Vliv je na prodej

Většina z nás sledovala volební souboj našich dvou prezidentských kandidátů, kdy pan Drahoš otevřeně nařkl tajnou službu Ruska z ovlivňování voleb. Jen pár dnů po volbách zveřejnil NYT příběh dívky z Minnesoty s českým jménem Jessica Rychly, který ilustruje, jak se takové ovlivňování může snadno stát a že k němu dochází nejen v politice, ale asi ve všech oblastech lidské činnosti.

Jessice Rychly je 17 let, má účet na Twitteru a Facebooku, kde občas uvádí svá selfíčka a nevinné zprávy. Jessica má však ještě jiný účet na Twitteru, kde vystupuje pod svým jménem a fotkou, a kde podává komentáře v několika jazycích, podporuje různé politické směry nebo např. porno stránky, nebo naopak odsuzuje investice z Kanady. Jessica o tomto svém jiném účtě vůbec nevěděla, dokud jí o něm neřekli novináři z NYT.

Podle NYT je rozsah tzv. falešných identit na sociálních sítích obrovský. Je to business – celebrity, politici nebo kdokoliv jiný si může od firem, vytvářejících falešné identity, koupit podporu. Novináři např. zjistili, že jeden čínský státní podnik si od takové firmy s názvem Devumi, koupil několik set tisíc falešných identit. Přitom Twitter je v Číně zakázaný, tedy je nasnadě, že tyto účty jsou používány pro ovlivňování v zahraničí. Nejde však zdaleka jen o politiky a vlády. Podporu « černých duší » si kupují např. bloggeři. Blogger, který má přibližně 100.000 podporovatelů, může za své doporučení nějakého produktu v USA dostat kolem 2.000 USD. Pokud má však milion podporovatelů, za stejný blog dostane 20.000 USD.

Přitom tržní hodnota sociálních sítí se odvíjí od počtu uživatelských účtů, což znamená, že Twitter ani Facebook se nemusí tolik snažit falešné identity omezovat. Novináři z NYT odhadují, že na Twitteru je až 50 milionů takových falešných účtů. Facebook sám přiznal kolem 60 milionů falešných uživatelů.

Redaktoři NYT si pro účely článku zakoupili od Devumi 25.000 podporovatelů za celkovou částku 225 USD (asi 5.000 Kč). Prvních 10.000 účtů vypadalo stejně hodnověrně jako účet Jessicy Rychly. Firem jako Devumi je mnoho. Navíc, kdybyste byli z tajné služby a chtěli byste ovlivnit např. prezidentské volby v Česku, koupili byste si falešné identity od normální firmy z USA, nebo byste spíš měli nějaké rafinovanější řešení?

Falešnému účtu se říká « bot ». Bots mohou vytvářet momentum při reklamních kampaních nebo měnit zaměření politických debat. Jak zjistili novináři NYT, zmíněná firma Devumi má 200.000 zákazníků, mezi něž patří televizní hvězdy, komici, atleti, modelky, ale i kazatelé nebo přednášející na akcích TED. Nebo ta čínská státní firma. Dokonce jedna členka představenstva Twitteru si koupila od Devumi falešné podporovatele, stejně jako Michael Dell. Přitom zákazníci Devumi nejsou vždy osoby, o jejichž popularitu nebo vliv se jedná, ale osoby s nimi nějak spojené.

Pro běžného uživatele internetu je přitom obtížné poznat, že nějaký účet je falešný – vypadá úplně stejně jako účet reálné osoby. Jen za ním není člověk se svými názory, ale robot, program.

Zprávy kolem fake news z poslední doby jsou velmi alarmující a článek v NYT jistě má podobné vyznění. To je moc dobře, protože se s tímto velkým problémem snad postupně začne něco dělat. Pro občany malých států jako je Česká republika jsou tyto zprávy ještě horší. Neboť my si nikdy nemůžeme dovolit věnovat obrovské finanční prostředky na boj s « fake news » jako pravděpodobně začnou v blízké budoucnosti vynakládat velké země.

Co je tedy naší záchranou? Asi před rokem jsem napsal v jednom ze svých blogů závěr mé diskuse s vedoucím úředníkem jedné západoevropské tajné služby. Řekl, že v dnešní době je nejdůležitější pojistkou před riziky kyberprostoru úroveň demokracie v příslušné zemi, její vyspělost. V podstatě mi řekl, že v zemích, kde demokracie není vyspělá, zakořeněná, je dnes mnohem snazší než jindy v historii ovlivnit a měnit její politiku, získat tam vliv a kontrolu.

Musíme se tedy každý o naši demokracii pořád starat, ať nám jí nikdo nesebere.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je neděle 27. září 2020

Očekáváme v 13:00 12°C

Celá předpověď