Vnitro zahájilo kontrolu nakládání s dokumenty v prezidentské kanceláři

foto Ilustrační foto - Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář (vlevo) a mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Praha - Ministerstvo vnitra dnes ráno zahájilo desetidenní kontrolu, která bude v Kanceláři prezidenta republiky (KPR) prověřovat správu dokumentů a spisů. ČTK to sdělil tiskový odbor ministerstva. Kontrolu dodržování předpisů v oblasti ochrany utajovaných informací za týden na Hradě spustí Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), uvedla dnes Česká televize. Kontrolu doporučil vnitru a NBÚ začátkem února provést sněmovní bezpečnostní výbor. Úřady podle něj mají v souvislosti se skartováním tajné zprávy o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích prověřit, jak se od začátku loňského roku na Hradě dodržovaly požadavky na ochranu utajovaných informací.

Vnitro kontrolu provádí na základě podnětu podaného Národním archivem, sdělila ČTK Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva. Předmětem kontroly je dodržování zákona o archivnictví a předpisů souvisejících s agendou propůjčování státního vyznamenání prezidentem od roku 2019, uvedla Malá. "Dokud nebude kontrola ukončena, ministerstvo vnitra nebude v souladu s kontrolním řádem poskytovat a komentovat bližší informace týkající se dané věci," doplnila.

Kontrola agendy vyznamenání souvisí s případem údajné skartace dokumentu k vyznamenání předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského. Advokát Tomáš Němeček řekl serveru iROZHLAS.cz, že o dokument požádal loni v březnu. "Na podzim přišla prezidentská kancelář s tvrzením, že ten dokument prostě neexistuje," uvedl. Hrad původně v říjnu 2020 informoval, že Rychetský dostane Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Před rokem však od rozhodnutí ustoupil s tím, že Rychetský hlasováním o zrušení části volebního zákona Ústavním soudem v době předvolební kampaně poškodil ČR.

Kontrola nakládání s utajenými informacemi náleží do působnosti NBÚ. Česká televize dnes uvedla, že úřad ji zahájí příští pondělí a potrvá dva až tři dny. Na skartování tajné informace na Hradě upozornily Radiožurnál a server Respekt.cz. Policisté podle nich na informaci o skartování materiálu narazili, když na Hradě zjišťovali, zda se s tajnou zprávou o Vrběticích neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. KPR poté potvrdila, že dokument skartovala. Odmítá ale, že by tím porušila předpisy.

Prezidentská kancelář v prohlášení uvedla, že písemnost prošla skartačním řízením. Server Seznam Zprávy ale napsal, že podle jeho zdrojů na Hradě existuje písemný záznam, že tajný dokument byl skartován omylem. Tento záznam podle serveru získali policisté z NCOZ. Prezident Miloš Zeman diskusi o skartaci označil za bouři ve sklenici vody. V Partii na CNN Prima News se podivil, že dokument adresovaný Hradu nebyl označen jako tajný, ale v nižším stupni jako důvěrný.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď