Vojtěch chce nová plošná opatření vyhodnotit za deset až 14 dní

foto Číšník zvedá židli 26. listopadu 2021 v zavřené restauraci v centru Prahy. Ve stejný den začal kvůli pandemii koronaviru platit nouzový stav. Restaurace musí mít zavřeno mezi 22:00 a 05:00.

Praha - S vyhodnocením výsledků nových plošných opatření proti šíření koronaviru platných od pátku by se mělo počkat deset až 14 dní, řekl dnes ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Trend epidemie podle něj ukáže příští týden.

"Za mě osobně bychom měli počkat alespoň deset, 14 dní, abychom mohli vůbec vyhodnotit ten efekt," řekl Vojtěch k omezením schváleným vládou ve čtvrtek současně s vyhlášením nouzového stavu. Od pátečních 18:00 jsou tak zakázané vánoční trhy, mezi 22:00 a 05:00 musejí být uzavřené restaurace, bary či kluby a na kulturní, sportovní či vzdělávací akce může maximálně 1000 sedících lidí. Sílící epidemii podle ministra může brzdit také dříve vyhlášené omezení pro služby a restaurace, kde už jako covidový certifikát nestačí ani PCR test, ale jen doklad o očkování nebo prodělané nemoci.

Vojtěch poukázal na to, že denní přírůstky potvrzených případů koronaviru v pátek a v sobotu v mezitýdenním srovnání klesly a kolem 40 procent začal stagnovat podíl odhalených případů mezi testovanými. "Potřebujeme počkat na určitý trend v příštím týdnu, jestli se potvrdí, tak to může znamenat, že dochází k jisté stagnaci," řekl. Rizikové scénáře průběhu epidemie počítají podle Vojtěcha s kulminací epidemie kolem vánočních svátků.

Denní přírůstky potvrzených případů nákazy se proti předchozímu týdnu snížily v pátek a v sobotu poprvé po dvou měsících. V tomto týdnu ale třikrát překročily 20.000 a nemocnice se nadále starají o téměř 6000 pacientů s covidem-19.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 18. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď