Vycházejí skladby zamýšlené na Schelingerovo album Zemětřesení

foto Ilustrační foto - Český zpěvák Jiří Schelinger při vystoupení na Bratislavské lyře.

Praha - Album Zemětřesení 2 uzavře projekt Zemětřesení, který vznikl v roce 1993 jako pocta předčasně zesnulé rockové legendě Jiřímu Schelingerovi. Nahrávku, která vyjde 13. prosince pod názvem Zemětřesení 2, tvoří především zbylé nevydané skladby, které Schelinger složil a hrál na koncertech před svým předčasným úmrtím. Na prvním albu nebyly zpracovány, žádná z nich nebyla do dnešního dne natočena ve studiové kvalitě. ČTK o tom za vydavatelství Warner Music informovala Marcela Kočandrlová.

"Fanoušci si tak mohou udělat celkový obraz o posledním nedokončeném albu Jirky, protože si ho teď ze všech nahrávek mohou sami sestavit. Není sice jisté, které songy by nakonec Jirka na album skutečně dal, ale zkompletování potencionální finální nahrávky z tehdejší doby tak bude konečně možné," uvedl kytarista a producent Miloš 'Dodo' Doležal.

Základem dodělání skladeb se stal živý záznam koncertu z Humpolce z roku 1980. K stávajícím písním dotočili tři nové. "Oslovil nás totiž sám (František) Ringo Čech a dal nám mnoho textů z té doby s tím, abychom písně na jeho texty napsali a přivedli k uším fanoušků. Tak dostalo album ještě jiný rozměr, protože ty texty ležely skoro 40 let v Ringově šuplíku. Byla pro nás čest z nich několik vybrat a napsat na ně hudbu, která by navazovala na odkaz Jirkových a Ringových desek," dodal Doležal.

Schelinger se zabil za ne zcela jasných okolností 13. dubna 1981 skokem z bratislavského mostu do Dunaje. Nahrávky jeho posledního již nerealizovaného alba Zemětřesení se v roce 1993 ujali zpěvák Aleš Brichta, kytarista Miloš 'Dodo' Doležal, baskytarista Vlasta Henych a bubeník Štěpán Smetáček. Čtvrtstoletí existence projektu Zemětřesení loni připomněla reedice alba, na kterou dva nové bonusy přidal Schelingerův bratr Milan. Zemětřesení 2 natočili stejní hudebníci, pouze vzhledem ke zdravotním problémům Brichty nově obsadili post zpěváka. Brichtu nahradil Mladen Djelmo známý například z projektu Led Zeppelin Southern Revival.

Charismatický Schelinger se dokázal uplatnit v jakémkoli žánru včetně středního proudu, blues nebo swingu. Na jednu stranu písněmi Což takhle dát si špenát, René, já a Rudolf či Dráty pletací patřil do středního proudu, na druhou stál u zrodu české hardrockové scény a mnohé příznivce folku oslovil jeho nejznámější hit Holubí dům.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 1:00 21°C

Celá předpověď