Výběr událostí kolem šíření koronaviru v ČR od září

foto Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vystoupil 25. listopadu 2021 v Praze na tiskové konferenci po mimořádné schůzi vlády v demisi, která projednávala nová opatření proti šíření onemocnění covid-19.

Výběr událostí kolem šíření koronaviru v Česku od září 2021:

1. září - Se začátkem školního roku se uskutečnila tři kola testování (1., 6. a 9. září), během kterých bylo odhaleno 438 pozitivních případů covidu, z toho 290 na základních a 148 na středních školách. Celkově bylo provedeno téměř 3,2 milionu testů.

18. září - Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR přesáhl 30.500, poslední pětistovka přibyla za čtyři měsíce a týden.

5. října - Denní počet nových případů koronaviru překročil po téměř pěti měsících tisícovku, laboratoře odhalily 1110 nakažených. Byl to nejvyšší nárůst od 18. května, tehdy testy potvrdily přes tisíc nakažených naposledy.

9. října - Počet plně očkovaných proti covidu-19 v ČR přesáhl šest milionů. Testy v ČR potvrdily 666 případů koronaviru, o pětinu víc než o týden dříve a nejvíc ve víkendovém dni od 8. května.

12. října - Ministerstvo zdravotnictví (MZ) oznámilo, že ustoupilo od plánu dalšího plošného testování na covid-19 ve školách. Týden předtím ještě úřad mluvil o tom, že by se během podzimu mohla konat tři kola testování jako v září.

14. října - MZ oznámilo, že navrhne vládě zkrácení platnosti testů na koronavirus, u PCR na 72 hodin místo sedmi dní a antigenního jeden den místo současných tří.

18. října - Přibylo 2532 nových případů nákazy koronavirem, skoro dvakrát více než za předchozí pondělí a nejvyšší denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 od konce dubna.

20. října - Vláda rozhodla, že od 1. listopadu budou preventivní testy na covid hrazené z veřejného zdravotního pojištění dětem a mladým do 18 let, plně očkovaným, lidem se zahájeným očkováním nebo těm, kteří se nemohou očkovat.

- Vláda také rozhodla, že od 1. listopadu bude muset personál restaurací kontrolovat u hostů doklad o očkování, prodělané nemoci nebo negativním testu.

25. října - Začalo být povinné nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť, výjimku mají lidé, kteří jsou od sebe 1,5 metru daleko.

- MZ v reakci na rozsudek Městského soudu v Praze, který k 1. listopadu zrušil část opatření o samoizolaci při návratu ze zemí s vysokou a velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem, rozhodlo, že neočkovaní lidé vracející se z těchto států budou muset do negativního testu nosit všude respirátor.

- Vláda rozhodla, že neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit při výuce respirátory. Výjimku budou mít učitelé ve školkách a zaměstnanci v dětských skupinách.

- Vláda rozhodla o tetování na školách v nejzasaženějších okresech, a to 1. a 8. listopadu.

26. října - Přibylo 6288 potvrzených případů covidu-19, téměř dvakrát více než před týdnem. Poprvé od dubna tak denní počet nově nakažených překonal 6000.

1. listopadu - Konalo se první kolo testování v nejzasaženějších okresech, další testy se uskutečnily 8. a 15. listopadu. Druhé kolo testování 8. listopadu odhalilo 3423 pozitivních případů, testovalo se zhruba 495.000 žáků.

4. listopadu - Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR přesáhl 31.000, poslední pětistovka přibyla za pět týdnů.

5. listopadu - Vláda rozhodla, že od 22. listopadu se na akcích nad 1000 lidí nebude prokazovat antigenním testem, ale jen testem PCR, očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci. Venkovních akcí, jako jsou poutě, bály či jarmarky, se od stejného data nebude moci účastnit více než 1000 lidí.

9. listopadu - Testy v ČR v úterý potvrdily 14.559 případů koronaviru, téměř o polovinu víc než o týden dříve a nejvíc za den od poloviny března.

10. listopadu - Vláda rozhodla, že od 15. listopadu se budou muset povinně testovat pracovníci v nemocnicích a dalších lůžkových zařízeních, kteří nejsou očkováni proti covidu. Pravidelné testování musejí podstoupit všichni neočkovaní zaměstnanci, kteří přicházejí do kontaktu s pacienty.

- Vláda rozhodla, že studenti vysokých škol budou od 15. listopadu muset nosit respirátory i v rámci výuky. Opatření platí v učebnách, kde se schází alespoň 50 studentů.

12. listopadu - Vláda určila, že se 22. a 29. listopadu uskuteční plošné testování žáků základních a středních škol antigenními testy.

- Německo s účinností od neděle 14. listopadu zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových oblastí. Komplikuje to cestování především neočkovaným, od nichž je vyžadována karanténa.

15. listopadu - Vláda v demisi jednala o zpřísnění proticovidových opatření, na žádných se ale neshodla. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že se zvažuje více možností, mezi nimi ukončení uznávání antigenních testů jako covidového certifikátu, ale i takzvaný bavorský model, kde se neuznává žádný typ testů, nebo rakouský, kde se omezuje neočkovaným i volný pohyb.

16. listopadu - V ČR přibylo poprvé více než 20.000 případů nákazy covidem-19 za den. Nově nakažených bylo 22.509, zhruba o polovinu víc než za předchozí úterý.

17. listopadu - Premiér Babiš řekl, že od 22. listopadu se zruší uznávání testů jako covidového certifikátu, pro využívání služeb bude nutné potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci. Antigenní testy se budou uznávat jen u zaměstnanců a klientů ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociálních služeb.

19. listopadu - Vláda schválila pravidelné plošné testování v základních a středních školách. Konat se bude každé pondělí až do konce února.

- Počet zemřelých s covidem překročil 32.000.

22. listopadu - Babiš řekl, že vláda přes zhoršující se epidemickou situaci nyní nevyhlásí nouzový stav.

23. listopadu - Na tom, že zatím není potřeba vyhlásit nouzová stav, se shodli i hejtmani na jednání se zástupci vlády.

- Vládní rada pro zdravotní rizika podpořila návrh na povinné očkování proti covidu-19 pro lidi nad 60 let.

- Počet nově potvrzených případů nákazy dosáhl rekordních 25.864.

24. listopadu - Koalice Spolu s Piráty a STAN, která tvoří novou vládu, představila své plány opatření na boj s covidem.

- Premiér Babiš řekl, že vláda v pátek 26. listopadu přijme další opatření proti šíření epidemie covidu-19.

25. listopadu - Vláda v demisi vyhlásila nouzový stav, a to na 30 dní s platností od dnešní půlnoci. Některá plošná opatření proti epidemii, o kterých vláda jedná, by podle Babiše bez nouzového stavu nebylo možné vyhlásit.

- Restaurace, bary či kluby budou muset mít podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (za ANO) od pátku zavřeno mezi 22:00 a 05:00. V obchodních centrech si budou moci lidé vzít jen jídlo s sebou, konzumace v jídelních zónách bude zakázaná. Neplatí to pro oddělené prostory restaurací. Lidé nebudou smět na veřejnosti pít alkohol. Opatření platí od pátečních 18:00.

- Na kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce bude od pátku moci maximálně 1000 osob, a to očkovaných nebo po covidu. Na další hromadné akce typu spolkových akcí, oslav, večírků, plesů či aktivit v amatérském sportu bude moci od pátku maximálně 100 lidí. Pohřby budou bez omezení.

- Vláda zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

- Vláda schválila pracovní povinnost pro zdravotníky ze zařízení, kde se neléčí covid-19. Nebude platit pro praktické lékaře, zubaře a gynekology.

- Podle Babiše je povinné očkování některých profesí a věkových skupin nevyhnutelné. Pravděpodobně bude povinnost pro lidi od 60 let, diskutovat se bude i o věku nad 50 let, řekl po jednání vlády. Z profesí se uvažuje o pracovnících ve zdravotnictví a sociálních službách, policistech, vojácích a hasičích.

.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 4. prosince 2021

Očekáváme v 19:00 2°C

Celá předpověď