Výbor EP schválil klíčovou zprávu české europoslankyně k digitalizaci

foto Ilustrační foto - Poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová (zvolená za ANO) na archivním snímku před budovou Evropského parlamentu.

Poslanci z Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) v Evropském parlamentu schválili zprávu "Cesta k digitální dekádě“. Jde o konkrétní plán EU, jak do roku 2030 dosáhnout digitální transformace ekonomiky a společnosti.

Stanovisko, s nímž půjde europarlament do dalších jednání, nese českou stopu. Vypracovala ho česká europoslankyně Martina Dlabajová. Její zprávu podpořila drtivá většina kolegů.

"Digitální technologie mění svět a výrazně zasahují do života lidí i podnikání firem. Evropa si to uvědomuje a je připravena digitalizaci maximálně využít, aby z ní měla prospěch široká veřejnost a také podniky. I proto se rozhodla z této dekády udělat‚ evropské digitální desetiletí‘,“ vysvětluje Martina Dlabajová (Renew Europe, nezávislá za ANO). "Téměř jednomyslná podpora mé zprávy ve výboru jasně napovídá, jaké bude stanovisko celého Evropského parlamentu. I proto ji považuji za velký úspěch,“ dodává.

EU nedávno přišla s plánem, který vytyčuje důležité směry, kudy se evropská sedmadvacítka musí vydat, aby plné digitalizace do roku 2030 skutečně dosáhla. "Cesta k digitální dekádě“, k níž výbor ITRE dnes zaujal stanovisko, obsahuje jasné a konkrétní návrhy v oblasti digitálních dovedností, digitální infrastruktury, digitalizace podniků nebo veřejných služeb. Počítá také s maximální spoluprací mezi členskými státy a hodnocením jejich víceletých strategických plánů a v neposlední řadě i s podporou společných projektů např. v oblasti umělé inteligence či kyberbezpečnosti.

"Jako zpravodajka legislativy za celý Evropský parlament jsem při každém jednání dbala na to, aby v nich dostatečně hlasitě zazníval také hlas českých podniků, a to nejen těch velkých, ale zejména malých a středních nebo start-upů. Pořád platí, že 99 procent všech firem působících v Evropě jsou právě malé a střední firmy,“ Dlabajová.

Schválenou zprávu podpořilo 74 poslanců ve výboru ITRE (jeden hlasoval proti a jeden se zdržel). Evropský parlament tak získal mandát do dalších jednání s ostatními klíčovými institucemi EU, kterými jsou Evropská komise a Rada EU. Finální jednání s největší pravděpodobností odstartují ještě v létě, a budou tak probíhat pod taktovkou českého předsednictví. To začne 1. července.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 3. června 2023

Očekáváme v 19:00 16°C

Celá předpověď