Vlivný politik Alternativy pro Německo čelí obžalobě za nacistické heslo

foto Ilustrační foto - Volební plakát pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD) v německém Düsseldorfu 25. srpna 2021.

Berlín - Vlivný politik populistické až krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) a zemský poslanec v Durynsku Björn Höcke čelí obžalobě za použití nacistického hesla Vše pro Německo. Dnes to oznámilo státní zastupitelství v sasko-anhaltském Halle, které obžalobu vzneslo u zemského soudu.

"Björn Höcke je podle závěru vyšetřování podezřelý, že ve veřejném projevu na volební akci strany Alternativa pro Německo před asi 250 posluchači dne 25. května 2021 v Merseburgu použil zakázané heslo úderných oddílů SA (nacistické strany) NSDAP Vše pro Německo, ačkoli mu měl být původ a význam této fráze znám," uvedlo státní zastupitelství.

Heslo Vše pro Německo (v němčině Alles für Deutschland) je ve spolkové republice zakázané veřejně používat podobně jako další nacistickou symboliku a nacistická motta. Takové zákazy se vztahují mimo jiné na nacistické pozdravy Heil Hitler nebo Sieg Heil, zapovězeno zůstává i rozloučení s německým pozdravem (mit deutschem Gruß), které nacisté rovněž zneužili.

Höcke, který je spolu se Stefanem Möllerem spolupředsedou durynské pobočky AfD, založil ve straně krajněpravicové Křídlo (Der Flügel). Pravicově extremistické uskupení se v březnu 2020 rozhodlo rozpustit, čímž reagovalo na oznámení kontrarozvědky, že bude Křídlo sledovat. Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), jak se civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, ale i další německé úřady poukazují na to, že názorový proud národoveckého Křídla je ve straně nadále zastoupen.

AfD nyní spolupředsedají Tino Chrupalla a Alice Weidelová. Zejména Chrupalla je analytiky často zmiňován jako zástupce radikálnějšího proudu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 30. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď