Vrána rozhodl o výhře Washingtonu, gól dal i Kaše

foto Hokejista Washingtonu Tom Wilson (vpravo) a Nick Suzuki z Montrealu.

New York - Útočník Jakub Vrána pomohl v NHL gólem a asistencí Washingtonu k výhře na ledě Montrealu 4:2. Třiadvacetiletý český hokejista vstřelil vítěznou branku Capitals a bodoval v devátém utkání v řadě. Vrána má na kontě 23 gólů a je po Davidu Pastrňákovi z Bostonu druhým nejlepším českým střelcem v soutěži. Útočník Ondřej Kaše svým šestým gólem v sezoně neodvrátil prohru Anaheimu se San Jose 2:4.

Washington bez Alexandra Ovečkina, který za odmítnutí účasti ve víkendovém Utkání hvězd musel vynechat jeden zápas, vyhrál počtvrté v řadě a upevnil si první místo v soutěži. Výhru Capitals řídili Tom Wilson a Vrána, kteří vstřelili gól a přidali jednu asistenci. Český útočník je s 22 brankami třetí nejlepší střelec v lize při hře v plném počtu. Lépe jsou na tom pouze Auston Matthews z Toronta (25) a Ovečkin (23).

"Je jasné, že jeho (Ovečkinova) absence pro nás znamená v ofenzivě velkou ztrátu, ale semkli jsme se jako tým a dokázali si vytvořit spoustu šancí. Zejména čtvrtá řada hrála opravdu dobře," řekl Vrána, který si připsal více než jeden bod v utkání podeváté v sezoně.

Jamie Benn z Dallasu ukončil ve třetí minutě prodloužení desetizápasovou vítěznou sérii brankáře Tampy Bay Andreje Vasilevského. Ruskému gólmanovi nestačilo k další výhře ani 32 zásahů. Tampa prohrála potřetí z posledních pěti utkání, ale v tabulce Východní konference drží čtvrté místo. Obránce Jan Rutta si připsal asistenci na úvodní gól Stevena Stamkose, který se v zápase prosadil dvakrát.

Benn vstřelil sedmý gól v prodloužení v kariéře a zařadil se na druhé místo v historii Stars po bok spoluhráče Tylera Seguina. První je Mike Modano, který má na kontě devět gólů v prodloužení.

Devatenáctiletý bek Toronta Rasmus Sandin vstřelil svůj první gól v NHL. Mladý Švéd ve svém desátém utkání přidal i jednu asistenci a připsal si již šest bodů. Toronto porazilo Nashville 5:2 a na desátém místě ve Východní konferenci ztrácí dva body na příčky zaručující play off. Výhru Maple Leafs pečetil gólem do prázdné branky Auston Matthews a dal 35. gól v sezoně. V souboji o Maurice Richard Trophy se posunul na druhé místo, dvě branky za vedoucího Pastrňáka.

Veterán Patrick Marleau a Stefan Noesen dvěma góly rozhodli o výhře San Jose nad Anaheimem 4:2. Čtyřicetiletý Marleau vyrovnal svým 561. gólem v kariéře Mikea Modana na 25. místě v historických tabulkách soutěže. Obránce Sharks Erik Karlsson si díky asistenci připsal 600. bod v NHL.

San Jose výborně vstoupilo do utkání a v páté minutě vedlo již 2:0. Anaheim dostal ve 30. minutě na dostřel Ondřej Kaše, který v oslabení využil chyby domácích hráčů v útočném pásmu a únik zakončil perfektním bekhendovým blafákem. Anaheim ale vyrovnat nedokázal a Sharks dovedli zápas do vítězného konce.

Vedoucí tým Západní konference St. Louis nestačil na Vancouver a prohrál potřetí v řadě. Vítězství Canucks nad obhájcem Stanleyova poháru dvěma góly zajistil J. T. Miller. Hráči New Jersey zdolali Ottawu 4:3 po samostatných nájezdech, brankář Senators Marcus Högberg kryl v zápase 50 střel a vytvořil nováčkovský klubový rekord. Vítězný nájezd proměnil Nikita Gusev a ukončil sérii tří proher Devils.

Statistika pondělních zápasů NHL:

--------

Montreal - Washington 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)

Branky: 2. Petry, 48. Weise - 19. T. Wilson (Vrána), 23. Boyd, 35. Vrána, 60. Bäckström. Střely na branku: 33:41. Diváci: 21.302. Hvězdy zápasu: 1. Vrána, 2. Kuzněcov (oba Washington), 3. Weise (Montreal).

Ottawa - New Jersey 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 2:1 - 0:0)

Branky: 19. Ennis, 50. Naměstnikov, 50. Tierney - 9. Severson, 25. Rooney, 57. Palmieri, rozhodující sam. nájezd N. Gusev. Střely na branku: 38:53. Diváci: 9673. Hvězdy zápasu: 1. N. Gusev, 2. Bratt (oba New Jersey), 3. Högberg (Ottawa).

Dallas - Tampa Bay 3:2 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 50. a 63. Jamie Benn, 38. Gurjanov - 34. a 59. Stamkos (na první Rutta). Střely na branku: 35:25. Diváci: 18.345. Hvězdy zápasu: 1. Jamie Benn, 2. Bishop (oba Dallas), 3. Vasilevskij (Tampa Bay).

Nashville - Toronto 2:5 (1:2, 0:2, 1:1)

Branky: 5. Mikael Granlund, 53. Arvidsson - 5. W. Nylander, 8. Hyman, 25. Sandin, 33. Spezza, 59. Matthews. Střely na branku: 36:31. Diváci: 17.298. Hvězdy zápasu: 1. Hyman, 2. Andersen, 3. Sandin (všichni Toronto).

Vancouver - St. Louis 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Branky: 23. a 32. J. T. Miller, 60. Horvat - 4. Sanford. Střely na branku: 25:37. Diváci: 18.871. Hvězdy zápasu: 1. Demko, 2. J. T. Miller (oba Vancouver), 3. Pietrangelo (St. Louis).

San Jose - Anaheim 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Branky: 2. a 43. Noesen, 5. a 36. Marleau - 30. O. Kaše, 59. N. Ritchie. Střely na branku: 31:28. Diváci: 16.571. Hvězdy zápasu: 1. Marleau, 2. Noesen, 3. Gambrell (všichni San Jose).

5. Chicago 51 24 6 21 155:161 54
6. Minnesota 50 23 6 21 156:166 52
7. Nashville 48 22 7 19 158:159 51