Vláda: Turecko na severu Sýrie a Iráku od neděle zasáhlo téměř 500 cílů

foto Elektrárna v kurdské oblasti na severu Sýrie zničená po tureckém náletu, 20. listopadu 2022.

Ankara - Turecké letectvo a dělostřelectvo zasáhly od neděle v kurdských oblastech na severu Sýrie a Iráku skoro 500 cílů a zneškodnily 254 "teroristů", tvrdí turecké ministerstvo obrany. O statistice vojenské akce, na kterou hledí kriticky USA i Rusko, informovala dnes agentura AFP.

"V rámci operace proti pozicím kurdských bojovníků bylo dosud zasaženo 471 cílů a zneškodněno 254 teroristů," uvedl dnes turecký ministr ministr obrany Hulusi Akar.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Británii a situaci v Sýrii monitoruje prostřednictvím sítě dobrovolníků, si útoky v této blízkovýchodní zemi dosud vyžádaly 40 životů.

Turecká armáda od neděle útočí na pozice kurdských milicí YPG a Strany kurdských pracujících (PKK). Právě tato dvě uskupení Ankara obviňuje, že zorganizovala útok, při němž 13. listopadu v Istanbulu zemřelo šest lidí a přes 80 jich bylo zraněno. Kurdské organizace to odmítají.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí řekl, že nevylučuje ani pozemní ofenzivu proti kurdským milicím v Sýrii. Dnes podle agentury Reuters zdůraznil, že jeho země má právo vyřešit svoje problémy na severu Sýrie. "Pokračujeme v letecké operaci a na teroristy tvrdě udeříme z pevniny v době, která nám bude nejvíce vyhovovat," řekl Erdogan v projevu k poslancům své strany.

Washington i Moskva ale Ankaru vyzvaly ke zdrženlivosti, neměla by podle nich destabilizovat situaci v Sýrii a zvyšovat napětí. Zmocněnec prezidenta Vladimira Putina pro Sýrii Alexandr Lavrenťjev dnes podle agentury Reuters řekl, že Rusko Turecko vyzvalo, aby nepodnikalo plnohodnotnou pozemní ofenzivu v Sýrii. "Doufáme, že naše argumenty budou v Ankaře vyslyšeny a najdou se jiné způsoby řešení problému," řekl Lavrenťjev po novém kole jednání o Sýrii s tureckou a íránskou delegací v Kazachstánu.

Agentura Reuters dnes informovala, že šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley telefonoval se svým tureckým protějškem Yaşarem Gülerem. Zpráva o telefonátu nezmiňuje přímo Sýrii, hovoří ale o "několika bodech vzájemných strategických zájmů" Turecka a USA. Spojené státy si podle prohlášení Turecka váží jako strategického a klíčového partnera v NATO.

USA v syrské provincii Hasaká využívají základnu pro boj proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby v úterý vyjádřil obavu, aby turecké vojenské operace neohrozily americké jednotky v Sýrii. V tomto smyslu se dnes vyjádřil i Pentagon. Poslední vzdušné údery v severní Sýrii podle něj ohrožují bezpečnost amerických vojáků a eskalace ohrožuje pokrok, kterého bylo během let dosaženo v boji proti takzvanému Islámskému státu (IS nebo ISIS).

"Poslední letecké údery v Sýrii přímo ohrožují bezpečí amerických vojáků, kteří v Sýrii spolupracují s místními partnery na porážce ISIS a drží v zajetí více než 10.000 zadržených z ISIS," uvedl mluvčí amerického ministerstva obrany Pat Ryder. Pentagon vyzval k okamžité deeskalaci a zároveň prohlásil, že uznává "legitimní bezpečnostní obavy" Turecka.

Kurdská strana PKK vede od roku 1984 ozbrojené povstání proti tureckému státu. Skupina je v Turecku, Evropě a Spojených státech považována za teroristickou organizaci.

Kurdské milice YPG působí v Sýrii. V minulosti dostaly vojenskou podporu USA a dalších západních zemí, protože bojovaly proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Ankara je však považuje za součást PKK a tedy rovněž za teroristickou skupinu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď