Vojtěch: Sebereportování pozitivních by mohlo začít příští týden

foto Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a vpravo premiér Andrej Babiš (ANO) vystoupili 14. září 2020 v Praze na tiskové konferenci po jednání vládní rady pro zdravotní rizika k aktuálnímu vývoji epidemiologické situace.

Praha - V týdnu od 21. září by mělo být spuštěno takzvané sebereportování. Pozitivně testovaný člověk na onemocnění covid-19 vyplní webový formulář s informacemi o svých kontaktech. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vládní Rady pro zdravotní rizika to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). O možnosti zavedení sebetrasování hovořil minulý týden premiér Andrej Babiš (ANO). Na podzim by mohlo podle ministra ulevit hygienikům i call centrum, které by provozovala soukromá firma. Bude ale muset být vypsána veřejná zakázka.

"Daný člověk, který je pozitivně otestován, dostane o tom informaci a obdrží webový formulář, kde bude moci vyplnit informace o svých kontaktech, že se setkal s rodinným příslušníkem, pracovním kontaktem. Vyplní telefonní číslo, popíše stav," uvedl Vojtěch. Podle něho to bude znamenat významnou časovou úsporu pro hygieniky v následném trasování kontaktů. "Dnes to funguje tak, že (hygienici) musí volat pozitivnímu a potom v rámci rozhovoru sděluje člověk kontakty," dodal ministr.

Kvůli náporu nových případů má problémy s trasováním pražská hygienická stanice, vedle armádních mediků jí začali na dálku pomáhat i zaměstnanci hygienických stanic dalších krajů. O změně systému trasování kontaktů nemocných s covidem-19 se mezi hygieniky podle ředitele krajské hygienické stanice v Liberci a bývalého hlavního hygienika Vladimíra Valenty diskutuje už delší dobu.

Nové zaměstnance pro krajské hygienické stanice není podle ministra zdravotnictví jednoduché získat. Kapacity se v současné době podle Vojtěcha zvyšují díky medikům nebo dalším studentům zdravotnických oborů. Později na podzim by mohlo přibýt i profesionální call centrum, které by část práce hygieniků přebralo.

"Už od léta jsme navyšovali kapacity hygienických služeb, ale vidíme, že nárůsty jsou poměrně výrazné, tak abychom zvládli trasování, budeme pravděpodobně muset dále posilovat a call centrum je určitým cílem," řekl ministr novinářům.

"Bavíme se o podzimu. Bude se to muset řešit skrze zákon o zadávání veřejných zakázek, nějaký čas proces zabere," řekl ministr.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 19. září 2020

Očekáváme v 11:00 16°C

Celá předpověď