Vláda za týden posoudí odmítnutí paktu OSN o migraci

foto Ministr zahraničí Tomáš Petříček (vlevo) a premiér Andrej Babiš.

Praha - Vláda příští týden probere materiál o tom, že Česko nepřistoupí ke globálnímu paktu OSN o migraci. ČTK to sdělil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve řekl, že úmluva stírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací, výhrady k dokumentu dával najevo i Petříček. Od smlouvy loni ustoupily USA, podepsat ji odmítly Rakousko a Maďarsko.

"V minulosti měla k tomu Česká republika připomínky a výhrady, ty víceméně nebyly akceptovány a my si myslíme, že máme v rámci tohoto paktu obavy z narušení národní suverenity. Je tam nejasné rozlišování mezi legálními a nelegálními migranty," řekl Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády.

Vláda dnes o dokumentu debatovala a zadala ministru zahraničí, aby na příští týden připravil návrh, podle kterého se Česko k úmluvě nepřipojí. Petříček novinářům řekl, že vláda musí své stanovisko k paktu předložit Sněmovně do 15. listopadu.

Petříček v tiskovém prohlášení uvedl, že při vyjednávání o úmluvě nebyly akceptovány všechny české výhrady. "Nelíbí se nám například nejednoznačné rozlišení mezi nelegálními a legálními migranty v otázce sociálních práv nebo fakt, že kompakt nezmiňuje i nucené návraty nelegálních migrantů," napsal.

Česko by podle Petříčka mělo od paktu ustoupit. "Věřím, že dokážeme, a to bude úkol pro českou vládu, náš postoj řádně obhájit, tak aby nás zahraniční partneři pochopili a aby nás toto rozhodnutí neizolovalo v situaci, kdy přes 90 procent všech států chce kompakt naopak přijmout," napsal.

Babiš řekl, že se mezinárodní izolace nebojí. Podle něj by se OSN měla spíš než o globální pakt zasadit o zlepšení podmínek v zemích, odkud migranti přicházejí, a odstranit tak důvody k migraci.

Podle ministra zahraničí je třeba si uvědomit, že problematiku migrace nelze řešit jinak než v mezinárodní spolupráci, protože stát o velikosti Česka nedokáže problému čelit sám. "Chceme, aby se ČR aktivně účastnila takových forem mezinárodní spolupráce, které pomohou omezit nelegální migraci, včetně boje proti pašeráckým sítím, umožní lepší ochranu hranic a zlepší mezinárodní pomoc v zemích postižených válkou nebo humanitární katastrofou," napsal.

Zástupce opoziční ODS ve sněmovním podvýboru pro migraci Jan Skopeček vyzval vládu, aby úmluvu odmítla. "Globální pakt o migraci považuji za riskantní a nebezpečný. Pakt směšuje a rozmělňuje pojmy legální a nelegální migrace, což může mít velmi vážné důsledky. Jeho ambicí není zastavit migraci, ale zlegalizovat řízenou migraci," uvedl. Podle něj by úmluva mohla nově kromě uprchlíků chránit i ekonomické migranty.

Text nezávazné dohody, která by měla zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, schválila OSN předloni. Dokument bude v prosinci oficiálně přijat v Marrákeši. Kromě zemí, které od něj ustoupily, mají výhrady k paktu také Polsko, Itálie či Japonsko.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pátek 19. dubna 2019

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď