USA a Tálibán podepsaly dohodu, jež má pomoci míru v Afghánistánu

foto Americký zvláštní vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad (vlevo) a jeden ze zakladatelů hnutí Tálibán mulla Abdul Ghání Baradar v Dauhá při podpisu dohody pro mír v Afghánistánu (snímek z 29. února 2020).

Dauhá - Spojené státy a afghánské islamistické hnutí Tálibán v Dauhá podepsaly dohodu, která by mohla ukončit 18letou válku v Afghánistánu. USA a NATO v ní slíbily úplné stažení vojsk z této země do 14 měsíců, pokud Tálibán dodrží podmínky dohody. Hnutí Táliban se mimo jiné zavázalo zabránit dalším radikálním skupinám, včetně teroristické sítě Al-Káida ve využívání afghánského území k ohrožování bezpečnosti USA a jeho spojenců.

Fotogalerie

Podle mnohých je dohoda důležitým krokem na cestě k míru v Afghánistánu, která ale bude ještě složitá. Další fází je totiž vnitroafghánský dialog. Dohoda vyzývá hnutí Tálibánem, aby zahájilo jednání s afghánskou vládou a dalšími politickými a občanskými skupinami o trvalém příměří a rozdělení moci v poválečném Afghánistánu. Rozhovory by měly podle dohody začít 10. března. Do tohoto dne má afghánská vláda propustit 5000 zadržovaných členů Tálibánu a ten má propustit tisícovku zajatců.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní, který se podpisu dohody neúčastnil, uvedl, že věří, že dohoda mezi USA a Tálibánem povede k trvalému klidu zbraní v zemi. Také jeden ze zakladatelů hnutí Táliban mulla Abdul Ghání Baradar, který zastupoval hnutí dnes v Dauhá, v projevu před podpisem dohody řekl, že Tálibán je připraven stanovené podmínky dodržovat. Vedení Tálibánu po podpisu vydalo příkaz svým bojovníkům dohodu dodržovat.

Baradar ale také řekl, že chce v Afghánistánu islámské zřízení a vyzval všechna politická hnutí v zemi, aby spolupracovaly na vytvoření islámského systému. Z toho mají obavy lidskoprávní aktivisté. Například afghánská aktivistka Zahra Husajníová se bojí, že se zhorší situace žen. "Tálibánu nevěřím, vím, jak utlačovali ženy, když byli u moci," řekla agentuře AFP.

"Budeme bedlivě sledovat, zda Tálibán dodržuje podmínky dohody," řekl dnes americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který vedl delegaci USA na podpisové ceremonii v Dauhá. Pompeo varoval, že dohoda nemusí znamenat nic, pokud nebudou podniknuty skutečné kroky a dodrženy sliby a závazky.

Dlouhá a složitá bude ještě cesta k míru v Afghánistánu podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který dnes s americkým ministrem obrany Markem Esperem v Kábulu podepsal paralelní deklaraci s prezidentem Ghaním o pokračující podpoře NATO a USA Afghánistánu. Také podle Espera je dohoda jen začátek nesnadné cesty.

Dohodu uvítal mimo jiné šéf diplomacie EU Josep Borrell, který ji označil za první důležitý krok na cestě mírového procesu. Zdůraznil ale, že je důležité, aby se do vnitroafghánských jednání zapojily všechny politické frakce i občanská společnost, včetně žen a menšin.

Americký prezident Donald Trump dnes k dohodě řekl, že konečně ukončí nejdelší americkou válku. Tu zahájily USA za prezidenta George Bushe mladšího v reakci na teroristické útoky z 11. září 2001 provedné teroristy z Al-Káidy. Té Tálibán poskytoval v zemi úkryt. Trump měl stažení vojsk z Afghánistánu za jeden ze svých hlavních zahraničněpolitických cílů. Podle analytiků mu podpis dohody může výrazně pomoci v listopadových prezidentských volbách.

Dohoda z Dauhá počítá s tím, že do 135 dní zůstane v Afghánistánu 8600 amerických vojáků, odchod se bude v této fázi týkat i amerických spojenců. V současné době působí na afghánském území přes 12.000 amerických vojáků. Definitivní odchod vojsk USA a dalších zemí NATO včetně Čechů má podle dohody nastat do 14 měsíců.

Český ministr obrany Lubomír Metnar dnes ČTK řekl, že také ČR postupně stáhne své vojáky pokud Táliban dohodu dodrží. Metnar dohodu též označil za první velký krok k trvalému míru v Afghánistánu.

USA v dohodě také slíbily, že do 27. srpna zruší sankce proti Tálibánu a že s počátkem vnitroafghánských rozhovorů učiní diplomatické kroky, aby protitálibánské sankce odvolaly i další země Rady bezpečnosti OSN.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je středa 24. února 2021

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď