Vladimír Hučín: Chci hlavně právo

foto Bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín.

Na otázky čtenářů dnes odpovídal kandidát do Senátu za Konzervativní stranu ve volebním obvodě Prostějov, disident, bývalý kapitán BIS Vladimír Hučín. Specialista na levicový extremismus se několik let zodpovídal před soudem a téměř rok byl vazebně stíhán, než se dočkal úplné rehabilitace. Jeho volební prioritou a mottem jeho volební kampaně je "Chci právo i pro vás". Záznam rozhovoru:

Jiri Vanek, Spolecnost slusnych krajanu: V prubehu soudni stvanice proti tobe se ozval nekolikrat Petr Uhl ktery volal po tvem prisnem potrestani, co si o nebezpecnem trockistovi Uhlovi myslis?
Odpověď: Petr Uhl patřil ke krajně levicovým radikálům a jako takový má samozřejmě negativní postoj ke třetímu odboji. Jeho role v období 17. listopadu 89 se dnes jeví jako velice podezřelá. On si je toho vědom, já mám informace z prostředí pragmatické frakce StB, a to takové, že Petr Uhl byl ve své podstatě svým smýšlením výhodný pro tuto pragmatickou část StB a to především k zajištění jejich beztrestnosti. Jeho odkazy na to, že byl za komunismu vězněn, bych přirovnal asi k tomu, když Gustav Husák byl za komunismu vězněn. Oni si řešili vlastní boj, který jejich ideologie neustále svádí i ve vlastních řadách.

Jaroušek: Co všechno vyčítáte Václavu Havlovi?
Odpověď: Nedůslednost při očistě státního aparátu a vyrovnání se s komunistickou minulostí. Od toho se odvíjí i dnešní neutěšený stav. Václav Havel byl něco jako jednooký král mezi slepými.

Pavel Zverina: Jak hodnotite aktivity ci NE-aktivity Konfederace politickych veznu ve vztahu k Vam? Mam na mysli treba obrat o 180 stupnu pani Kavalirove i dalsi, vsak Vy uz vite co mam na mysli. Vidite pro KPV nejakou budoucnost?
Odpověď: V souvislosti s mým zatčením a vězněním se prokázalo, že nejvyšší složky BIS, policie a Státní zastupitelství zneužilo své pravomoci a několik jedinců z vedení KPV ovlivnilo natolik, že tito byli paralyzováni a nebyli schopni adekvátně reagovat na následné zločinné aktivity výše uvedených státních institucí. Vlastním například výpověď podepsanou JUDr. St. Drobným, někdejším předsedou KPV, která svědčí o tom, co výše uvádím. Průměrný věk této organizace samozřejmě snižuje jejich akceschopnost. Ti, kteří by se této organizace měli právem obávat, netrpělivě očekávají, až členská základna vymře.

Pavel Zverina: V souvislosti s podporou pana Zejdy Vasi kandidature a s jeho vyzvou kandidatce ODS, aby v zajmu sjednoceni sil pravice uvolnila sve misto pro Vas, vyhrabal nejaky sibal informaci, ze pan Zejda je na seznamech StB. Ja verim tomu, ze pouha existence nekoho na seznamech jeste nemusi znamenat, ze spolupracoval, protoze v seznamech jsou vsichni, o ktere mela StB zvyseny zajem (samozrejme i s prihlednutim k tomu, ze diky prilis neznemu Sametu se StB podarilo velkou cast slozek zlikvidovat), ze tedy neni mozne skoncit tim, ze nekdo je na seznamech, ale ze je nutno prihlizet hlavne k tomu, co o nem jeho slozka vypovida. Jsem si vedom Vaseho prohlaseni o panu Zejdovi, vim take, ze jste se seznamy byl duverne seznamen, zajimal by me proto Vas obecny nazor na seznamy StB.
Odpověď: K materiálu StB na pana Zejdu mám spoustu informací, které prokazují, že pan Zejda si prošel tvrdým martyriem StB. Viděl jsem jeho svazek a např. mohu prokázat, že p. Zejda v roce 82 byl rozpracováván StB pro podezření, že mi měl dodávat munici pro moji protikomunistickou skupinu. Vím, že p. Zejda pracuje na tom, aby se k materiálům StB dostal a tyto pak použil k vysvětlení okolností mající souvislost s uvězněním jeho otce, pokusu o sebevraždu jeho matky a jeho umístění do PTP, kde utrpěl vážnou újmu na zdraví s trvalými následky včetně dalších traumat, které si musel za totality jako syn továrníka - majitele firmy Kazeto - prožít .

redfox: Pane Hučíne! Myslíte si, že kdyby jste žilv USA, že by jste se tam mohl chovat tak jakou v naší zemi? Např. vyrábět bomby a odpalovat je, neplnit rozkazy v kontrarozvědce, neoprávněně přechovávat střelnou zbraň, atd. Myslíte si, že je v pořádku, že člověk Vašich "morálních" kvalit kandiduje do senátu?
Odpověď: Rád bych připomněl, že bratří Mašínové našli v USA azyl. Komunistický režim a jeho zločinné metody zaslouží adekvátní odpor. Ten já jsem v rámci svých možností prováděl. Pokud bych žil v USA, ani by mě nenapadlo se něčím takovým zabývat. Považoval jsem za svou morální povinnost se proti zlu postavit, což ostatně potvrdil nejen Ústavní soud a další instituce.

jarda valasek: Dobry den, hodne lidi Vas podporuje, hodne (tech co si vetsinou nezjisti fakta) odsuzuje. Mam 4 otazky. A. Pri pohledu zpatky, byly akce proti Vam postupne, nebo byl nejaky moment, kdy se to zlomilo ? Kdy, kdo ? B. Prozil jste na vlastni kuzi hodne, dokazal byste zhruba popsat/kvantifikovat stav ceskeho prava a soudnictvi pro tyto 3 kategorie ? (cestni lide, bez zajmu, pratele starych poradku). C. Kdyz pomineme nacasovani dovolání Nejvyšší státní zástupkyně, vnimate toto dovolani jako posledni utok proti Vam, nebo jako snahu o formalni "docisteni" chyb soudu na ruznych urovnich ? D. Jak je mozne, ze soud muze nepripustit nejaky dukaz ? Lze to zmenit ? Dekuji a preji Vam v Senatu hodne uspechu. jarda ps: mam jednu prosbu - az budete prosazovat svuj program, pridejte si i propagaci Senatu
Odpověď: Zlomilo se to poté, kdy si veřejnost začala uvědomovat, že to není jenom o Hučínovi, ale že to je i o nich, což jsem dostatečně popsal např. v knihách Vítězové a poražení. Vl. Hučín není to o mně, ale o nás a Hrdinům se neděkuje. Rád bych Vaši odpověď do detailů odpověděl, ale vyžádalo by si to spoustu času a já jsem doslova zaplaven otázkami.

brtek: Proč kandidujete v Prostějově a ne v Přerově? To se tak bojíte porážky od senátorky Saitlové? A co říkáte na terorismus islamistů? Vy k nim máte asi myšlenkově blízko. Taky jste bojoval za svou pravdu výbušninami, pravda bez lidských obětí, ale extremismus a exhibicionismus v sobě máte to nezapřete ať říkáte co říkáte.
Odpověď: Prostějovský senátní obvod, ve kterém kandiduji, významně zasahuje část Přerovska (Tovačov, Kojetín, Brodek, Troubky a další. Senátorka Seitlová mě podporuje v mé kandidatuře, tak jako já jsem podporoval ji; doplňující volby v obvodě senátorky pí. Seitlové jsou v roce 2008. Já mohu snadno dokázat z dokumentů, které vlastním, že jsem v 70. a 80. letech byl stíhán a pronásledován StB za to, že jsem kritizoval podporu ČSSR organizací pro osvobození Palestiny vedené Arafatem a další tzv. národně-osvobozenecká hnutí. Byl jsem kritický především k tomu, že jsme tyto teroristické organizace nejen cvičili na našem území, ale také vyzbrojovali např. naším patentem známým pod obchodním názvem Semtex.

Ringo: Co si myslite o sporu rodiny Devatych ve Zline?
Odpověď: Nechci se vyjadřovat k soukromým záležitostem svého bývalého nadřízeného a později advokáta. Jiří Devátý rozhodně nemá pravdu, což jsem si osobně ověřil.

Zvědavý volič: Kde kapitán skladuje ty materiály, keré získal v BIS a odnesl si s sebou po propuštění? Proč se nepovolená malorážka našla v jeho rodině a ne bolševiků.
Odpověď: Jsem známým kritikem justice a i tato justice, která je mnou de facto ohrožena, mě musela zbavit obvinění. Uvědomte si prosím tuto skutečnost.

Strejka Vik: Trapnějšího kašpara, než je Hučín neznám. Hučíne, nikdo o tebe nestojí, máš šílený výraz.
Odpověď: To bych nechal na výsledku voleb a na dalších okolnostech. S tím se netrapte.

ou_heretik: Držím Vám palce - jak to vypadá s tím dovoláním pí Vesecké k Nejvyššímu soudu?
Odpověď: Pí. Vesecká otevřeně přiznala, že k tomuto kroku byla přiměna z nižších resortů. Pí. Vesecká si velmi dobře uvědomuje, jaký trestně-právní postih hrozí těm, kteří mé zatčení a věznění iniciovali, a proto v rámci svých kompetencí se pokouší tomuto zabránit.

Kostra: Vážený pane Hučíne, jste pro většinový, nebo pro poměrný volební systém u voleb do poslanecké sněmovny?
Odpověď: Kvalita Senátu vypovídá jasně pro většinový volební systém.

občan Horák: Pane Hučíne,je málo lidi v CR, kteří jako vy jsou v uvedené míre vláčeni po trestních causách a protože vás považuji někteří vlivní lide teto země za velmi nebezpečného a vaše případné "vítězství" za nebezpečný precedent, kladu vám tuto otázku. V případě, že budete zvolen do Senátu Parlamentu České republiky, jak budete postupovat v nápravě nespravedlnosti v této zemi, jak se budete či nebudete angažovat na vyvození odpovědnosti těch, kteří stojí za porušováním zákonů této země a uzavřených dohod o lidských právech, kterými je Česká republika vázána. Budete rozlišovat v tomto případném prosazovaní rozlišovat na pravici či levici, nebo budete již tolikráte v PS ČR zprofanovaný příměr „padni komu padni“ a „všem stejný metr“ vracet svému původnímu významu? Děkuji za veřejnou odpověď
Odpověď: Věřte, že využiju svých schopností a zkušeností, které jsem získal ze situací zcela výjimečných a tyto využiji ku prospěchu těch, kteří se dostanou do tíživých životních situací. Momentálně jsem pozvaný Senátním klubem otevřené demokracie na jejich jednání. Myslím, že co se týče spolupráce s jinými senátory, ale i poslanci, tak můj přínost pro dobrou věc bude brzy patrný.

Karel008: Vážený pane.Tak za prvé chci předeslat, že Vám držím všechny palce. Za druhé se obávám, že bolševická klaka ve Vašem regionu je prolezlá do všech partají a bude Vám to chtít pěkně "osladit". Leč k otázce:Domníváte se, že najdete v senátu dostatek hlasů při prosazování Vašich myšlenek?
Odpověď: Jak už jsem se zmínil, jsem na příští úterý pozván do Senátu na jednání Klubu otevřené demokracie. Opakovaně jsem se mohl přesvědčit, že Senát má velkou vůli po nápravě řady věcí, ve kterých se naprosto shodneme. Tato pozice mi navíc může poskytnout tolik potřebnou volnost v rozhodování. Senátor např. nemůže být za své názory vyhozen ze zaměstnání.

