Výpadky proudu mohou na Ukrajině trvat až do jara, uvedl ukrajinský energetik

foto Žena si svítí na schodišti obytného domu v Kyjevě. Kvůli ruským útokům na ukrajinskou infrastrukturu je vyřazena z provozu už téměř polovina energetického systému země.

Kyjev - Výpadky a odstávky proudu na Ukrajině, způsobené ruskými útoky na energetickou infrastrukturu, mohou trvat až do jara. Uvedl to šéf ukrajinské energetické společnosti Yasno Serhij Kovalenko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu v noci na dnešek opět vyzval Ukrajince, aby šetřili elektřinou. Později oznámil, že úřady přichystaly přes 4000 míst, kde lidé v případě rozsáhlých výpadků v dodávkách elektřiny budou mít k dispozici základní služby.

"Energetici se nyní i přes nepřízeň počasí snaží ze všech sil dokončit obnovu (energetické sítě) dřív, než přijde ještě větší chlad. A i když je teď výpadků méně, chci, aby všichni pochopili: Ukrajinci s největší pravděpodobností budou muset žít s výpadky proudu minimálně do března," napsal v příspěvku na facebooku Kovalenko.

"Zásobujte se teplým oblečením, dekami, promyslete možnosti, díky kterým přečkáte dlouhou odstávku," dodal energetik.

Ukrajina od 24. února čelí ruské vojenské agresi, která se od října s nadcházející zimou soustředí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Zatím nejrozsáhlejší útok Moskva provedla podle ukrajinských úřadů 15. listopadu. Ukrajinské úřady kvůli útokům provádějí plánované odstávky proudu za účelem stabilizace sítě, časté jsou ale i výpadky proudu.

Zelenskyj v projevu upozornil, že pondělní výpadky způsobila vyšší spotřeba, která přesáhla možnosti poničené sítě. "Obracím se proto na zástupce oblastních úřadů a místních komunit: prosím, pokračujte v komunikaci ohledně rozumné spotřeby elektřiny," řekl prezident. Situace byla podle Zelenského v pondělí nejhorší v Kyjevě a Kyjevské oblasti a ve Vinnycké, Sumské, Ternopilské, Čerkaské a Oděské oblasti.

Provozovatel ukrajinské sítě Ukrenerho podle ruskojazyčného serveru oznámil, že plánované odstávky dnes zasáhnou všechny oblasti v zemi. "Ukrajinský energetický systém po šesti vlnách vzdušných úderů stále není plně obnoven a nemůže operovat v plné kapacitě," uvedla společnost.

Ve svém dalším videoposelství pak ukrajinský prezident oznámil, že úřady přichystaly přes 4000 takzvaných "stanic nezlomnosti", které budou aktivovány v případě nových masivních ruských úderů na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a delších výpadků v dodávkách elektřiny. A plánují vybudování dalších takových míst. "Jsou tam všechny základní služby: elektřina, mobilní komunikace a internet, teplo, voda, lékárnička," uvedl Zelenskyj a poznamenal, že tato služba bude bezplatná.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 9. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď