Vyhovět žádostem nemocnic o dotace je možné, ale další nebudou

foto Lůžka pro pacienty na nemocničním odělení - ilustrační foto.

Praha - Vyhovět všem úspěšným žádostem o dotace z unijního programu REACT-EU na posílení zdravotnictví je možné, ale další dotační výzva by byla zrušena. V tiskovém prohlášení to dnes oznámil mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Vilém Frček. MMR v úterý jednalo o dotacích z REACT-EU s Asociací krajů. Po jednání předseda asociace Martin Kuba (ODS) uvedl, že kraje žádají o proplacení dotací z 98. výzvy programu za 5,5 miliardy korun všem žadatelům, kteří splňují náležitosti. Podle kritiků rozhodovala při podávání žádosti o dotace rychlost podání projektu, tedy kliknutí počítačovou myší. Situaci kolem výzvy je podle MMR potřeba dořešit.

"Přijde nám nesmyslné, aby se žádosti řadily podle rychlost kliknutí, a tím pádem by se na některé kraje vůbec nedostalo. Proto považujeme za správné, aby peníze z výzvy dostali všichni žadatelé. Navrhujeme, aby případné chybějící peníze doplatila Vláda ČR ze státního rozpočtu," řekl po úterním jednání předseda Asociace krajů Kuba. "Jednou z možností, jak vyhovět skutečně všem, je nevyhlásit následující výzvu," sdělil dnes náměstek MMR Zdeněk Semorád. Poptávka předložených projektů totiž podle MMR převyšuje možný rozpočet dotací REACT-EU.

Ministerstvo uvádí, že se s hejtmany shodlo na tom, že je 98. výzvu REACT-EU nutno ještě dořešit. Způsob rozdělování peněz na rozvoj zdravotnictví z REACT-EU kritizovala před časem část hejtmanů i sněmovní opozice. Podle nich rozhodovala v systému rychlost podání projektu. Liberecký kraj kvůli tomu v polovině května podal na MMR předžalobní výzvu. Ministerstvo ale následně uvedlo, že existuje pouze tabulka přihlášených projektů seřazená v pořadí, v jakém byly do systému vloženy. Kritizovanou výzvu úřad nezrušil a dohodl se s kraji na tom, že již přijaté žádosti vyhodnotí. Podle MMR musí žadatel splnit všech 23 kritérií, které ministerstvo vypsalo.

Kuba v úterý uvedl, že kraje chtějí, aby v dalších dvou výzvách z REACT-EU stát nastavil jasnou metodiku. "Chceme se jednoznačně už vyhnout té klikačce," řekl. "Domluva byla na limitu výzvy na jednotlivé projekty a kofinancování ze strany žadatelů ve výši 20 procent. Na kritérium času by tak v reálu vůbec nedošlo," sdělil dnes mluvčí MMR k případným podmínkám další výzvy.

Česko může získat z programu REACT-EU 18,4 miliardy korun. Peníze mají být využity podle předchozích informací MMR na rozvoj a modernizaci nemocnic, hygienických stanic nebo péče o pacienty s rakovinou a seniory.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 23. června 2021

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď