Výcvik náměšťských pilotů a techniků na nové vrtulníky začne v červenci v USA

foto Návštěva ministryně obrany Jany Černochové (druhá zleva) na 22. základně vrtulníkového letectva, 10. června 2022 v Náměšti nad Oslavou.

Náměšť nad Oslavou (Třebíčsko) - Školení pilotů a techniků 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou na nový typ vrtulníků začne ve Spojených státech v červenci, potrvá zřejmě do února příštího roku. Novinářům to dnes při návštěvě ministryně obrany Jany Černochové (ODS) na náměšťské základně řekl velitel Rudolf Straka. První z 12 nových amerických vrtulníků Viper a Venom, kterými česká armáda nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35, budou dodané v prvním čtvrtletí příštího roku.

Fotogalerie

Po proškolení v USA bude pokračovat výcvik přímo na základně. "Po té, co se tato skupina vrátí ze Spojených států, zatím se odhaduje přibližně únor příštího roku, bude pokračovat tady za asistence amerického výcvikového týmu," řekl Straka. Kvůli výcviku má být na náměšťské základně do konce roku dokončená výstavba objektu pro simulátor nových vrtulníků. "Až se skupina vrátí ze Spojených států, bude se na tom (výcviku) pokračovat, další už se budou cvičit tady," řekl Straka.

Nové vrtulníky pro českou armádu budou od americké firmy Bell. Jsou to bojové vrtulníky AH-1Z Viper a víceúčelové UH-1Y Venom ze série H-1.

Firma Bell má pro českou armádu do konce příštího roku vyrobit 12 vrtulníků: osm strojů Venom a čtyři bitevníky Viper. "První kusy by měly přijít už v prvním kvartálu příštího roku. Vždycky každá dodávka jsou dva vrtulníky," řekl Straka.

Ministryně Černochová dnes na základně zopakovala, že v budoucnu by pro českou armádu chtěla až 24 nových vrtulníků. Důležité je podle ní nastavit parametry tak, aby se mohly vyměnit i stroje, které slouží jako vrtulníky záchranářů. "Dvanáct vrtulníků je na zemi, jako je Česká republika, s úkoly, které máme, velmi málo. V tomto duchu jsem s panem generálem Strakou diskutovala o rozvoji letectva," řekla Černochová. Armádní záchranná služba používá polské vrtulníky W-3A Sokol.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

-1°C

Dnes je sobota 28. ledna 2023

Očekáváme v 19:00 -3°C

Celá předpověď