Jindrich Plachta: Co byste jako senator chtel prosadit v oblasti zpravodajskych sluzeb CR? Jaky mate nazor na slouceni rozvedky s kontrarozvedkou?
Odpověď: Podle vyjádření dlouholetého předsedy komise pro kontrolu BIS Jana Klase jsou tajné služby bez adekvátní kontroly. Momentálně není v žádné z komor parlamentu jediný člověk se zkušenostmi z prostředí tajných služeb, bez kterých nelze tyto složky kontrolovat. Mohu na několika příkladech prokázat své výše uvedené tvrzení. Pokud tajná služba cítí ohrožení, tak se okamžitě účelově zahalí do oblasti utajovaných skutečností a tím si vytváří stav, který lze nazvat "stát ve státě". V Senátě bych konkrétně mohl pomoci návrhem zákona na zkvalitnění kontroly a zefektivnění. Tyto instituce stojí obrovské množství peněz, za které neodvádějí svou práci, naopak zneužívají svých možností k politickým cílům, což považuji za velmi nebezpečné.

Petra Blanická: Pane Hučíne, opravdu máte pocit, že splňujete všechna kritéria morálního vzoru pro budoucí generaci? Zachoval jste se ve svém životě vždy v souladu s mravními nároky, které máte na své okolí? Já sama odpověď na tuto otázku znám a vím, že nezachoval. Zajímala by mě ale Vaše reakce "morálního vykřičníku doby" na tento dotaz, už snad jen z toho důvodu, zda jste schopen říkat pravdu. Za sebe se domnívám, že ne paní Hemerková, ale vy se svým pokryteckým morálním profilem by jste měl odstoupit od kandidatury do Senátu a věnovat se raději nějaké obyčejné profesi. Třeba práci u BIS. Děkuji za odpověď.
Odpověď: Jsem opakovaně zván do středních a vysokých škol a zde jsou moje názory vnímány v drtivé větině pozitivně. Škoda, že nejste konkrétnější ve vztahu k mým minulým "prohřeškům" a že jste neměla možnost slyšet mou argumentaci při jednání s Mgr. I. Hemerkovou. Při vší úctě k ní musím konstatovat, že odborníků na problematiku, kterou se zabývá, je v zákonodárných složkách nespočet. Já jsem byl senátory vyzván, abych jim jako odborník na bezpečnostní problematiku přišel pomoci zvládnout neudržitelý stav v našich bezpečnostních složkách.

Radek: Pane Hucin, ze byste si uz konecne dal pokoj a odebral se do oblivion ?? Vite, vono vseho moc skodi a pak taky jak to bude s Vsim zdravim na stary kolena ?
Odpověď: Kdybych se ohlížel na své zdraví, těžko bych mohl podstoupit mnohaleté věznění za své názory. Jestli tím dát si pokoj máte na mysli sedět ve vysoké pozici s těmi, kteří mě dříve věznili, to opravdu nehodlám.

Martin T.: Jaký je Váš hlavní motiv kandidatury do Senátu?
Odpověď: Moje heslo volební kampaně je "Chci právo i pro vás". V tomto vím, že jsou značné rezervy. Občané se dostávají do tíživých situací, které si nezavinili, a státní mašinérie jim není schopna adekvátně pomoci, ba naopak, obrací se proti nim.

Pavel Zverina: Letos Vam vysly dve knihy, NENI TO O MNE, ALE O NAS v nakladatelstvi Nuabi, a HRDINUM SE NEDEKUJE v nakladatelstvi Marek Belza. Zajimalo by me 1) jak jste s nimi spokojen, 2) proc nevysly knihy u "velkych" nakladatelstvi, ktere by jiste mely vetsi prodejni i produkcni moznosti? 3) Planujete neco dalsiho? 4) Jak to vypada s dokumentarnim filmem, pro ktery pan Vadas uz leta shromazduje material? 5) Vsechno co jsem zminil vznika ze vseho nejvic tak rikajic "na kolene". Take mnoho zprav o Vas se dozvidame pouze prostrednictvim "malych" internetovych medii (Bohemia-News, Virtually.cz, Fragmenty, Svedectvi, byvale aaapages). Jak hodnotite nezajem "velkych" medii (noviny, film, televize, nakladatelstvi, atd.) o Vasi situaci?
Odpověď: První kniha neprošla žádoucí korekturou, chystáme doplnění a zkonkretizování některých informací. Byli jsme tlačeni časem, ekonomickými kriteriemi. S další knihou jsem spokojen. P. Martin Vadas svůj snímek má již hotov a dle mých informací má být uveden v říjnu t.r. Mocenské zájmy, mající vazby na současný bezpečnostní aparát, jsou ohroženy, a proto není jednoduché tuto faktografii zkompletovat a vydat.

Just: 1)Jste pro imunitu poslanců jen po verbalní stránce. 2)Jste pro, aby se u majeteku nad 5 mil Kč doložil jeho původ 3)Jste pro, aby se na 5 let zastavil růst platů všech státních zaměstnanců /pro snížení zadluženosti státu/
Odpověď: Jsem pro to, aby na půdě parlamentu byla imunita zachována, jinak by zákonodárci neměli být nijak zvýhodňováni. Musí být příkladem veřejnosti, neboť jsou jí placeni a voleni.

Ruml: Hučíne, nehučí ti v klacku?
Odpověď: Děkuji za Váš účastný dotaz. Mohu Vás ujistit, že i přes maximální pracovní vytížení ve volební kampani po žádné stránce nestrádám .

Ivan Štampach: Jsem bývalý tzv. "disident", tj. normální občan, který vyslovoval za minulého režimu nesouhlas. Na pokusy tehdejších speciálních služeb získat mne pro spolupráci jsem nepřistoupil (a nic s emi nedělo). Změnu režimu jsem přivítal. Pak jsem ale neoslepl a nezhloupl. Sedmnáct let pozoruji a srovnávám. Zjišťuji, že minulý režim a tento nejsou ve vztahu žářivě jasná vesrsus temná. Že oba mají přednosti a oba velmi temné stránky. Zjišťuji, že se stále více prosazuje snaha jednat s protagonisty minulého režimu ostře, tak jak jednal minulý režim se svými protivníky. Zatím to tak není, protože ještě platí politický pluralismus a vůle voličů. Ale mám pocit, že i ve Vašem programu je ostrý antikomunismus. Obávám se, že by znanal při své praktické realizaci omezení politického pluralismu a nerespektování vůle části voličů. Říkám tomu "kopání do mrtvoly". Namítnete snad, že "staré struktury" jsou všude, všude škodí a vlastně proto nejsme spokojeni. Ano, dobře, ale myslím, že nejméně škodí ti, kteří se pragmaticky nepřizpůsobili a statečně se hlásí ke svému přesvědčení i dnes. Nejvíc škodí bývalí komunisté a estébáci, úspěšní podnikatelé, a tím voliči a podporovatelé, případně i funkcionáři pravicových stran. Možná jako bývalý pracovník BIS víte více o několika stovkách zničených svazků a o zajímavých jménech, která tam byla k nalezení. Ptám se Vás: Není současný zpozdilý, emocionální antikomunismus jen zastíracím manévrem pro něco daleko horšího? Jak si v těchto záležitostech budete počínat, budete-li zvolen za senátora?
Odpověď: Nevím, co všechno si představujete pod výrazem ostrý antikomunismus. Jako bývalý předseda Občaských komisí (které měly za úkol vyčistit státní správu od komunistických zločinců) jsem neřešil tuto očistu plošně, ale vždy dle konkrétních postojů toho či onoho člověka. Je o mně známo, že např. Jiřího Komorouse, ředitele protidrogové centrály, považuji za odborníka a nejen jeho. Jinak antikomunismus pro Vaši informaci považuji za prospěšný názor. Na počátku svého působení v BIS, ale i v Občanských komisích, jsem zjistil, že řada důležitých dokumentů - svazků byla záměrně zničena, ukrývána, a to z toho důvodu, aby se konkrétní lidé opět mohli dostat na vedoucí pozice v justici, bezpečnostním aparátě a v dalších oblastech státní správy. Já jsem proti tomuto zjištění tvrdě bojoval a byl to taky jeden z důvodů, proč jsem byl z BIS propuštěn, zatčen a následně uvězněn. Těchto zkušeností chci samozřejmě využít.

Jiří Stanislav: Vladimíre,kdy už přijedeš k nám do sklípku u Znojma.Trochu se poveselit a zapomenout na ty ,co nechápou.
Odpověď: Kdyby čas dovolil, tak bych do Znojma jel nejraději hned. Na posezení s přáteli ve Znojmě velice rád vzpomínám.

Jitka: Fandím Vám, přeji vám úspěch v senátních volbách.
Odpověď: Děkuji, určitě Vaši důvěru nezklamu.

Ruda: Hučíne, nikdo nevěří, že jsi nevinný. Ani já ne.
Odpověď: Musím Vás zklamat. Jakmile byl soudní proces zpřístupněn veřejnosti, tak se ukázalo, že pravda je na mé straně. Pokud by byl soudní proces tajný, tak by Vaše názory či spekulace mohly mít opodstatnění. Udělám všechno pro to, aby můj celý trestní spis byl zpřístupněný veřejnosti, která si pak může udělat názor na to, jaké zločinné spolčení kryptokomunistických struktur chráněných zájmy ČSSD mne uvěznilo a zinscenovalo soudní proces, který se nakonec obrátil proti nim samým. Nyní se pachatelé proti odhalení brání tím, že veškerou dokumentaci označují za utajované skutečnosti.

ivana: dobrý den.jsme svědky cenzury v médiích i v internetových novinách, mluví se o odposlechu.myslíte, že je to na obranu nebo proti občanům?
Odpověď: Mohu prokázat, že tajná služba a zvláštní složky policie včetně justice zneužívaly svých postavení a odposlouchávaly novináře, redaktory a další osoby, které měly záporný postoj k politice ČSSD a KSČM. Pan Kubice, když už řekl A, měl by říct i B.

Stef.: FANDÍM VÁM...
Odpověď: Děkuji za důvěru. Věřím, že Vás nezklamu.

ecce: Ve které části budoucí politické scény počítáte s hledáním podpory pro svůj záměr očištění vysokých funkcí od bezcharakterních prospěchářů? Myslím tím například, které ze známých osobností veřejného života mají Vaše sympatie a jste ochoten je vyzvat k podpoře Vaší myšlenky? Bez širší podpory, jak se zdá v naší společnosti, skončíte po pár letech znechucen politikou.Děkuji za konkrétní odpověď.
Odpověď: Budu se pokoušet je hledat napříč celým politickým spektrem, ne však u KSČM, ČSSD méně. Z osobností, které splňují moje představy, bych například zmínil Přemysla Sobotku, Alenu Páralovou, Jaromíra Štětinu, Martina Mejstříka, Němcovou, z umělců např. Ondřej Vetchý, Zbyněk Horváth, Tanja, Radim Hladík, Jan Vyčítal, Martin Vadas a spousta dalších.

Monika S.: Myslíte že je Senát nutný, nebylo by lepší ho zrušit?
Odpověď: Pro zrušení Senátu nejsem, neboť pojistku demokracie potřebujeme. Denně se můžete přesvědčit o tom, že se situace v našem státě dramatizuje a demokracie proto může být ohrožena. Jsem pro, aby Senát zkvalitnil svoji práci. K tomu chci přispět svými nelehce získanými zkušenostmi.

navětvi: Podle Vás,když se někomu nelíbí pol.systém je třeba zakročit.Nejlépe profesionálně a se zbraní?
Odpověď: Pokud je váš názor v souladu se zákonem o protiprávnosti komunistického režimu a odporu proti němu 198/93 Sb., tak samozřejmě je nutno se adekvátně za demokracii postavit. Již TGM říkal: ..."když třeba, tak i železem".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. dubna 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď