odlitky z firmy Alucast projevují podle jejího vedení mj. zájem renomované firmy jako Boeing nebo Airbus. Podnik loni pokračoval ve spolupráci s evropským výzkumným vědeckým centrem CEITEC na výrobě odlitků z hořčíkových slitin metodou přesného lití a řízeného tuhnutí v keramické formě.

Firma Alucast loni zaměstnávala v průměru 99 lidí, ve srovnání s rokem 2018 o 15 méně. Na mzdové náklady uvolnila téměř 36,9 milionu korun. I přes letošní celosvětovou pandemii covidu-19 a související opatření by měla společnost nadále pokračovat ve své činnosti, podle Šmatelky ale měla pandemie vliv na počet objednávek.

Společnost Alucast vznikla v roce 2000. Od té doby se vypracovala mezi přední tuzemské výrobce hliníkových a hořčíkových odlitků metodou přesného lití. Dokáže zabezpečit výrobu komplexních dílů včetně montáže a povrchové úpravy, prostřednictvím své dceřiné firmy Alucast machining nabízí i jejich obrábění. Podnik vyrábí odlitky od jednoho kusu až po tisícikusové série.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 29. října 2020

Očekáváme v 23:00 7°C

Celá předpověď