Voliči v Maďarsku rozhodnou 3. dubna o dalším osudu premiéra Orbána

foto Ilustrační foto - Maďarský premiér Viktor Orbán ve výročním projevu o stavu země.

Budapešť - Voliči v Maďarsku budou o dalším politickém osudu současného konzervativního premiéra Viktora Orbána, který je u moci od roku 2010, rozhodovat v parlamentních volbách 3. dubna. Jejich termín dnes vyhlásil prezident János Áder, uvedla jeho kancelář.

Agentury připomínají, že proti Orbánově straně Fidesz bude poprvé kandidovat široká koalice levicových, liberálních, ekologických i pravicových stran. Orbánovým vyzyvatelem za toto uskupení bude konzervativní politik Péter Márki-Zay, starosta jihomaďarského města Hódmezövásárhely.

Opozice povzbuzená dobrým výsledkem v místních volbách v roce 2019 a také příznivými průzkumy se rozhodla utvořit společnou koalici, kterou spojuje touha zbavit moci Orbána.

Orbán čelí kritice, že v Maďarsku porušuje principy demokracie a právního státu, utlačuje sexuální menšiny a záměrně podněcuje v lidech strach z migrantů. Evropská komise prozatím odmítá vyplatit Budapešti peníze z fondu na obnovu ekonomiky po koronavirové krizi, protože se obává, že s nimi Orbánova vláda nenaloží transparentně a podle pravidel.

Agentura Reuters uvádí, že zároveň s volbami se 3. dubna bude konat i vládou prosazované referendum o sexuálních menšinách. Voliči budou odpovídat na čtyři otázky týkající se programů sexuální výchovy ve školách a pro děti dostupnosti informací o změně pohlaví. Premiér Orbán se staví do role ochránce křesťanských hodnot a tradiční rodiny.

Předvolební vývoj v Maďarsku o víkendu na twitteru komentovala předsedkyně Poslanecké sněmovny a šéfka TOP Markéta Pekarová Adamová. Napsala, že "Češi svého (bývalého premiéra Andreje) Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům". Rozložení politických sil v Maďarsku se podle ní vzdáleně podobá tomu, které bylo donedávna v Česku. "Maďarská opozice své neshody dala stranou a spojila síly proti populistické vládě, kterou už mnoho let řídí Viktor Orbán," podotkla Pekarová Adamová.

Fiala dnes při návštěvě Slovenska novinářům řekl, že Adamové výrok viděl jen v médiích. "Neměl jsem ještě možnost s ní o tom mluvit. Dodám snad jenom to, že za zahraniční politiku je odpovědná vláda. Já se budu jako předseda vlády snažit o to, abychom koordinovali postoje jednotlivých ústavních činitelů," dodal předseda vlády.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 17. ledna 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď