Volvo S60 Cross Country T5 AWD - nekonvenční crossoverová limuzína

foto Volvo S60 Cross Country T5 AWD

Pod pojem crossover jsme si zvykli řadit kombíky, staly se běžnou součástí jakési vlastní kategorie lifestylových automobilů. Volvo přišlo s originálním počinem a připravilo pro tuto skupinu první prémiovou limuzínu se stejnými schopnostmi a obdobně robustním designem. Z obchodního hlediska ji zcela cíleně poprvé představila na autosalonu v americkém Detroitu, nicméně ochuzeni o ni nezůstávají ani zákazníci u nás a v Evropě.

Fotogalerie

Volvo S60 Cross Country má oslovovat lidi, kteří při svém aktivním životním stylu hledají atraktivní sedan schopný důstojně zdolávat jízdy po nejrůznějších silnicích i v náročnějším terénu. S60 CC pochopitelně mnohdy sdílí se svým kombi bratříčkem V60 CC motory, podvozek a do určité míry i interiér, samozřejmě kromě zadních sedadel a prostoru pro zavazadla. Od základního provedení S60 se CC odlišuje mnoha znatelnými vnějšími znaky. Robustní vzhled mu dodává už o 65 mm zvednutá světlá výška, takže skutečný podvozek je nad zemí v úrovni 201 mm. Charakteristickými znaky jsou kapota s křivkami do tvaru písmene V, černá maska chladiče s voštinovým vzorem ve tvaru včelí plástve, černá vnější zpětná zrcátka s lesklým povrchem, unikátní rozšíření lemu blatníků rovněž v černém provedení, spodní lišty dveří jsou standardně v matné stříbrné barvě s černými vložkami, kryty podběhu jsou také v matném stříbrném provedení s černými vsadkami, standardem jsou plně integrované dvě chromované koncovky výfuku, zadní ochranné kryty podběhu v matně stříbrné barvě s černou horní částí a embasovaným nápisem Cross Country, zadní spoiler.

Volvo S60 Cross Country T5 AWD

V interiéru dominuje na přístrojové desce jeden centrální kruhový přístroj a multifunkční tříramenný kožený volant s hliníkovou vložkou. Kožená s hliníkovou vložkou je i řadicí páka. Výtečná jsou kožená ergonomická, sportovně laděná a zároveň na dlouhé cesty pohodlná sedadla s pevným držením v zatáčkách. Všude je dostatečné množství odkládacích prostor a přihrádek.

Volvo S60 Cross Country T5 AWD

Mohli jsme si užívat pro CC jediný nabízený nejvyšší stupeň výbavy Summum, doplněný o mnohé prvky a pakety z volitelné výbavy. Do standardu patřily mj. soustava všech možných dostupných airbagů, systém automatického zastavení vozu při rychlosti do 50 km/h City Safety, funkce Start/Stop, elektrická parkovací brzda, asistent pro rozjezd ve svahu, palubní počítač, automatická dvouzónová klimatizace, a také 18" kola z lehké slitiny s vysokoprofilovými pneumatikami, které jednak přispívají k vyššímu komfortu a k zdůraznění allroadové estetiky, ale současně jsou také méně hlučné a nabízejí zvýšenou ochranu kol. K nejnákladnějším položkám z volitelné výbavy se řadily navigační systém Navi Pro poslední generace, vysokovýkonný audiosystém s rozšířenou konektivitou Sensus, aktivní dual-xenonové světlomety, posilovač řízení se třemi režimy účinku, bezklíčový systém Keyless pro startování tlačítkem a zamykání a odemykání vozu, systém sledování mrtvého úhlu Blis, adaptivní tempomat, automatický parkovací asistent pro paralelní parkování s couvací kamerou, panoramatická střecha, vyhřívání měly přední i zadní sedadla, volant, trysky ostřikovačů, čelní sklo.

Pro S60 CC jsou na našem trhu na výběr tři motory. Dvoulitrový dieselový čtyřválec s pohonem na přední kola a pětiválcový agregát D4 s objemem 2,4litru s pohonem všech kol. V testovaném autě byl benzínový pětiválec T5 o objemu 2,5litru v kombinaci se šestistupňovou automatickou převodovkou Geartronic se sportovním režimem a s možností ručního řazení pádly pod volantem, rovněž s pohonem všech kol AWD. Výrobce uvádí maximální výkon 187 kW/254 k, nejvyšší rychlost 210 km/h, zrychlení 0 - 100 km/h za 7,0 s, spotřebu 11,5/6,8/8,5 l/100 km. Vzhledem k vyšší světlé výšce podvozku pomáhá k optimálnímu ovládání vozu řízená trakce v zatáčkách. AWD se v případě potřeby aktivuje automaticky, což má příznivý vliv na projíždění i náročnějšího terénu. Dodává se k němu rovněž asistent pro bezpečný sjezd prudkých svahů. Využívá ve svažitém terénu brzdovou soustavu pro pomalou a bezpečnou jízdu nebo couvání z kopce. Zejména na kluzkém povrchu snižuje riziko sklouznutí do boku a následnému překlopení vozidla.

Volvo S60 Cross Country T5 AWD

Volvo S60 Cross Country je bezesporu pohledné, u testovaného auta si zasloužilo velký obdiv barevné sladění karosérie s celým interiérem. Z vnějšího pohledu působí větším dojmem a robustněji než uvnitř. Tam však cestující konejší citelná bytelná bezpečnost díky výztuhám ve dveřích, rozmístění airbagů, apod. I když má vůz v technickém průkazu uvedeno pět míst, tak velkorysý je prostor jen pro ty vpředu, vzadu si tři dospělé osoby zvláště na delších cestách moc pohodlí neužijí, stísněnější prostor je pro ramena, kolena i nad hlavami. Tam ho zřejmě ubírá i vestavěné panoramatické střešní okno. Velikostí neoslní ani zavazadelník, pro větší náklad se však dá zajistit více místa sklopením zadních sedaček. Na druhou stranu je třeba vzít v potaz, že o takto koncipované auto se nebudou prát uchazeči o rodinného posluchu. Je na míru šité pro sportovně, dobrodružně laděné zájemce, kteří nechtějí být tuctoví a nemusejí přepočítávat každou korunu.

Volvo S60 Cross Country T5 AWD

Najeli jsme v poklidnějším tempu v kombinovaném provozu s převahou dálnic 522 km, z toho po městě jen asi 60 km, při průměrné spotřebě 9,3 l/100 km. Je to trochu bumbal, leč i tak nabízí při objemu palivové nádrže přibližně 67 l celkem slušný dojezd. Při úmyslném letmém zabloudění do lesů a luk jsme si lehce vychutnali výhody, které nabízí crossoverová třída. V daném osazení je S60 zdravě sportovně výkonná, velmi příjemně se ovládá, vše je intuitivně dostupné, obklopuje vás komfort, nejmodernější technické a technologické výdobytky.

Základní cena Volva S60 T5 Cross Country AWD je 1.216.500 Kč, konečná se všemi pakety a dalšími prvky z doplňkové výbavy pak byla 1.530.700 Kč.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 19:00 22°C

Celá předpověď