Zeman podpořil běloruskou opozici a popřál jí úspěch v boji s diktátorem

foto Prezident Miloš Zeman přijal 8. června 2021 na zámku v Lánech představitelku běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou.

Praha - Prezident Miloš Zeman vyjádřil dnes představitelce běloruské opozice Svjatlaně Cichanouské osobní podporu a ocenil její odvahu. Opozici popřál vítězství v boji s posledním evropským diktátorem. Po přijetí na zámku v Lánech to na twitteru uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Cichanouská se setkala také s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a předsedy Pirátů Ivanem Bartošem a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vítem Rakušanem. Večer se na pražské Kampě zúčastnila koncertu pro běloruské občany pronásledované režimem Alexandra Lukašenka.

Ovčáček napsal, že Zeman Cichanouské vyjádřil osobní podporu, podporu České republiky a vysoce ocenil její odvahu. "Popřál opozici vítězství v boji s posledním evropským diktátorem," dodal mluvčí.

Podobně se na twitteru vyjádřila i Cichanouská. Uvedla, že ji Zeman ujistil o absolutní podpoře demokratickému hnutí v Bělorusku. Mluvili spolu také o situaci opozičního novináře Ramana Prataseviče, kterého nedávno zadrželi běloruské bezpečnostní složky po vynuceném přistání letadla Ryanair. Hovořili také o mučení v Bělorusku nebo o tom, jak podpořit běloruskou diasporu v České republice.

Cichanouská zahájila čtyřdenní návštěvu Česka v pondělí, sešla se mimo jiné s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a dalšími zástupci horní komory nebo s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou. Setkala se také s bývalou první dámou Dagmar Havlovou, se kterou mluvila o bývalém českém prezidentovi Václavu Havlovi. "Jeho poslední dopis byl poslán běloruským politickým vězňům," uvedla na twitteru. Dodala, že se rozhodly všechny vyzvat, aby zasílali dopisy lidem vězněným běloruským režimem.

Dnes se v Knihovně Václava Havla sešla s desítkou zástupců českých nevládních organizací. Diskutovala s nimi o situaci v Bělorusku a možnostech podpory těch, kdo usilují o svobodu, demokracii a lidská práva, a čelí proto pronásledování, mučení, věznění a všemožným represím, uvedla knihovna v tiskové zprávě.

Návštěvu Cichanouské doprovázejí zpřísněná bezpečnostní opatření. I když na ni neměla automatický nárok, policie jí přidělila ochranku. "K systému individuálních ochran se zpravidla nevyjadřujeme, nicméně můžeme potvrdit, že paní Cichanouské byla přidělena ochrana, a to na základě vyhodnocení bezpečnostních rizik," sdělil ČTK policejní mluvčí Ondřej Moravčík. Cichanouskou do Lán přivezla kolona za doprovodu policejních vozů.

Ve středu Cichanouská přednese projev v Senátu, setká se s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) i s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD).

Cichanouská loni v srpnových prezidentských volbách kandidovala proti Lukašenkovi. Podle oficiálních výsledků získala 10,1 procenta hlasů. Mnozí se však domnívají, že ve skutečnosti dostala více hlasů než Lukašenko, který oficiálně vyhrál. Výsledky voleb neuznává mnoho států ani Evropská unie.

Babiš s Cichanouskou hovořil o politické situaci, pomoci i zadrženém novináři

Odpoledne se s Cichanouskou v Hrzánském paláci setkal premiér Babiš . Hovořili o politické situaci v Bělorusku, možné pomoci demokratické opozici či o osudu zadrženého novináře Ramana Prataseviče, uvedl na twitteru úřad vlády.

Babiš posléze na twitteru uvedl, že jej potěšila slova o tom, že ČR je velmi dobrým příkladem země, která Bělorusko podpořila konkrétními kroky, například pomocí přes humanitární program Medevac. Zdravotně-humanitární program koordinovaný ministerstvem vnitra dosud pomohl 89 perzekvovaným Bělorusům. "Ujistil jsem ji (Cichanouskou), že naši podporu v boji za svobodu a dodržování lidských práv bude mít vždy," poznamenal premiér.

Bezpečnostní složky zadržely zhruba před dvěma týdny opozičního novináře Prataseviče a jeho partnerku v Minsku po vynuceném přistání letadla Ryanair, které s nimi a dalšími cestujícími mířilo z Atén do litevského Vilniusu.

Lídři zemí Evropské unie se v reakci shodli na přijetí cílených sankcí vůči Minsku a zároveň vyzvali unijní letecké přepravce, aby se vyhýbali běloruskému vzdušnému prostoru. Řada zemí včetně Česka poté zakázala běloruským aerolinkám Belavia přistávat na svém území nebo pro ně uzavřely svůj vzdušný prostor pro přelety.

Cichanouská s Bartošem a Rakušanem mluvila například o pomoci studentům

Jediná cesta jak vyřešit situaci v Bělorusku je dovést tuto zemi i s pomocí mezinárodního tlaku a solidarity k opakovaným volbám pod mezinárodním dohledem. Na svém jednání s Cichanouskou o tom hovořili předsedové Pirátů Bartoš a Starostů Rakušan. Mluvili s ní jak o současné situaci související s nedávným únosem letadla s opozičním aktivistou Pratasevičem, tak i o možné nabídce programů pomoci běloruským vysokoškolským studentům nebo tamním firmám. Bartoš s Rakušanem to po setkání řekli novinářům.

"My jsme byli velmi rádi, že jsme byli osloveni jako zástupci demokratické opozice k tomuto setkání, protože jsme i vnímání jako ti, kteří situaci v Bělorusku sledují," řekl Bartoš. "My jsme hlavně byli ujištěni o tom, že o podpoře České republiky se v Bělorusku ví," řekl Rakušan.

"Řešili jsme otázky, které může teď Česká republika aktivně v solidaritě s Běloruskem udělat. Ať je to třeba nabídnutí programů týkajících se studentů na běloruských vysokých školách, pomoci firmám a vůbec lidem, kteří v tuto chvíli trpí pod tím režimem, protože se ozvali, nabídnout vlastně v nějakém režimu ten bezpečný přístav těmto lidem, tak jak to dělají třeba pobaltské republiky," uvedl Bartoš.

"Ujistili jsme běloruskou stranu o tom, že Česká republika má tradici lidskoprávně orientované diplomacie. Máme pocit, že bychom možná na ni měli navazovat silněji, než se tak děje v současné době,“ řekl Rakušan. Bartoš předpokládá, že v plánovaném středečním vystoupení Cichanouské v Senátu zazní oficiální plán dalšího rozvoje solidarity a spolupráce. "A je to na vládě, aby na toto navázala," dodal. Podle Bartoše zaznělo na jednání i to, že otázka svobodného Běloruska a demokracie spojuje české politické strany, které spolu jinak soutěží v politickém boji.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 27. září 2021

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď