Výbor pro obranu vyzval vládu k narovnání počtu diplomatů ČR a Ruska

foto Policista střeží prostor před budovou velvyslanectví Ruské federace v Praze na snímku pořízeném 18. dubna 2021 po poledni.

Praha - Sněmovní výbor pro obranu vyzval vládu, aby narovnala počty diplomatů na české ambasádě v Moskvě a na ruském velvyslanectví v Praze. Odsoudil údajné teroristické útoky ruských speciálních jednotek ve Vrběticích. Po Rusku chce omluvu, náhradu škody i odškodnění pro pozůstalé po obětech výbuchu ve vrbětických muničních skladech. Pro usnesení hlasovalo 14 členů výboru, jeden se zdržel. Po dnešním uzavřeném jednání to novinářům řekla jeho předsedkyně Jana Černochová (ODS).

Výbor zároveň vyzval vládu, aby zásadně odmítla "nepřijatelné vměšování Ruské federace do suverenity České republiky". Zároveň má přijmout veškerá opatření, aby se snížilo riziko dalších operací ruských speciálních jednotek. Vláda má také neprodleně vyčíslit škody, které výbuch způsobil, a vymáhat je po Rusku. Ruská vláda by se podle poslanců měla omluvit, že byly ruské státní orgány do zničení muničních skladů zapojeny a měla by odškodnit rodiny zemřelých. Výbor také poděkoval tajným službám a dalším institucím včetně zahraničních partnerů zapojených do vyšetřování.

Černochová řekla, že Bezpečnostní informační služba poslancům poskytla detailní prezentaci o vyšetřování. "Skutečně absolutně prokazuje to, že tady k tomu útoku došlo, že lidé, kteří jsou s útokem spojováni, byli v inkriminovaných časech ve Vrběticích i České republice. Byli jsme informováni o tom, jak přicestovali, kam cestovali dál, takže skutečně těch důkazů je celá řada," řekla. Na výboru získala informace, které jí vyjasnily dosavadní pochybnosti. K žádné prodlevě při vyšetřování podle ní nedošlo.

Česko již kvůli možnému zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli podle českých úřadů napojeni na ruské tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě, čímž podle odborníků paralyzovalo její chod. Podle Černochové se výbor i ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) domnívají, že by vztahy s Ruskem měly být nastartovány od nuly včetně diplomatické služby. Počet ruských diplomatů by se proto měl snížit na stejný počet, jaký má Česko v Rusku, tedy na pět či na šest.

O dalších krocích chce Hamáček s premiérem Andrejem Babišem (ANO) podle DeníkuN jednat dnes odpoledne.

Podle člena výboru Jana Bartoška (KDU-ČSL) akce ve Vrběticích zásadním způsobem narušila vztahy mezi ČR a Ruskem. Domnívá se, že by se proto měly restartovat vzájemné vztahy. Nevidí důvod, aby Rusko mělo v Česku 130 až 150 zaměstnanců ambasády. Takové diplomatické zastoupení podle něj neodpovídá velikosti Česka a označil ho za hnízdo agentů. Počty pracovníků ambasád by se proto podle něj měly vyrovnat. Jednání výboru podle něj řadu záležitostí kolem vyšetřování vyjasnila.

Výbor podle Černochové nepřijal návrh pirátského poslance Jana Lipavského, aby Hamáček více vysvětlil důvod své plánované cesty do Moskvy. Vicepremiér záměr označil za zastírací manévr, Babiš to nepotvrdil.

Poslanec Jiří Mašek (ANO) se dnes na tiskové konferenci vrátil k pondělnímu večernímu zasedání bezpečnostního výboru, jehož je místopředsedou. Výbor v usnesení mimo jiné také vyzval vládu k adekvátní reakci na ruské kroky, novému nastavení vztahů s Ruskou federací a zásadnímu omezení početního zastoupení na ruské ambasádě v ČR podle principu reciprocity.

Obecně bývá jakékoliv zeštíhlování zahraniční ambasády ze strany přijímacího státu zpravidla reciproční a je vnímáno jako projev špatných vztahů obou zemí, uvedlo dnes na dotaz ČTK české ministerstvo zahraničí. Běžnější je, že počet zaměstnanců svého zastupitelského úřadu upraví vysílající země.

Podle informací Českého rozhlasu měla ruská ambasáda před pondělním vyhoštěním části pracovníků zhruba 120 zaměstnanců, z toho 43 diplomatů. Aktuálně je v Praze přes 20 ruských diplomatů, zatímco v Moskvě zbývá pět českých, uvedl rozhlas na twit teru. Z informací Radiožurnálu také vyplývá, že mezi 18 vyhoštěnými ruskými diplomaty je i oficiální vojenský a letecký přidělenec v Praze Viktor Buďjak. Dokládá to označení zavazadel ruských diplomatů zachycených v pondělí na ruzyňském letišti před jejich odletem do Moskvy, Radiožurnálu informaci potvrdil také zdroj z bezpečnostních složek. Buďjak ve funkci loni nahradil Jevgenije Borisenka, který byl v Česku zatčen při nelegálním nákupu munice.

Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák na twitteru uvedl, že Rusko má teď v Česku o 21 diplomatů víc než Česko v Rusku. Česko má v Rusku o 70 administrativně-technických pracovníků a místních sil víc než Rusko v ČR. Celkem má Česko na ambasádě, Českém domě a v agenturách podle Jindráka v Moskvě registrováno zhruba o 50 lidí víc než Rusové v Praze.

Za okamžité snížení počtu ruských diplomatů na pět a obslužného personálu jedna ku jedné se dnes na twitteru přimluvil i bývalý politik Michael Kocáb, který začátkem 90. let ve funkci federálního poslance organizoval odsun sovětské armády z Československa. "Je třeba dokončit odsun a srovnat počty na ambasádách. Je to i můj dluh," uvedl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď