VS OSN odsoudilo porušování lidských práv v Barmě; ta to odmítá

foto Rohingové v uprchlickém táboře. (snímek z roku 2017)

New York - Valné shromáždění OSN v noci na dnešek schválilo rezoluci odsuzující porušování lidských práv muslimských Rohingů a dalších menšin barmskou vládou. Informaci přinesla agentura AP, jež připomíná, že rezoluce Valného shromáždění nejsou závazné, nicméně odrážejí postoje mezinárodní komunity. Vedení Barmy rezoluci odsoudilo.

Rezoluce prošla poměrem 134 hlasů pro a devět proti, přičemž 28 států se zdrželo hlasování. Kromě odsouzení nezákonného zatýkání, mučení, znásilňování a zabíjení zadržených Rohingů vyzývá dokument barmskou vládu, aby přijala naléhavá opatření proti podněcování nenávisti vůči Rohingům i dalším menšinám ve státech na okraji země a zajistila jim vhodné podmínky pro návrat do vlasti.

Barma neuznává Rohingy jako oficiální etnikum a považuje je za "Bengálce", kteří se nelegálně přistěhovali z Bangladéše. Drtivé většině z nich nepřiznává občanství, ačkoli řada rodin žije na území Barmy po generace.

V srpnu 2017 barmské bezpečnostní složky zahájily proti Rohingům rozsáhlou ofenzivu v reakci na útok rohingských povstalců na policejní stanoviště. Ze svých domovů za několik týdnů uprchlo přes 700.000 příslušníků muslimského etnika. Většina jich nyní pobývá v uprchlických táborech v sousedním Bangladéši, kam se kvůli represím již v minulosti uchýlilo na 400.000 Rohingů.

Velvyslanec Barmy při OSN nejnovější rezoluci nazval "dalším klasickým případem dvojího metru a účelového a diskriminačního uplatňování lidskoprávních norem", jejímž cílem je "vyvinout nežádoucí tlak na Myanmar (moderní název pro Barmu - pozn. ČTK)".

Rohingští uprchlíci se přes ujištění barmské vlády zatím nechtějí do země vracet, protože se podle nich dosud nezměnily represivní podmínky, před nimiž utekli.

Barmu nedávno zažalovala Gambie jménem Organizace islámské spolupráce (OIC) u Mezinárodního soudního dvora OSN kvůli podezřením ze spáchání genocidy. První rozhodnutí tribunálu se čeká až za několik měsíců.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je středa 21. října 2020

Očekáváme v 11:00 10°C

Celá předpověď