Voda z bouřek rychle odtekla, vodáci mají problémy se suchem

foto Vodáci na řece - ilustrační foto.

První červnová dekáda byla horká s mnoha bouřkami. Ovšem voda z nich jen rychle odteče a průtoky zvýší jen krátkodobě a v menších tocích. Na velkých řekách to mnohdy ani není k poznání. O víkendu si bude potřeba pohlídat počasí. Plout po řece, o jezeru ani nemluvě, za bouřky není žádná radost. Nedostatek vody se tak projevil n a některých menších tocích.

Ani k jednodennímu splutí nelze doporučit dolní tok Mže ani dolní tok Úhlavy. Na hranici sjízdnosti je Radbuza, kde průtok se již pohybuje pod dvěma kubíky. Pod hranicí splavnosti jsou i úseky Sázavy pod Týncem a Lužnice pod Táborem. Tady bude záviset na provozu malých vodních elektráren, pokud voda půjde náhony, budou úseky pod jezy sjízdné „suchou nohou“. Ke splutí tak lze doporučit na Sázavě úsek mezi Ledčí a Týncem nad Sázavou a na Lužnici úsek od Suchdola do Tábora.

Zatím si svou sjízdnost drží na jihu Čech Vltava, a to jak nad Lipenskou nádrží, tak pod Vyšším Brodem. Pro úsek ze Soumarského mostu se však nezapomeňte včas registrovat pro povolení plavby u Správy Národního parku Šumava.

Ohře se na tom sice s průtokem pod deset kubíků ještě dobře a splavná je v celém úseku od Chebu po Litoměřice. Také Berounka je stálicí, je splavná od Plzně až do Prahy. Na umělém slalomovém kanále na bývalé propusti v Roztokách budou o víkendu žákovské slalomy. Na jihu Čech proběhne, ale jen v sobotu vodácký závod na Vodňanské Blanici mezi Husincem a Strunkovicemi, při té příležitosti říčka bude splavná i dále k Bavorovu. Naopak vodácká akce „Na poslední vlně“, plánovaná na Ostravici je zrušena. Vody prostě není dostatek.

Z Vysočiny voda odtekla, a tak jak Jihlava, tak Svratka jsou sjízdné pro turistické lodě od Ivančic, respektive pod Brnem. Ale zase budete na řece téměř sami. Přestože na severu pršelo více a pokud se předpovědi potvrdí, pak zde spadne nějaká ta bouřka, tak řeky jako Labe či Jizera jsou splavné až v nížinných úsecích.

U Labe se zřejmě opět bude oprašovat úsek od Ústí nad Labem k Drážďanům, kde nejsou jezy a řeka čile teče. Na dvoudenní výlet se vodáci mohou stále vydat na Orlice. Tichá je sjízdná od Chocně, Divoká od Kostelce nad Orlicí a po spojené Orlici lze doplout až do Hradce Králové.

Sever Moravy nabídne jen úsek stejnojmenné řeky od Hanušovic, její přítoky již vodu nemají, s výjimkou Bečvy, která je stále sjízdná od soutoku až k Moravě. Opava nabídne úsek od Opavy a Odra již jen z Ostravy. A zbývá Dyje, kde lze plout pod Znojmem až do Moravy. Ovšem s překonáním Mušovských jezer. Bez obav se vodáci mohou vydat na slovenské toky typu Hronu, Váhu, Popradu či Dunajce a na nížinných tocích Polska typu Bóbru či Kwisy vodu také najdeme.

Sjízdné řeky dne 13.6.2019

Vltava – Soumarský Most-ústí               Berounka-soutok-ústí
Sázava – Ledeč n.S.- (ústí)                   Ohře – Tršnice-ústí
Lužnice – Suchdol n.L.-(ústí)                 Otava – Sušice-ústí
Labe – Dvůr Králové n.L.-ústí                 Jizera-Malá Skála-ústí
Metuje-Krčín-ústí                                  Bílina – Rudolice-ústí
Úhlava – 0                                           Radbuza – Hor.Týn-Dobřany
Ploučnice – Mimoň-Č.Lípa                    Úpa – Ratibořice-ústí
Mže –    0                                           Orlice – soutok-ústí
Divoká Orlice –Kostelec n.O.-soutok     Tichá Orlice-Choceň-soutok
Svratka – Brno-ústí                              Jihlava – Ivančice-ústí
Opava – Opava-ústí                             Moravice – Hradec n.M.-ústí
Morava – Hanušovice– ústí                  Odra – Svinov-ústí
Bečva – soutok-ústí                            Dyje – Znojmo-ústí

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 16. září 2019

Očekáváme v 19:00 17°C

Celá předpověď