Vojáci, kteří zasahovali při požáru v Hřensku, dostali vyznamenání

foto Návštěva ministryně obrany Jany Černochové na 24. základně dopravního letectva Praha-Kbely, 19. srpna 2022, Praha. Ministryně ocenila vojáky nasazené při hašení požáru v Českém Švýcarsku.

Praha - Vojáci, kteří zasahovali proti ničivému lesnímu požáru v Českém Švýcarsku, dostali dnes na kbelské letecké základně vyznamenání. Za jejich zásah, během něhož z vrtulníků zalili požářiště téměř čtyřmi miliony litrů vody, jim poděkovali ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Armáda při hašení požáru nasadila své vrtulníky Sokol a Mi-17, které byly vybaveny takzvanými bambivaky. Při zásahu vojáci nalétali asi 226 letových hodin. Armáda s hašením pomáhala 19 dní. Poskytla i jednotku s vozidlem pro doplňování paliva.

"Sešli jsme se proto, abychom vám poděkovali za vaše neuvěřitelné nasazení v Hřensku," řekla ministryně vojákům. Připomněla, že jednotka se do hašení požáru zapojila v době dovolených. Ocenila i to, že vojáci byli schopni v krátké době pro použití certifikovat zapůjčený větší bambivak.

Podle mluvčí kbelského letiště Kristýny Kosatíkové se do prací kolem hašení požáru zapojilo celkem 80 příslušníků základny. Vedle pilotů a techniků to byli i hasiči, kteří dohlíželi na práci s bambivaky.

Oceněna byla pětice vojáků a jeden civilní zaměstnanec základny. "Je to nečekané ocenění něčeho, co jsme dělali ne proto, abychom nějaké ocenění dostali, ale protože to je naše práce," řekl novinářům major Zdeněk Heuschneider, který získal nejvyšší vojenské resortní vyznamenání Záslužný kříž ministra obrany. Ocenění označil za čest.

Na dalšího oceněného pilota majora Michala Janečka zásah v Českém Švýcarsku udělal silný dojem. "Bylo to hrozné. A byla tam vidět i ta slabost, co jsme dělali. Nešlo to ani zastavit, myslím si, že první dny jsme to jenom zpomalovali. Fakt to bylo nehezké na pohled," poznamenal k intenzitě požáru v prvních dnech zásahu. Označil jej za specifický vzhledem ke členitému a kopcovitému terénu. Poukázal také na to, že vrtulníky s vodou neustále létaly na svých maximálních vzletových hmotnostech. Posádka tak musela být neustále ve střehu, aby se nestala chyba. Podle Heuschneidera byla situace pro piloty náročná i kvůli množství nasazených strojů a prolínání jejich leteckých drah. Piloti zároveň zdůraznili, že by nemohli svou práci vykonávat bez technického personálu.

Požár v Českém Švýcarsku byl nejrozsáhlejší v historii České republiky, zasáhl území o rozloze zhruba 1060 hektarů. Vypukl před 27 dny. V některých dnech proti němu na místě zasahovalo kolem 1000 hasičů.

Černochová si dnes ve Kbelích prohlédla i letadla, kterými základna disponuje. Zopakovala, že jejich počet není dostačující pro úkoly, které má armáda plnit, a to i pro přepravu ústavních činitelů v souvislosti s českým předsednictvím. Je podle ní potřeba nakoupit nové stroje. "Aktuálně se porozhlížíme po velkém transportním letounu, který uveze velkou techniku. Stejně se porozhlížíme po menším přepravním letounu, který bude moc přepravovat lidi," poznamenala.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď