Vlády ČR a SR budou mluvit o výročí i záležitostech V4 a EU

foto Ilustrační foto - Premiér v demisi Andrej Babiš (vpravo) a nový premiér Slovenska Peter Pellegrini vystoupili 11. dubna 2018 v Praze na tiskové konferenci po společném jednání.

Praha - Aktuální přípravy událostí, které v říjnu připomenou 100. výročí založení Československa, ale i záležitosti visegrádské čtyřky, Evropské unie a problematika migrace budou patřit mezi témata společného zasedání české a slovenské vlády, které se uskuteční 17. září v Košicích. Vyplývá to z návrhu na uskutečnění návštěvy, kterou se bude ve středu zabývat český kabinet.

Zasedání by měl zahájit slavnostní uvítací ceremoniál na košické Historické radnici. Poté zasednou plenárně celé vlády, následovat budou oddělená bilaterální jednání předsedů vlád a jednotlivých ministrů. Materiál určený pro vládu stručně uvádí, že předmětem debat ministrů budou aktuální otázky spolupráce jejich resortů se slovenskými partnery. Akci zakončí pracovní oběd a tisková konference.

S ohledem na blížící se 100. výročí založení Československa by se premiéři mohli věnovat především otázkám, jak jsou na tom přípravy akcí, které tuto historickou událost připomenou. "Z multilaterálních témat se předpokládá diskuse ke spolupráci v rámci visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), k unijním otázkám a také k otázce migrace," uvádí materiál.

Společné zasedání se uskuteční pošesté, naposledy se členové českého a slovenského kabinetu sešli loni v září v Lednici na Břeclavsku. Tehdejší premiéři Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Robert Fico po jednání ocenili spolupráci a vztahy mezi ČR a Slovenskem.

Sobotku v čele české vlády po loňských volbách do Sněmovny vystřídal šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Předseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie Fico letos v březnu rezignoval v zájmu řešení politické krize po dosud nevyšetřené vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. V nové slovenské vládě, jejímž předsedou se stal bývalý vicepremiér Peter Pellegrini, zůstala většina členů bývalého kabinetu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 25. srpna 2019

Očekáváme v 15:00 25°C

Celá předpověď