Výrobce elektrické tříkolky už eviduje téměř 10 000 objednávek

foto Model Aptera 3 EV

Americká firma Aptera, která vloni představila prototyp lehké elektrické dvoumístné tříkolky, se pochlubila, že v současné době eviduje bezmála deset tisíc předobjednávek na toto vozidlo. Prvním trhem, na který se Aptera 3 EV má začít ještě letos dodávat, jsou USA. Pak mají přijít na řadu další teritoria, včetně Evropy.

Současně společnost informovala, že 437 centimetrů dlouhá karosérie futuristicky vyhlížející tříkolky je vyrobena z kompozitního materiálu, jehož základem jsou konopná vlákna a pryskyřice.

Díky tomu je skelet dostatečně pevný a současně lehký. Firma si dokonce pohrává s možností nahradit skleněné výplně okem těmi z polykarbonátu. “Ovšem pouze v případě, že se podaří najít takové složení, které bude odolné vůči žloutnutí a bude mít také další vlastnosti podobné sklu,” informoval šéf technického vývoje Nathan Armstrong.

Mimochodem, čelní okno nepotřebuje stěrače, protože od dešťových kapek se očistí samo díky promyšlené aerodynamice. Součinitel koeficientu odporu vzduchu je pouze 0,13, zatímco v tomto směru i ta nejlepší moderní klasická osobní auta mají dvojnásobnou hodnotu. Lehce se přiblíží pouze na letošek připravovaný Mercedes-Benz EQS, který má mít koeficent rovnající se číslu 0,20.

Právě tento přístup ke konstrukci vozidla, a také to, že povrch je pokrytý solárními články, zajistí, že provozovatel Apteru nebude muset nikdy dobíjet z externích zdrojů. Tedy v případě, že během jednoho dne nenajezdí více než 48 kilometrů.

Přesto si zákazníci budou moci vybrat z několia velikostí trakční baterie. Ta nejmenší zajistí dojezd na jedno nabití do vzdálenosti 400 kilometrů, největší s kapacitou 100 kWh pak dokonce rekordních 1600 kilometrů.

Vozidlo bude pohánět elektromotor s výkonem 136 koní v případě pohonu dvou předních kol. Pokud chcete mít poháněné také třetí kolo, získáte agregát s výkonem 204 koňských sil. V takovém případě bude tříkolka schopná akcelerace z nuly na stokilometrovou rychlost během 3,5 sekundy.

Cena základní verze se má pohybovat kolem necelých 600 000 Kč. Příplatky pak můžou cenovku vyhnat na více než 1 milión Kč.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 6. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď