Vojtěch: Nemocnice už nebude provádět seřezávání krčních mandlí

foto Ilustrační foto - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch 21. prosince 2018 v Praze na schůzi Poslanecké sněmovny.

Praha - Klinika ORL pardubické nemocnice nebude na doporučení krajského úřadu nadále provádět seřezávaní krčních mandlí. Při dnešních sněmovních interpelacích to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Kraj to doporučil v reakci na případ chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu.

Vojtěch připomněl, že ministerstvo podalo kvůli případu podnět krajskému úřadu i České lékařské komoře. Odpověď úřadu dostalo dnes. "Krajský úřad v zásadě na základě svého prověření neshledal nějaká zásadní pochybení. Takto je jeho odpověď," uvedl ministr. Některá opatření ale podle něho učinil.

Úřad podle něho doporučil, aby se ORL klinika napříště vyvarovala seřezávaní krčních mandlí. "Jde o výkon, který může být spojen se zvýšenou krvácivosti, podle odborných názorů až ve 40 procentech případů může docházet k tomuto krvácení více či méně intenzivnímu," podotkl Vojtěch Klinika podle něho doporučení vyhověla.

Úřad doporučil podle Vojtěcha také organizační změnu, když matka s chlapcem opustila lůžkové oddělení, kde ale měla zůstat a anesteziolog a lékař ORL měli za pacientem přijít. "I kdyby to bylo z vůle matky, tak zkrátka neměli dovolit, aby se synem odešla. I v tomto směru krajský úřad doporučil, aby tomuto bylo do budoucna předejito," uvedl ministr.

Tehdy osmiletý chlapec byl operován před dvěma lety. Čtyři dny po zákroku začal masivně krvácet, následkem toho má poškozený mozek. Skončil v takzvaném bdělém kómatu a potřebuje trvalou péči. Podle rodiny je jeho stav velmi vážný, ale stabilizovaný. Případ vyšetřuje policie pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Dosud nikoho neobvinila.

Rodina podala na nemocnici několik žalob, a to i kvůli odškodnění. Domáhá se 22 milionů korun. Pardubická nemocnice nyní nabídla jako zálohu šest milionů korun. Celkovou výši odškodnění nemocnice už v březnu vyčíslila na 15,5 milionu korun. Kromě toho by rodina měla neomezené čerpání nákladů na péči.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pondělí 18. listopadu 2019

Očekáváme v 1:00 3°C

Celá předpověď