Hudební ceny Vinyla mají Tábor, 58G a aktivity labelu Divnosti

foto Rapové trio 58G během on-line přenosu slavnostního vyhlášení hudebních cen 10. ročníku festivalu Vinyla 24. února 2021 v pražském Lucerna Music Baru.

Praha - Deskou roku cen Vinyla se stalo album Liebe kvarteta Tábor, objevem je rapové trio 58G Tomáše Kučery alias TK27 a počinem aktivity labelu Divnosti. Poprvé byli oceněni mladí hudební publicisté do 27 let. Cenu Jany "Apačky" Grygarové získala Aneta Martínková, která publikuje zejména v magazínu Full Moon či na Aktuálně.cz, a Radim Lisa za blogový rozcestník Mixtape Spojka o české a slovenské rapové scéně. Vítěze cen Vinyla dnes pořadatelé vyhlásili na slavnostním večeru v pražském Lucerna Music Baru.

Fotogalerie

"Ceny Vinyla právě završily desátý ročník. Je o to smutnější, že se ceremoniál uskutečnil bez diváků, protože jsme ocenění založili především proto, aby se zajímavé, ale mainstreamem opomíjené nahrávky dostávaly k širšímu spektru posluchačů. Hudebníkům sice nikdo nebrání, aby si v ústraní skládali a připravovali velké věci, jenže právě alternativní scéna, kde se netočí velké peníze, svou radost a zadostiučinění čerpá ze živého hraní a z kontaktu s fanoušky - nyní je však scéna ve stavu hluboké hibernace. Slavnostní předávání alespoň v on-line podobě vnímáme jako pozitivní poselství ve smyslu, že se na hudebníky nezapomnělo," uvedl za organizátory Pavel Uretšlégr.

Cenu pro vítěze ve všech kategoriích tvořily LP desky ze stokusové série obsahující po jedné skladbě od všech nominovaných. Její vizuál letos vytvořila finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého 2017 Viktorie Langer. Ocenění umělcům předali současní členové Rady hudebních cen Vinyla Miloš Hroch, Karel Veselý a Zdeněk Lichnovský.

"Album Liebe od skupiny Tábor svou magickou aurou přitahovalo a spojilo posluchače z různých scén. Kapela díky svým kořenům v hardcoreové a noise-punkové hudbě dokáže zapůsobit skutečně strhující silou, jaká v českém písničkářství nemá obdoby," uvedl Hroch k ocenění Deska roku.

Podle Lichnovského jihlavské trio 58G oceněné jako objev roku dodalo v nahrávce 58 tape vol.1. jeden z nejlepších rapových debutů posledních let. V případě ocenění Počin roku Veselý na adresu aktivit labelu Divnosti, za kterým stojí hudebník a producent Tomáš Tkáč, uvedl, že "spiklenectví a vzájemnost se v Divnostech propojuje s nadšenectvím a profesionalitou".

Porotu pro ročník 2020 tvořilo 26 aktivních hudebních novinářů. Večerem provázel jako moderátor Saša Michailidis.

"Hudební ceny Vinyla nejsou jednorázovou událostí spojenou pouze s jedním slavnostním večerem v Praze. Ceny chápeme jako celoroční platformu na podporu české hudby, proto v rámci Průběžného festivalu Vinyla 2021 na podzim opět plánujeme sérii koncertů či přednášek. Doufáme, že tentokrát kvůli pandemii už nic nebudeme muset rušit nebo nějak omezovat," uzavřel za organizátory Uretšlégr.

Bližší informace o hudebních cenách Vinyla včetně způsobu hlasování a seznamu předchozích vítězů se nacházejí na www.vinyla.cz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 19:00 2°C

Celá předpověď