Vláda schválila strategii boje proti hybridním hrozbám

foto Ilustrační foto - Ministr obrany za ANO Lubomír Metnar (vlevo) a premiér Andrej Babiš (ANO).

Praha - Vláda schválila Národní strategii pro čelení hybridnímu působení. Má být nástrojem, jak včas rozpoznat nepřátelské kroky, uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). O schválení dokumentu ČTK informoval Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Počítá například se snižováním strategické závislosti Česka na zemích s odlišnou ideově-hodnotovou orientací.

"Události z posledních dnů týkající se nepřijatelných aktivit ruských tajných služeb na našem území potvrzují, že nežijeme v bezpečném světě. Proto musíme posilovat svou obranu a bezpečnost, modernizovat armádu a nahrazovat zastaralou techniku, ale také účinně bojovat proti soudobým hrozbám," uvedl Metnar. Dodal, že schválená strategie je nezbytným nástrojem k tomu, aby byl stát schopen nepřátelské kroky rozpoznat a včas a adekvátně na ně reagovat.

Hybridní působení definuje strategie jako skrytou i zjevnou činnost států i tzv. nestátních aktérů, která je namířená proti zranitelným částem demokratického státu a společnosti. K dosažení nepřátelských cílů využívají různé prostředky od politických a vojenských až přes ekonomické, zpravodajské nebo informační.

Podle Fajnora je největším úskalím hybridního působení to, že často využívá legální nástroje nebo zneužívá legitimní zdroje informací, kdy například prosadí konspirační teorie na seriózních webech. Projevuje se také kybernetickými útoky na civilní infrastrukturu, různými formami ekonomického nátlaku nebo vytvářením závislosti prostřednictvím investic do kritické infrastruktury. Může také využívat agresivní nasazení zpravodajských služeb či speciálních sil. Pokoušet se může i o skryté ovlivňování politických stran, soudů, policie nebo médií.

Podle Fajnora je strategie prvním českým strategickým dokumentem, který se této oblasti věnuje. Zpracování ministerstvu obrany dal za úkol audit národní bezpečnosti v roce 2016. Kromě obrany na ní pracovaly i další úřady a instituce. Nyní na ni naváže akční plán.

"Cílem strategie není společnost strašit, ale zajistit, aby si uvědomovala bezpečnostní rizika a zodpovědně k nim přistupovala," uvedl náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jan Havránek. Komplexní systém obrany je podle něj možné vytvořit pouze tehdy, když svým dílem přispěje většina institucí napříč státní správou.

Strategie předpokládá, že vytvoří indikátory hybridního působení využitelných veřejnou správou. Počítá také třeba s posílením systému školení státních zaměstnanců a osvětových kampaní vůči společnosti. Vybudován by také měl být systém strategické komunikace.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je středa 8. prosince 2021

Očekáváme v 5:00 -2°C

Celá předpověď