Fiala: Pouhé navyšování peněz humanitním oborům nepomůže

foto Setkání s hejtmany Olomouckého a Moravskoslezského kraje při výjezdním zasedání vlády ČR, 29. března 2023, Městský úřad Jeseník. Premiér Petr Fiala.

Jeseník - Jednoduché navýšení peněz humanitním oborům, jejichž pedagogové protestují kvůli platům, řešení problémů nepomůže, míní premiér Petr Fiala (ODS). Po výjezdním jednání vlády v Jeseníku, na němž ministr školství Vladimír Balaš (STAN) kolegy informoval o vyjednávání s vysokými školami, uvedl, že chce hledat dlouhodobé a efektivní řešení. Zmínil svoje někdejší působení v akademické sféře. Řídil Masarykovu univerzitu, jež podle něj hospodaří s 8,5 až deseti miliardami korun. Připomněl, že stát meziročně zvýšil peníze pro vysoké školy o tři miliardy. Přidání nějaké částky podle Fialy nic nevyřeší, problém tkví i ve struktuře vysokých škol. "Pokud máme pomoct, musíme to dělat v úzké spolupráci, jednoduché řešení navýšením financí není," konstatoval.

Fotogalerie

V jednání o financování části oborů vysokých škol, které si stěžují na nízké platové ohodnocení pedagogů, se podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) zástupci vlády s reprezentacemi škol sbližují. Před jednáním vládního kabinetu nicméně konstatoval, že čeká na 21. duben, kdy vysoké školy dodají informace o plánovaných změnách ve výuce i financování jednotlivých oborů. Nestačí podle něj pouze "sypat peníze, ale je třeba hledat koncepční řešení a požadavky posuzovat v kontextu".

"Není problém pouze v institucionálním podfinancování, ale i v tom, jak si vysoké školy prostředky rozdělují uvnitř. Mechanismy a počet oborů jsou takové, že je financování složitější," řekl Balaš. Uvedl, že kabinet bude jednat o navýšení rozpočtu vysokých škol o 901 milionů korun, čeká ale na "vstřícný krok" ze strany vysokých škol.

Na vzdělávání na veřejných vysokých školách je letos podle ministerstva školství určeno 30,9 miliardy korun, tedy o 2,3 miliardy víc než loni. Kvůli odměňování vyučujících humanitních a společenskovědních oborů v úterý protestovala část vysokoškolských pedagogů. Balaš v úterý médiím řekl, že rozčarování pedagogů chápe, ale zatím čeká na informace o systémových krocích škol, které má dostat 21. dubna. Zástupci škol, zapojených do protestní akce Hodina pravdy, označili podfinancování veřejných vysokých škol a nízké platy vyučujících za ostudu, hanebnost a katastrofu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď