Volvo XC60 D4 Volvo Ocean Race - prověřená rodinná stálice

foto Volvo XC60 D4 VOR.

V poslední době po nástupu nového modelu XC90 žijí mediálně ostatní auta této značky poněkud v jeho stínu. Nicméně to neznamená, že by se měla začít krčit v koutě. Jejich důstojné místo a obliba neztrácejí na trhu svoji sílu. Týká se to i crossoveru XC60, který vedle tradiční bezpečnosti nabízí širokou škálu motorů, výtečnou výbavu, spolehlivé jízdní vlastnosti.

Fotogalerie

Volvo XC60 D4 VOR.

V minulosti jsme přinesli testy XC60 v několika modifikacích. Tentokrát jsme vyzkoušeli další varianty z nabídky, a tak se zaměříme především na ně. V autě byl naftový motor D4 přeplňovaný dvěma turbodmychadly z moderní palety čtyřválcových pohonných jednotek Drive-E s šestistupňovou manuální převodovkou. Má výkon 133 kW/181 k, nejvyšší rychlost 210 km/h, zrychlit z 0-100 km/h umí za 8,4 sekundy, kombinovaná spotřeba by se podle výrobce měla pohybovat na hodnotě 4,5 l/100 km při emisích bezproblémově splňujících přísné normy Euro 6. Dvoulitrové naftové čtyřválce Drive-E, v současné nabídce už opět zmodernizované oproti uvedenému, jsou vybaveny technologií nazvanou i-ART. Používá sofistikovaně pracujícího vstřikování common-rail společnosti Denso, kdy je každý vstřikovač osazen inteligentním čipem, neustále sledujícím vstřikovací tlaky a tlak v každém jednotlivém válci. Na základě zjištěných dat dokáže řídicí jednotka systému v reálném čase zajistit vstřik ideálního množství paliva během každého jednotlivého spalovacího cyklu ve správný okamžik. Tato vysoká efektivita spalování spěje k minimální konzumaci paliva a nízké hodnotě exhalací. Nejmodernější dvoustupňové přeplňování zajišťuje dvojice nestejně velkých turbodmychadel, twin-turbo.

Volvo XC60 D4 VOR.

Výbava Volvo Ocean Race (VOR) vychází ze základního provedení Kinetic, které už samo o sobě je vcelku bohaté. Obsahuje mj., vedle mnoha pro automobilku typických bezpečnostních prvků jako soustavy airbagů, protikolizní systém automatického zastavení vozu při rychlosti do 50 km/h druhé generace, systém řízení trakce v zatáčkách, elektrickou parkovací brzdu, systém řízení stability proti převrácení vozu, monitorování tlaku v pneumatikách, asistenta pro rozjezd ve svahu, funkci Eco+ se systémem Start-Stop, automatickou dvouzónovou klimatizaci, palubní počítač, integrované koncovky výfuku, apod.

Volvo XC60 D4 VOR.

Provedení VOR je inspirováno závodem nejlepších světových jachtařů kolem světa. Letos při něm zdolali na nejmodernějších závodních jachtách o délce 65 stop vzdálenost 38.739 námořních mil, což je téměř dvojnásobek obvodu zeměkoule, propluli čtyři oceány a zakotvili v 11 zemích na pěti kontinentech. Přináší navíc tříramenný kožený volant s hliníkovou vložkou, adaptivní digitální displej s chromovaným dekorem, hliníkové obložení interiéru s názvy přístavů závodu, chromovaný dekor v dolní části bočních oken, 18" kola z lehké slitiny Portunus s pneu 235/60 R18, kožené čalounění s kontrastním oranžovým prošíváním vč. loketní opěrky s držákem nápojů, kryt zavazadlového prostoru s mapou VOR, logo VOR na předních blatnících a na úvodní sekvenci centrálního displeje, metalický lak dle volby, v našem případě Black Saphire Metallic, stříbrné střešní ližiny, motiv VOR mají i prahové lišty předních dveří, textilní koberečky s oranžovým prošíváním, textilní koberec do zavazadlového prostoru.

Volvo XC60 D4 VOR.

Jinak byl testovaný vůz XC60 nabit nejrůznějšími pakety z příplatkové výbavy. Vyzkoušet jsme tedy mohli např. navigační systém Sensus, vysokovýkonný audiosystém s rozšířenou konektivitou, bezklíčový systém Keyless pro startování tlačítkem a zamykání a odemykání vozu, panoramatické střešní okno, parkovací asistent s kamerou vzadu, systém sledování mrtvého úhlu Blis, aktivní dual-xenonové světlomety, komplexní osvětlení vozidla LED diodami, elektricky nastavitelná, vyhřívaná přední sedadla, elektrické ovládání pátých dveří stěrače s dešťovým senzorem, atd.

Volvo XC60 je prověřený rodinný vůz do nejrůznějšího provozu. Je nadčasově pohledný zvenku i uvnitř, poskytuje dostatek pohodlí, nezklame v jízdních vlastnostech. Uvnitř se cítíte pohodlně na sportovních sedadlech, ta jsou dlouhodobě jednou z nejsilnějších stránek automobilky. Trojdílné zadní sedadlo (dělené v poměru 40/20/40) je možné nastavit tak, aby vznikla dvě sedadla uprostřed oddělená loketní opěrkou, nebo tři sedadla s bezpečnostními pásy pro každého z cestujících. Zádové opěrky jdou individuálně sklápět. Přístroje jsou optimálně uspořádané, dobře se intuitivně ovládají.

Volvo XC60 D4 VOR

Absolvovali jsme 771 km povětšině v dálničním provozu, na Prahu zbylo přibližně 150 km. Konečná průměrná spotřeba byla 6,4 l/100 km. Při velmi klidné jízdě za horkého letního počasí to je skoro o dva litry více oproti údajům z propagačních podkladů. Dojezd ukazoval ještě dalších 200 km. Při nádrži o objemu 70 l se tak dá při hodně ukázněném chování za volantem dojet na jedno natankování dost přes 1000 km. Testovaná verze měla náhon na přední kola, v suchém, teplotně nadnormálním počasí si samozřejmě poradila s nastraženým prostředím. Po zkušenostech z minulých testů XC60 však těm, kteří využívají vůz celoročně v roztodivných podmínkách, jezdí na blátě, sněhu, radím, jděte raději do čtyřkolky, rozdíly v jízdních vlastnostech za extrémnějších podmínek jsou markantní.

Pořizovací základní cena testovaného vozu Volvo XC60 byla 972.700 Kč, výbava VOR stála 96.600 Kč, s mnohými pakety a další příplatkovou výbavou byla konečná cena celkem 1.385.800 Kč.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď