Vlivní rozpočtový výbor má vést Bernard (STAN), imunitní výbor Válková (ANO)

foto Ilustrační foto - Bývalý hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (na snímku z 8. června 2020).

Praha - Předsedou vlivného rozpočtového výboru by se měl stát někdejší hejtman Plzeňského kraje a nynější náměstek hejtmanky Josef Bernard (STAN). Do čela mandátového a imunitního výboru, který nová Sněmovna ustaví jako první už ve středu, zřejmě zamíří vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO), která vedla v minulém volebním období petiční výbor. ČTK dnes o nominacích informovali předseda klubu Starostů Jan Farský a první místopředseda frakce ANO Jaroslav Faltýnek.

Dolní komora bude mít i v tomto volebním období 18 výborů. Organizační výbor vždy vede předseda Sněmovny. Do této funkce by měli poslanci ve středu zvolit podle plánů sněmovní většiny v podobě koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou. Obě koalice mají mít podle smlouvy, kterou jejich představitelé uzavřeli v pondělí, předsedy devíti odborných výborů. Opozici, kterou bude představovat ANO a SPD, tedy připadne vedení osmi odborných výborů.

Občanští demokraté budou mít podle koaliční dohody předsedy hospodářského, bezpečnostního a zdravotního výboru. Jména kandidátů do těchto funkcí zveřejnili již dříve. Hospodářský výbor má vést Ivan Adamec, bezpečnostní Pavel Žáček a zdravotnický Bohuslav Svoboda. Lidovcům připadne sociální výbor, v jehož čele má stanout Vít Kaňkovský, a evropský výbor, jenž má stejně jako v minulém volebním období řídit Ondřej Benešík. Poslanci TOP 09 povedou podle smlouvy zahraniční a zemědělský výbor, kandidáti zatím nejsou známi.

Starostům připadne podle koaliční smlouvy vedle vedení rozpočtového výboru také předsednické křeslo výboru pro životní prostředí. STAN do něj podle Farského nominuje Janu Krutákovou. Piráti, kteří v říjnových volbách obhájili čtyři z 22 mandátů, nepovedou podle dohody žádný z výborů.

Hnutí ANO nabídla sněmovní většina podle dřívějšího vyjádření předsedkyně frakce Aleny Schillerové vedení šesti výborů. Vedle mandátového a imunitního výboru jde o předsednická místa v ústavně-právním, branném, školském, správním a volebním výboru, jenž má na starostí média. Představitele ANO, které má nejpočetnější klub, nabídka zklamala. Kandidáti hnutí na předsedy výborů nejsou kromě Válkové známi. "Zatím je to předčasné," uvedl Faltýnek.

Z předpokládaného rozdělení předsednických křesel ve výborech vyplývá, že zástupci SPD by mohli vést kontrolní a petiční výbor. "Zatím nevíme, které výbory dostaneme," napsal ČTK předseda klubu SPD Radim Fiala. Zástupci sněmovní většiny s představiteli hnutí podle něho nejednali, což Fiala pokládá za "arogantní přístup a špatný začátek". O nominantech SPD na předsedy výborů musí rozhodnout poslanecký klub, dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 4. prosince 2021

Očekáváme v 19:00 2°C

Celá předpověď