Vláda zastaví kulturu i sport, omezení čeká hospody a školy

foto Ministr zdravotnictví Roman Prymula vystoupil 8. října 2020 v Praze na tiskové konferenci po jednání vlády kvůli novým opatřením proti šíření koronaviru.

Praha - Rekordní přírůstky nakažených koronavirem v Česku přiměly vládu ke zpřísnění a rychlejšímu zavádění opatření proti šíření nákazy. Uzavření restaurací a hospod ve 20:00 a uzavření posiloven a bazénů bude platit už od pátku, od pondělí 12. října na 14 dní vláda zavře divadla a kina, téměř zruší profesionální i amatérské sportování a přitvrdí také omezení pro nemocnice a úřady. Školákům se prodlouží podzimní prázdniny, na druhý stupeň základních škol se vrátí výuka na dálku. Kompenzace pro podnikatele kabinet zatím neohlásil. Bez nových opatření by podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) za dva týdny nemusely stačit kapacity zdravotnictví.

Fotogalerie

Vyhlášení nových omezení se ve čtvrtek po jednání vlády nezúčastnil premiér Andrej Babiš (ANO), který na jaře v televizním projevu řekl, že osobně odpovídá za všechna krizová opatření a bere na sebe plnou politickou odpovědnost. Koncem srpna Babiš některé už ohlášené restrikce zmírňoval po odmítavých reakcích. V televizi Nova premiér večer požádal, aby lidé nová opatření dodržovali. Chystaná omezení podle něj nemají až tak zásadní dopad do ekonomiky.

S nemocí covid-19 je nyní v nemocnici víc než 1700 lidí, počet se bez nových opatření za týden zdvojnásobí, řekl Prymula. "Za další týden by mohla být kapacita zdravotního systému téměř vyčerpána," doplnil ministr. Zaplněna je podle něj nyní asi třetina plánovaného objemu lůžek. Část nemocnic už ale preventivně omezuje plánované operace.

Denní nárůst počtu nových případů koronaviru v Česku byl podruhé po sobě rekordní. V úterý poprvé převýšil 4000 a ve středu se poprvé dostal nad pětitisícovou hranici, když hygienici potvrdili 5337 nakažených. Dnešních 3139 nových případů do podvečera je také dosud nejvyšší číslo. Nemocných je nyní víc než 46.500 lidí, celkový dosavadní počet případů překročil 98.000. Úmrtí s covidem-19 ve středu přibylo rekordních 41, celkem jich je 863. Ze 1741 hospitalizovaných je podle údajů ke středě 366 ve vážném stavu. Na konci října jich bude podle modelů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zhruba tisícovka.

Podle Prymuly se s praktickými lékaři jedná o projektu testování v podstatě všech obyvatel ČR, které by mohlo odhalit až 93 procent všech nakažených.

Pozitivně testovaní na koronavirus budou mít možnost izolovat se na deset dnů v zařízeních hotelového typu, aby se omezilo riziko šíření nemoci v rodině, řekl také ministr.

V restauracích bude vedle dalšího zkrácení otevírací doby na 20:00 z nynějších 22:00 od pátku omezen také počet lidí u stolu na čtyři, teď je to šest. Nadále mohou fungovat výdejová okénka. V restauracích bude platit stejně jako v klubech nebo na diskotékách také zákaz živé hudby a tance. V jídelnách v obchodních centrech se počet spolustolovníků sníží dokonce na dva, zároveň provozovatelé center vypnou wi-fi, aby se zde neshlukovali mladí lidé. V obchodech a provozovnách služeb se mohou zákazníci od pátku zdržovat ve skupinách nejvýše po dvou lidech, zavřou se zoologické zahrady.

Od pondělí vláda zruší veškeré profesionální i volnočasové aktivity sportovců, venku smí sportovat nejvýš 20 osob. Výjimku dostanou mezistátní zápasy. Již od pátku musí na dva týdny přerušit provoz posilovny, fitness centra, vnitřní bazény a koupaliště. Úřady budou pro veřejnost otevřeny jen dva dny v týdnu vždy na pět hodin. Prymula vyzval státní i soukromé firmy, aby jejich zaměstnanci co nejvíc využívali práci z domova.

Kulturní akce se na dva týdny zastaví také od pondělí. Zavřeno musejí mít vedle divadel a kin rovněž muzea, galerie, památky a hvězdárny. Ve vnitřních prostorech obecně zůstane možnost aktivit jen do deseti lidí, venku v počtu 20 lidí, uvedl Prymula. Netýká se to zaměstnanců ve firmách, platí to ale pro náboženské obřady, kde byl dosud limit sto účastníků. Zakázány budou návštěvy v nemocnicích, domovech důchodců a dalších zařízeních sociální péče, výjimku budou mít stejně jako dosud návštěvy u nezletilých pacientů nebo otcové u porodu.

Na druhém stupni základních škol se od pondělí bude učit prezenčně polovina dětí, zbytek na dálku. Po týdnu se žáci vystřídají. Pro žáky nižšího stupně víceletých gymnázií to ale platit nebude. V základních uměleckých školách bude povolena jen individuální výuka. Na pondělí 26. a úterý 27. října vyhlásí ministerstvo školství volno, a prodlouží tak podzimní prázdniny v základních a středních školách na celý týden. Na výuku on-line přejdou vysoké a střední školy v celé ČR, dosud v některých regionech fungovaly normálně. Výjimky budou dál platit pro praktickou výuku.

Zároveň vláda schválila prodloužení vyplácení ošetřovného. Lidé by ho mohli dostávat po celou dobu výuky dětí na dálku či nařízené karantény. Změnu ale ještě musí schválit Parlament a podepsat prezident. Prodloužené ošetřovné by mělo být podle návrhu i pro takzvané dohodáře a lidi se zaměstnáním malého rozsahu. Dostávat by ho měli také ti, kteří se musí starat kvůli uzavření stacionářů či karanténě o seniory a postižené blízké.

K opatřením, která stále nejsou tak přísná jako při jarní první vlně koronaviru, se už kriticky vyjádřili někteří podnikatelé. Provozovatelé posiloven jsou zoufalí, vláda oznámila jejich uzavření bez předchozí dohody, uvedla Česká komora fitness. Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) žádá kompenzace, nová omezení podle ní prakticky ruší večerní provoz podniků a polední přitom není valný. Hospodářská komora oznámila, že v pondělí představí návrhy na kompenzace pro obory, které vláda novými opatřeními omezila nebo uzavřela.

Původně měla vláda opatření proti covidu projednat v pátek, na kdy také Prymula avizoval vyhlášení zpřísněných pravidel. Nakonec se ministři formou videokonference setkali už brzo odpoledne. Opozice, s jejímiž zástupci Babiš a Prymula dopoledne o strategii boje proti koronaviru mluvili, kritizuje vládu za špatnou komunikaci o přijímaných opatřeních. Další restrikce jsou nezbytné, kabinet ale musí podle šéfů opozičních stran v zasažených oborech kompenzovat ztráty.

Vládě se podle předsedy ODS Petra Fialy situace s koronavirem vymkla z rukou. Šéf SPD Tomio Okamura řekl, že stát nemá tvrdá data, kterými by přitvrzení podložil, a nemá připravena ani navazující ekonomická opatření.

Spolu se zhoršující se epidemickou situací přibývá i komplikací při cestování do ciziny. Itálie ode dneška vyžaduje od Čechů, kteří do země přijíždějí nebo jí jen projíždějí, negativní test na koronavirus. Negativní test na covid-19 požaduje po lidech cestujících z ČR také například Řecko. Další státy, třeba Švýcarsko či Nizozemsko, vyžadují povinnou karanténu, a to i pro ty, kdo mají negativní test. Pro další zpřísnění režimu při cestování z Česka se dnes vyslovil slovenský premiér Igor Matovič.

Přehled nových opatření, která ve čtvrtek vyhlásila vláda a která zveřejnila na svém portáluODok:

Od pátku 9. října do neděle 25. října:

- Na akcích uvnitř se může shromáždit nejvýše deset lidí a na venkovních akcích nejvýše 20, s výjimkou členů domácnosti, schůzí a zasedání, a také účasti na svatbě či pohřbu.

- Nesmějí se pořádat koncerty, divadelní představení a jiná umělecká představení a slavnosti, při kterých se převážně zpívá, včetně zkoušek. Zpívat se nesmí ani ve školách či v kroužcích nebo jiných spolcích.

- U ostatních kulturních akcí bude do pondělí 12. října platit stávající režim, ve kterém mohou divadla hrát, ovšem bez přestávek na občerstvení. V jednom sále může být maximálně 500 lidí s rouškami, stejně jako v kinosále, a musí být dodrženy dvoumetrové vzdálenosti mezi lidmi navzájem.

- Uzavírají se všechna vnitřní sportoviště, tělocvičny, hřiště, posilovny a fitness centra, s výjimkou tělocviku na prvním stupni základního vzdělávání v základních školách a v mateřských školách. Také se uzavřou bazény a wellness a rovněž i zoologické zahrady. Zavřeny zůstanou i herny a kasina.

- Sportovních akcí se do pondělí 12. října mohou účastnit pouze sportovci, organizátoři a novináři v celkovém počtu nejvýše 130 osob, totéž platí i pro přípravu na soutěže.

- Bohoslužeb se může účastnit nejvýše 100 lidí.

- Restaurace musejí zavřít ve 20:00. U stolů mohou sedět nanejvýš čtyři lidé, vedle toho musí být mezi sedícími odstup 1,5 metru. V jídelnách v obchodních centrech mohou být u stolu jen dva lidé. Nebude poskytována služba wi-fi.

- Společenské kluby a diskotéky musejí také zavřít ve 20:00 a platí v nich zákaz živé hudby a tance.

- V nákupních centrech se lidí smějí pohybovat jen ve skupinkách po dvou s rozestupy dva metry mezi jednotlivými skupinkami.

Od pondělí 12. října do neděle 25. října:

- Pravidlo o shromáždění nejvýše deseti lidí uvnitř a nejvýše dvaceti lidí venku se začne vztahovat i na bohoslužby a jiné náboženské obřady, slavnosti, taneční akce, spolkové akce, sportovní akce a přehlídky, kromě schůzí a pracovních zasedání.

- Nesmějí se konat koncerty a jiná hudební, divadelní, filmová a jiná umělecká představení včetně cirkusů a varieté.

- Nesmí se společně zpívat ve více než pěti lidech uvnitř, s výjimkou domácností a mateřských škol.

- Nesmějí se konat poutě a podobné tradiční akce, kongresy a jiné vzdělávací akce a veletrhy.

- Zavřena zůstanou muzea, galerie, výstavní prostory, hrady, zámky, hvězdárny a planetária. Také provozovny zájmových kroužků pro děti kromě školních družin.

- Na svatbách či pohřbech se může od 19. října shromáždit nejvýše 30 lidí.

- Pokojná venkovní shromáždění budou omezena na nejvýše 500 lidí v rouškách, a to ve skupinách po maximálně 20 lidech při rozestupech dva metry mezi skupinami.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 27. listopadu 2020

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď