Vlak Slovenská strela odcestoval z Kopřivnice na kompletní opravu

foto V areálu Technického muzea Tatry v Kopřivnici na Novojičínsku připravovali 31. srpna 2018 vlakovou soupravu Slovenská strela k převozu do Hranic na Přerovsku. Legendární historický vlak tam v příštích dvou letech podstoupí kompletní opravu.

Kopřivnice (Novojičínsko) - Legendární železniční vůz Slovenská strela vyrobený v roce 1936 v Tatře dnes specializovaná firma odvezla z Kopřivnice na Novojičínsku, kde vlak léta chátral venku před muzeem, na dvouletou kompletní rekonstrukci do firmy ČMŽO v Hranicích na Přerovsku. Oprava bude stát 35 milionů korun. Souprava po rekonstrukci bude umístěna v Kopřivnici v novém depozitáři u nového muzea automobilů Tatra, bude opět schopná provozu a při zvláštních příležitostech vyjede na koleje. Novinářům to dnes řekli zástupci zúčastněných firem.

Se Strelou se přišly rozloučit desítky lidí. Pracovníci transportní firmy vůz nejprve pomocí navijáku pomalu naložili na dlouhý návěs. S ním pak řidič dlouhé minuty obratně manévroval a couval, až se dostal na silnici.

Video: Slovenská strela míří na rekonstrukci
31.08.2018, 16:41, autor: Vlastimil Vyplel, zdroj: ČTK

Slovenská strela je jedinou movitou památkou v Moravskoslezském kraji. Motorový vůz byl nasazený na trati Praha - Bratislava, i proto dostal pojmenování Slovenská strela. Jezdil s jedinou zastávkou v Brně a byl to tehdy nejrychlejší spoj, který jezdil po československých kolejích. Trasu urazil za čtyři hodiny a 50 minut.

Po začátku druhé světové války byla Slovenská strela odstavena kvůli nedostatku pohonných hmot. Po válce ještě vůz chvíli jezdil hlavně jako ministerský nebo vládní vlak, vozil i představitele Československa na procesy do Norimberku. Jezdil ještě v 50. letech, pak byl vyřazen. Vlaky Slovenská strela byly vyrobeny dva. Jeden později vyhořel a druhý se dostal v roce 1960 do kopřivnického muzea. Dlouhá desetiletí je jedním ze symbolů města.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je čtvrtek 22. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď