Vláda varuje před rychlým rušením omezení proti šíření koronaviru

foto Ilustrační foto - Žena s nasazenou rouškou prochází odpoledne 1. dubna 2020 kolem Nepomuckého rybníka nedaleko sídliště Nové Butovice v Praze.

Praha - Vláda varuje před rychlým rušením omezení, která vyhlásila ve snaze omezit šíření nového koronaviru. V materiálu pro poslance, kterým žádá o souhlas s prodloužením nouzového stavu, poukazuje na to, že se v Česku může pohybovat mnoho nakažených lidí, kteří ale nebyli testováni. Údaje k řízenému uvolňování restrikcí by mohly být k dispozici zhruba v polovině dubna, stojí v dokumentu.

Nynější počet testovaných lidí neumožňuje odhadnout skutečné rozšíření epidemie koronaviru mezi obyvateli, vyplývá z materiálu. "Za současného stavu stále existuje významné riziko, že se v populaci pohybuje velké množství nediagnostikovaných, ale nakažených osob, které by při uvolnění vládou přijatých opatření způsobily masivní šíření onemocnění, včetně významného zásahu vysoce rizikových skupin obyvatel," píše se v dokumentu.

Jde podle jeho tvůrců o zásadní důvod, proč zatím musí vládní opatření k omezení sociálního kontaktu lidí dále pokračovat, ovšem "samozřejmě pouze po nezbytně nutnou dobu". Vláda zásadně omezila volný obyvatel, zavřela mnoho obchodů i služeb včetně restauračních, a také třeba kulturní zařízení a školy.

Prostor pro kvalifikovaný odhad skutečného počtu nakažených obyvatel poskytne podle dokumentu růst počtu prováděných testů i projekt takzvané chytré karantény. "Vybudované prediktivní modely a informační systém jsou mimo jiné zárukou, že přibližně v polovině dubna bude mít Česká republika k dispozici exaktní data, která umožní flexibilně reagovat na situaci a řízeně uvolňovat přijatá opatření," stojí v materiálu.

O prvních úlevách by přitom ministři mohli diskutovat už na pondělní schůzi kabinetu. Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve mluvil například o obchodech s obuví a o papírnictvích.

Druhým důvodem pro prodloužení nouzového stavu je podle materiálu, který popisuje i situaci a omezení v některých sousedních zemích, možnost vlády rychle nakupovat ochranné prostředky i další výrobky, jako jsou plicní ventilátory. Vláda a další veřejné instituce se v nouzovém stavu nemusí řídit zákonem o zadávání veřejných zakázek. Nákupy těchto věcí jsou nyní podle dokumentu základním bezpečnostním zájmem Česka.

Kabinet na základě doporučení středního krizového štábu žádá Sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu o dalších 30 dnů do pondělí 11. května. Poslanci o tom budou diskutovat v úterý. Nouzový stav by jinak skončil o Velikonocích v sobotu 11. dubna. Opozice žádá po vládě vysvětlení, k čemu chce nouzový stav využít.

Z vyjádření stranických lídrů vyplývá, že Sněmovna na návrh kabinetu asi nekývne. Mohla by dát přednost čtvrtku 30. dubna. O tomto datu mluví komunisté, kteří menšinovou vládu ANO a ČSSD v dolní komoře tolerují, a přiklonil se k němu i Babiš. Ministr vnitra a předseda ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) ale upozornil na to, že v takovém případě vláda zřejmě bude muset žádat Sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu znovu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď