Volby ve Strakonicích suverénně ovládla Strakonická Veřejnost

foto Voliči ve Strakonicích hlasují 14. prosince 2019 v opakovaných obecních volbách. V loňském řádném termínu volby vyhrála Strakonická veřejnost se ziskem 51,1 procenta hlasů, což znamenalo 16 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Za Změnu pro Strakonice loni podal stížnost Karel Jánský kvůli tomu, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Krajský soud výsledek voleb zrušil, což následně potvrdil i Ústavní soud. Tím pádem ve Strakonicích více než rok nezasedalo zastupitelstvo a město vede rada z volebního období 2014 až 2018, která má omezené pravomoci.

Strakonice - Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu, vyplývá z informací na webu volby.cz. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018. Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Fotogalerie

"Je pro nás potěšující, že důvěra obyvatel v nás zůstala. Naopak se ještě posílila. Musíme ten výsledek přijmout s pokorou, je to velký závazek, abychom tu důvěru nezklamali," řekl ČTK dosavadní místostarosta a dvojka na kandidátní listině Strakonické Veřejnosti Rudolf Oberfalcer.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent.

V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Oberfalcer uvedl, že Strakonická Veřejnost neplánuje, že by vládla sama. "Oslovíme i ostatní, kteří se dostali do zastupitelstva. Uvidíme, jak se k celé věci postaví a zda budou mít zájem o koalici s námi," řekl. Dodal, že pokud soudy uznají výsledek opakovaných voleb, mohlo by se ustavující zastupitelstvo sejít 8. ledna.

Nejvíce preferenčních hlasů obdržel dosavadní starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost). Za Jihočechy 2012 se dostal do zastupitelstva bývalý starosta Pavel Vondrys, přestože figuroval na kandidátní listině na osmém místě. "Výsledek je jednoznačný, vítězové dostali silný mandát k tomu, aby realizovali to, co nabídli. Uvidíme, co se bude teď dít. Vzhledem k této situaci Strakonická Veřejnost nepotřebuje k rozhodování nikoho jiného a všechno bude jejich odpovědnost," řekl ČTK Vondrys.

Město od loňského podzimu vede rada ve složení z volebního období 2014 až 2018. Vzhledem k tomu, že není zvolené zastupitelstvo, disponuje jen omezenými možnostmi. Ve volbách v roce 2014 získala vítězná Strakonická Veřejnost 28,93 procenta, což znamenalo sedm míst v zastupitelstvu.

Volby se v sobotu kromě Strakonic konaly také v obcích Adamov a Nučice ve Středočeském kraji, Nebanice v Karlovarském kraji, Chuderov v Ústeckém kraji, Lesní Hluboké, Bukovice, Zelená Hora a Korolupy v Jihomoravském kraji a Huzová v Olomouckém kraji.

"Celková volební účast dosáhla 49,18 procenta. O celkových 74 mandátů, z nichž 21 bylo ve Strakonicích, se ucházelo 339 platných kandidátů, z toho 189 ve Strakonicích," sdělil dnes ČTK tiskový mluvčí Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jan Cieslar. Další nové obecní volby byly vyhlášeny na 14. března 2020 a voliči v nich rozhodnou o složení 16 zastupitelstev, dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 26. září 2020

Očekáváme v 13:00 8°C

Celá předpověď