Volkswagen Caravelle - vrcholný model pro přepravu osob

foto Volkswagen Caravelle.

Na podzim uvedla automobilka na náš trh novou, už šestou generaci, modelu T. Má obrovskou tradici. Během uplynulých 13 let byly na celém světě prodány téměř dva miliony vozů předcházející generace, a za 65 let výroby této modelové řady to je už 12 milionů aut. Snaží se nabízet vysokou úroveň komfortu, bezpečnosti, hospodárnosti a užitných vlastností.

Fotogalerie

Stejně jako doposud je také řada T6 rozdělena do tří základních kategorií. Do užitkových vozidel se řadí skříňový vůz, valník, dvojitá kabina a kombi, mezi MPV koncipované pro podnikání i soukromé využití Multivan a Caravelle, vozidlem pro volný čas je California. Mimořádnou variabilitu a funkčnost zvyšují dva rozvory a tři výšky střechy. Spolu s velkým počtem nabízených možností poháněcího ústrojí se tak dá nakombinovat více než 500 variant.

Volkswagen Caravelle.

Nová generace je na první pohled rozpoznatelná především podle zcela nové nadčasové čelní partie, která má být výrazem síly. Charisma a dynamiku dodává dolů protažený nárazník, nízko nad vozovkou se začíná téměř vertikálně zvedat vzhůru. Originální je také záď, její horizontální prolis zdůrazňuje šířku vozu, což ještě umocňuje široké zadní okno s geometricky jasně vymezeným prostorem pro registrační značku osvětlenou LED diodami. Nápadnými prvky jsou níže umístěná vnější zpětná zrcátka a ukazatele směru, profil rovněž charakterizují nově koncipovaná kola v rozmanitých designech.

Z kabiny je ze všech míst skvělý výhled na všechny strany. Přístrojová deska se vyznačuje vysokou úrovní praktičnosti, vyváženou ergonomií, četnými odkládacími prostory a přehledností. Sedadla jsou uspořádaná variabilně v závislosti na modelu, totéž platí pro další odkládací prostory. Třeba ve variantách pro přepravu osob je výrazně širší středová konzola s držáky nápojů, přihrádkou pro multimediální přístroje, mobilní telefon, i přihrádkou pro lahve s možností chlazení napojením na klimatizaci.

Volkswagen Caravelle.

Na výběr je šest vpředu napříč uložených dvoulitrových motorových jednotek, čtyři nové čtyřválce TDI a dva TSI, všechny jsou sériově vybaveny systémem start/stop. V závislosti na výkonu jsou kombinovány s pětistupňovou či šestistupňovou mechanickou převodovkou nebo se sedmistupňovou převodovkou DSG. Mnoho variant je možné navíc objednat s pohonem všech kol 4MOTION.

Vyzkoušeli jsme klasickou variantu pro přepravu osob Caravelle, která spatřila poprvé světlo světa začátkem 80. let a je o čtyři roky starší než Multivan. Obě verze mají mnoho společného, avšak na rozdíl od Multivanu může vytvářet bezpočet kombinací uspořádání interiéru díky demontovatelným sedadlům bez možnosti podélného posouvání. Zájemci si tak mohou přizpůsobit počet sedadel v zadní části interiéru individuálním potřebám. Všechny zadní lavice lze demontovat bez nářadí. V závislosti na zvoleném rozvoru mohou být vzadu až tři řady sedadel, maximální počet devíti se dá provést v různém uspořádání, celkem je možné uskutečnit až 21 kombinací. Na přání dodávaný upevňovací systém umožňuje navíc v každé řadě zadní části použít třímístné lavice, podle umístění se dají také složit a překlopit dopředu. Bezpečnostní pásy pro krajní sedadla jsou ukotveny v boční stěně, aby byla demontáž sedadel jednodušší. Kromě toho mohou být opěradla všech lavic a samostatných sedadel sklopena na sedáky. To samé platí i pro opěradlo lavice pro spolujezdce vpředu. Pro obě sedadla u posuvných dveří je kromě toho na přání k dispozici funkce Easy Entry. Dají se sklopit dopředu, aby byl snazší přístup k lavicím vzadu. Všechny boční stěny v interiéru jsou obloženy.

Volkswagen Caravelle.

Testovací vůz v nejvyšší výbavě Highline, která je u Caravelle novinkou, měl dvě sedadla vpředu, tři jednotlivá sedadla se samostatně sklopnými opěradly a krajními sedadly překlopnými a za nimi sklopnou trojlavici, celkem tedy osm míst. Highline má sloužit jako velmi kvalitní a exkluzivní vozidlo pro přepravu osob. Už v základní výbavě je tato verze rozpoznatelná podle stříbrných 17“ kol Cascavel z lehké slitiny, mlhových světlometů, tmavě tónovaných skel oken, dvou elektricky ovládaných posuvných dveří a chromovaných ozdobných lišt. Příjemné cestování i na delší vzdálenosti zaručují třízónová klimatizace Climatronic, čalounění kůží, osvětlené schůdky a komfortní osvětlení, reprezentativní přístrojová deska, audiosystém Composition Color s barevným 5“ dotykovým displejem a handsfree Bluetooth i elektrické dovírání zadního výklopného víka. Naše auto mělo navíc mnoho prvků z výbavy na přání, mezi nejnákladnější se řadily LED diodové světlomety vpředu i vzadu, navigace Discover Media Plus s 6, 3" barevným dotykovým displejem a hlasovým ovládáním, parkpilot vpředu i vzadu se zpětnou kamerou, adaptivní tempomat, nouzové brzdění CityBrake, 18“ kola z lehkých slitin Springfield, apod.

Volkswagen Caravelle.

Vůz v předmětném provedení poháněl z nabídky nejsilnější dvoulitrový dieselový agregát s dvoustupňovým přeplňováním TDI v kombinaci se šestistupňovou manuální převodovkou. Maximální výkon 150 kW/204 k, nejvyšší rychlost 203 km/h. K naší lítosti jsme se mohli pokochat z jízdy s tímto autem jen velmi krátce přes jeden víkend vzhledem k předcházejícím nezbytným servisním zásahům po mechanických poškozeních. Takže jsme absolvovali v rychlém sledu při obsazení nejvýše dvěma osobami jízdy především po dálnicích a běžných silnicích v celkové délce 531 km při průměrné spotřebě paliva 8,2 l/100 km. V dálničním provozu na hraně povolené rychlosti se spotřeba znatelně zvyšuje na úroveň kolem 10 l/100 km. Na svoji velikost se auto snadno ovládá, je poměrně hbité, má vstřícně komfortní vybavení.

Pořizovací základní cena Volkswagenu Caravelle Highline byla 1,254.459 Kč, celková dosáhla na 1,432.330 Kč.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď