Výpadek důležitého terminálu na LNG v USA potrvá déle, plyn v EU zdražuje

foto Plyn, zemní plyn, hořák, sporák, cena plynu – ilustrační foto.

Houston (USA)/Rotterdam - Výpadek terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG), který v Texasu provozuje americká společnost Freeport LNG, po požáru potrvá mnohem déle, než se předpokládalo. Firma nyní očekává, že mimo provoz bude alespoň do září a že činnost plně obnoví až na konci letošního roku. Z terminálu směřuje LNG do Evropské unie, kde se cena plynu po sdělení firmy začala zvyšovat.

Freeport LNG patří k největším vývozním zařízením na LNG ve Spojených státech. Požár zařízení firmy zachvátil minulý týden a původně se management domníval, že terminál provoz obnoví zhruba za tři týdny, uvedla agentura Reuters.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn pro evropský trh s dodáním v červenci ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku dnes před 11:00 SELČ vykazovala růst skoro o čtyři procenta zhruba na 101 eur (2500 Kč) za megawatthodinu (MWh). Nad 100 eury byla naposledy před měsícem. Ceny v TTF jsou pro evropský trh určující.

Naopak v USA cena plynu klesla. Zařízení ve Freeportu se na vývozu LNG z USA totiž podílí asi z 20 procent a odstávka znamená i nižší poptávku po surovině. Z Texasu se teď vyváží LNG hlavně do Evropy, která se snaží zbavit závislosti na ruských energiích.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď