Voda po záplavách opadá, zvedla průtok na Moravě, Opavě a Loučné

foto Hladina řeky Moravy v Olomouci-Nových Sadech dosahovala 16. října 2020 před polednem 418 cm při průtoku 188 metrů krychlových za sekundu. Jen 12 centimetrů chybělo k dosažení třetího povodňového stupně, tedy stavu ohrožení. Řeka zaplavila budované náplavky u mostu v Masarykově ulici.

Praha - Hladiny vodních toků, které se zvedly po úterním a středečním vydatném dešti, dál klesají. Situace v zasažených oblastech se pozvolna uklidňuje, dotékající voda zvedla průtoky na dolních úsecích řek. Dnes odpoledne ještě platil třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení, na čtyřech místech v republice, a to na Loučné v Dašicích, na Opavě v Děhylově a ve Strážnici a v Lanžhotě na řece Moravě. Podle meteorologů by měla voda opadnout ještě dnes nebo v sobotu. Na menších tocích ale nevyloučili opětovný vzestup hladin.

"V důsledku predikovaných srážek ve východní polovině území a extrémního nasycení velké části povodí a vysokým stavům hladin na tocích nelze během dnešního dne a zítřka (soboty) vyloučit opětovné dosažení stupňů povodňové aktivity v zasažených oblastech, zejména na menších tocích," uvedl dnes Český hydrometeorologický ústav na facebooku.

V Moravskoslezském kraji platit dnes odpoledne kolem 16:00 třetí stupeň povodňové aktivity v Děhylově na Opavě. Hladina ale postupně klesá, řekla ČTK mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Situaci v kraji podle ní nezhoršil ani ranní či odpolední déšť, protože pršelo spíš v beskydské části. Dnes by další srážky mohly mít různou intenzitu, ale vodohospodáři nepředpokládají, že by významně zhoršily situaci. Spíše mohou zpomalit či zastavit pokles hladin. Zprovozněný je také nájezd na dálnici D1 u Vrbice na Karvinsku, který ve středu zaplavila voda a od té doby byl zavřený.

Druhý stupeň povodňové aktivity odpoledne platil v kraji už jen na Polančici v Polance nad Odrou. První stupeň povodňové aktivity byl na devíti místech v regionu. Některý z povodňových stupňů ve čtvrtek ráno platil v kraji na 24 místech. Ve středu v téže době to bylo na 50 místech.

V Jihomoravském kraji platil třetí stupeň dnes odpoledne stále na dvou místech na řece Moravě, a to ve Strážnici a Lanžhotě. Na obou profilech ale hladina postupně klesá. Třetí stupeň je také v Pardubickém kraji na Loučné v Dašicích. Řeka již v noci kulminovala a dnes by měla postupně opadávat. Méně rozvodněné jsou i další toky v regionu.

V Olomouckém kraji nadále platí dva druhé povodňové stupně. Zatímco na Romži v Polkovicích na Přerovsku hladina postupně klesá, na řece Moravě ještě stoupá, i když jen pozvolna. Vzhledem k aktuální situaci již třetího povodňového stupně zřejmě nedosáhne, uvedl podnik Povodí Moravy. Hladiny řek po středečním vydatném dešti a výrazném vzestupu postupně klesají již i na ostatních místech. Voda však stále v regionu způsobuje komplikace na několika silnicích, zaplavené jsou třeba silnice od Svojanova po Mírov a mezi Lukavicemi a Bohuslavicemi na Šumpersku.

Zřejmě nejvíce záplavy v Olomouckém kraji odnesli obyvatelé Brodku u Přerova. Kvůli zatopení části obce policisté zahájili vyšetřování pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. "Prověřujeme, zda nedošlo k zanedbání povinností vyplývajících z provozního řádu stavidla na jezu u mlýna Kaláb na říčce Olešnici. Při vydatných deštích ve středu 14. října večer zůstalo stavidlo uzavřené, čímž došlo k vystoupení říčky z jejího koryta a následnému zatopení okolních polí a některých ulic obce Brodek u Přerova včetně železničního podjezdu na komunikaci ve směru na obec Majetín," sdělil ČTK policejní mluvčí Libor Hejtman. Dosud podle něj nebyl nikdo obviněn.

Ve Zlínském kraji platila dnes pohotovost na řece Moravě v Kroměříži a také v Otrokovicích a Spytihněvi na Zlínsku. Výška její hladiny v posledních hodinách kolísá, výrazněji ale nestoupá. V regionu je dnes znovu deštivo.

Za tři dny v tomto týdnu napršelo v Česku s výjimkou závětří Krušných hor a Krkonoš od 30 do 60 litrů vody na metr čtvereční. Na východě Moravy a na horách na severu ojediněle i více. Ve čtvrtek už byl déšť slabý nebo jen mrholilo, napršelo do pěti milimetrů srážek. Dnes by mělo napršet také do pěti milimetru, na východě a na horách kolem 15 milimetrů.

Jihomoravský kraj

Třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity značící ohrožení platil dnes večer v Jihomoravském kraji stále na dvou místech na řece Moravě - ve Strážnici a Lanžhotě. Hladina tam ale postupně klesá. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu a Povodí Moravy.

V kraji v úterý a středu vydatně pršelo a dnes místy znovu poprchávalo. Hladiny některých toků proto místy znovu začaly stoupat.

Ve Strážnici se třetí povodňový stupeň vyhlašuje při dosažení 660 centimetrů. V 19:40 byla hladina na 677 centimetrech s pozvolně sestupnou tendencí. V Lanžhotě se třetí stupeň povodňové aktivity vyhlašuje při dosažení 530 centimetrů. V 19:10 byl tok v místě na 535 centimetrech a také zde hladina jen velmi pozvolna klesá.

Na dvou místech v regionu platil kolem 20:00 druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost, a to na Svratce v Brně-Poříčí a na Dyji v Ladné. Hladina Svratka po poklesu znovu začala mírně stoupat, kolem 20:00 se držela na 176 centimetrech. Dyje mírně klesala, je ale ovlivněna tím, jak vodohospodáři vypouštějí vodu z novomlýnských nádrží.

Na prvním povodňovém stupni, který značí pohotovost, byla kolem 20:00 Trkmanka ve Velkých Pavlovicích, Svitava v Bílovicích nad Svitavou, Svratka ve Veverské Bítýšce a v Židlochovicích, také Bělá v Boskovicích a Dyje na Nových Mlýnech. Hladiny některých toků mají sestupnou tendenci, ale například Svratka v Židlochovicích nebo Bělá v Boskovicích znovu mírně stouply.

Moravskoslezský kraj

Hladiny vodních toků, které v Moravskoslezském kraji zvedly deště, klesají. Některý z povodňových stupňů dnes večer platil už jen na čtyřech místech. Na řece Opavě v Děhylově byl stále třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení. Hladina ale postupně klesá, řekla ČTK mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Zprovozněný je už také nájezd na dálnici D1 u Vrbice na Karvinsku, který ve středu zaplavila voda a musel být zavřený.

Situaci v kraji podle Vlčkové nezhoršil ani ranní a odpolední déšť, protože pršelo spíše v beskydské části. Hodinové úhrny nejsou vysoké a neměly by výrazně ovlivnit stav na tocích.

Druhý stupeň povodňové aktivity večer platil na Opavě v Držkovicích a na Polančici v Polance nad Odrou. První stupeň povodňové aktivity byl na Odře v Bohumíně na Karvinsku.

Uzavřeno je několik silnic v okolí Hlučínského jezera. "Momentálně jsou stále dopravní komplikace na silnicích v okolí Hlučínského jezera na Opavsku. Neprůjezdné jsou tak některé komunikace nebo jejich části v obcích či městech poblíž jezera. Jedná se o Hlučín, Kozmice, Háj ve Slezsku, Dobroslavice, Kozmice a další," řekla odpoledne mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Olomoucký kraj 

V Olomouckém kraji nadále platí dva druhé povodňové stupně. Zatímco na Romži v Polkovicích na Přerovsku hladina postupně klesá, na řece Moravě ještě stoupá, i když jen velmi pozvolna. Vzhledem k aktuální situaci však již třetího povodňového stupně zřejmě nedosáhne, uvedl podnik Povodí Moravy. Hladiny řek po středečním vydatném dešti a výrazném vzestupu postupně klesají již i na ostatních místech. Voda však stále v regionu způsobuje komplikace na několika silnicích.

Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře stupně povodňové aktivity vlivem dotoku přetrvávají v dolních tocích. "Na základě předpovědi budou průtoky v Moravě stagnovat či mírně poklesávat i během dnešního dne. V Olomouci může být dle předpovědi během dneška dosažen i třetí povodňový stupeň, aktuální vývoj ale naznačuje, že se růst hladiny zastaví na druhém povodňovém stupni," sdělil dnes ČTK Chmelař.

Dopoledne začalo ve východních částech Moravy opět pršet. "Podle předpovědi by srážkové úhrny měly být do 15 milimetrů. Tyto srážky mohou zpomalit poklesy hladin v korytech toků, případně způsobit opětovný nárůst průtoků, který by však neměl být již tak výrazný," doplnil Chmelař.

Na Moravě v Olomouci-Nových Sadech platí od čtvrtka druhý povodňový stupeň, který je vyhlašován od úrovně hladiny 390 centimetrů. Hladina nyní ve městě dosahuje 419 centimetrů; od 08:00 stoupla o tři centimetry. Třetí stupeň, tedy stav ohrožení, je vyhlašován od 430 centimetrů. Na Romži dosahovala hladina ve čtvrtek ráno výšky tří metrů, pod hranici 260 centimetrů, při které se vyhlašuje třetí povodňový stav, klesla dnes před 03:00. Nyní dosahuje 236 centimetrů.

Na dalších čtyřech místech v kraji je první povodňový stupeň. Jde o Třebůvku v Lošticích na Šumpersku, kde byl druhý povodňový stupeň odvolán dnes ráno před 04:00. Hladina tam nyní dosahuje 162 centimetrů, před šesti hodinami to bylo o deset centimetrů více. První povodňový stupeň stále platí také na Blatě v Klopotovicích na Prostějovsku, na Olešnici v Kokorách na Přerovsku a na Hloučele na nádrži Plumlov.

Zřejmě nejvíce záplavy odnesli obyvatelé Brodku u Přerova. Kvůli zatopení části obce policisté zahájili vyšetřování pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. "Prověřujeme, zda nedošlo k zanedbání povinností vyplývajících z provozního řádu stavidla na jezu u mlýna Kaláb na říčce Olešnici. Při vydatných deštích ve středu 14. října večer zůstalo stavidlo uzavřené, čímž došlo k vystoupení říčky z jejího koryta a následnému zatopení okolních polí a některých ulic obce Brodek u Přerova včetně železničního podjezdu na komunikaci ve směru na obec Majetín," sdělil ČTK policejní mluvčí Libor Hejtman. Dosud podle něj nebyl nikdo obviněn.

Podle dopravních informací policie je nadále neprůjezdná silnice mezi od Svojanova po Mírov na Šumpersku, je zaplavená. Ze stejných důvodů je neprůjezdná také silnice mezi Lukavicemi a Bohuslavicemi na Šumpersku a rovněž silnice mezi obcí Dolní a Horní Žleb. Zaplavena vozovka je i u Hustopečí nad Bečvou.

Pardubický kraj

Nejvyšší třetí povodňový stupeň v Pardubickém kraji stále platí na Loučné v Dašicích. Řeka již v noci kulminovala a dnes voda opadává. Méně rozvodněné jsou i další toky v regionu.

Nejnižší povodňový stupeň platil v 18:00 na Novohradce v Úhřeticích a Loučná v Cerekvici nad Loučnou a Litomyšli. Takzvaná bdělost zůstává i na Chrudimce v Padrtech a Jevíčce v Chornicích.

"Předpokládáme setrvalé poklesy vodních stavů a průtoků na všech zasažených vodních tocích. Do dnešní půlnoci očekáváme pokles Loučné v Dašicích pod úroveň třetího stupně povodňové aktivity," uvedl vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Přehrady na Chrudimce a Doubravě jsou téměř zcela zaplněné. Nádrž Pastviny na Divoké Orlici je plná z 85 procent.

Zlínský kraj 

Ve Zlínském kraji platil dnes večer druhý stupeň povodňové aktivity značící pohotovost stále na řece Moravě v Kroměříži a Spytihněvi na Zlínsku. I přesto, že v regionu znovu prší, její hladina na obou místech pozvolna klesá. V Otrokovicích na Zlínsku už odpoledne Morava klesla z druhého na první stupeň povodňové aktivity znamenající bdělost. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a Povodí Moravy (PMO).

Hladiny řek a potoků v regionu začaly stoupat vinou vytrvalých dešťů v úterý. Na několika tocích v regionu později platil i třetí stupeň povodňové aktivity znamenající ohrožení. Poté, co srážky v noci na čtvrtek ustaly, začaly klesat i průtoky v řekách a potocích. Ještě ve čtvrtek odpoledne však byl vyhlášený třetí stupeň povodňové aktivity na Moravě ve Spytihněvi, večer její hladina klesla na druhý stupeň.

Podle mluvčího PMO Petra Chmelaře na většině toků pokračuje po kulminacích pokles hladin. "Stupně povodňové aktivity vlivem dotoku přetrvávají v dolních tocích," uvedl Chmelař. Hladiny podle něj již nestoupají ani na většině nádrží.

Odpoledne však od východu začalo srážek přibývat. "Podle předpovědi by srážkové úhrny měly být do 15 milimetrů. Tyto srážky mohou zpomalit poklesy hladin v korytech toků, popřípadě způsobit opětovný nárůst průtoků, který by však neměl být již tak výrazný. Ve vazbě na poklesy průtoků a další předpovídané srážky uvolňujeme ochranné prostory vodních nádrží, aby byly schopné zachytit další případné povodňové průtoky," doplnil Chmelař.

Večer a v noci bude ve Zlínském kraji podle meteorologů zataženo s občasným deštěm. Podobné počasí vydrží v regionu i v sobotu. Podle předpovědi ČHMÚ by mělo být převážně zataženo, na většině území bude občas pršet. Odpoledne budou srážky od západu postupně ubývat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 28. října 2020

Očekáváme v 13:00 11°C

Celá předpověď