Výrobce a prodejce módy Draps přišel kvůli koronaviru o miliony

foto Prodavačka Helena Linhartová vyměňovala 5. května 2021 v prodejně oděvů olomouckého výrobce a prodejce dámské módy Draps v obchodním centru Šantovka v Olomouci posezónní zboží za nové před opětovném otevřením. Obchod zákazníky znovu přivítá 10. května díky rozvolnění vládních opatření proti šíření koronaviru.

Olomouc - Na několik milionů korun vyčíslil olomoucký výrobce a prodejce dámské módy Draps ztráty způsobené dlouhodobým uzavřením prodejen, které kvůli pandemii koronaviru loni i letos nařídila vláda. Firma ze dne na den přišla o tržby z šesti svých prodejen v obchodních centrech a zároveň o dodávky dámské módy velkoobchodníkům. "Náš obrat loni znatelně klesl a podobný trend byl patrný i na začátku letošního roku," řekl provozní ředitel společnosti Draps Pavel Bokůvka. Firma výpadek prodeje přečkala bez redukce sítě prodejen i počtu zaměstnanců.

Fotogalerie

Draps prodává dámskou módu prostřednictvím vlastních prodejen, e-shopu a smluvních partnerů. "Při lockdownu jsme přišli o naše dva hlavní prodejní kanály. Byla to pro nás citelná ztráta," uvedl Bokůvka. Firma Draps dámskou módu šije v dílnách v Olomouci. Své prodejny musela nechat zavřené už loni na jaře a stejnou situaci majitelé řešili na podzim a na začátku letošního roku. Společnost sice při lockdownech zaznamenala výrazný nárůst prodeje módního oblečení prostřednictvím e-shopu, který ale nedokázal nahradit robustní výpadek ostatních tržeb. "Naše loňské ztráty se tak jen v případě zavřených prodejen pohybují v milionech korun," upozornil Bokůvka.

Ani letošek pro tuzemské prodejce textilu nezačal kvůli sílící epidemii a dalším vládním nařízením dobře. "Přišli jsme o hlavní část jarní sezony. Některé zboží, které jsme měli připravené v našich prodejnách, jsme po jejich uzavření převedli na náš e-shop a dařilo se jej prodávat aspoň tímto způsobem," řekl Bokůvka. Firma se musela vyrovnat s propadem dodávek partnerům, kteří ve svých zavřených provozovnách také nemohli prodávat. "Jarní zboží určené pro obchodní partnery máme stále ve skladu. Je otázka, zda po otevření prodejen od nás všechno zboží odeberou. Spíše předpokládám, že už budou objednávky krátit," míní Bokůvka. Velké zásoby jarního oblečení mají nyní podle Bokůvky také ostatní tuzemští prodejci, takže lze čekat masivnější letní výprodeje.

Státní kompenzace z programu COVID-Nájemné podle Bokůvky pokryly jen část nákladů na uzavřené prodejny v nákupních centrech. Firma Draps přesto udržela všechny prodejny i zaměstnance, kterých má zhruba pět desítek. "Pouze loni koncem května jsme zavřeli prodejnu v Brně, kde končila nájemní smlouva a kvůli nástupu epidemie nám nedávalo smysl uzavírat novou smlouvu. Všech šest zbývajících prodejen příští týden otevřeme," řekl Bokůvka.

Podle něj zatím není jasné, jak budou Češi na možnost znovu nakupovat módu v kamenných obchodech reagovat. Zda začnou utrácet úspory, které si kvůli uzavřeným prodejnám a sníženým útratám za spotřební zboží vytvořili, nebo budou šetřit v obavě z příchodu horších časů. Podzimí objednávky oblečení značky Draps od velkoobchodů jsou už srovnatelné s loňskem. "Skutečné prodeje budou ale záviset na tom, zda na podzim nebude hrozit další vlna zavírání obchodů," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 12. června 2021

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď