Vláda schválila prodloužení nouzového stavu do 11. dubna

foto Ilustrační foto - Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) vystoupil na tiskové konferenci 24. února 2021 v Praze.

Praha - Vláda schválila prodloužení nouzového stavu vyhlášeného kvůli koronaviru o dva týdny do 11. dubna. Souhlas k tomu předtím dostala od Sněmovny, pro spolu s vládními stranami hlasovali komunisté. Premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) doufají, že prodloužení bude poslední. Podle Blatného je nouzový stav dál potřeba hlavně kvůli zachování zákazu pohybu mezi okresy, které chce ale Sněmovna zachovat nejdéle do úterý 6. dubna. Zmírnění restrikcí vláda projedná po Velikonocích.

Kabinet dnes večer schválil i nákup milionu antigenních testovacích sad na covid. "Testy má Správa státních hmotných rezerv zajistit do 15. dubna na základě výsledků poptávkového řízení realizovaného za účelem nákupu antigenních testů pro samotestování pro ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy," uvedla Strakova akademie v tiskové zprávě s tím, že budou využity na testování zaměstnanců státního sektoru. Vláda také v návaznosti na rozhodnutí Německa vyřadit Česko ze seznamu nejrizikovějších zemí schválila od 28. března zrušení povinnosti pro řidiče v mezinárodní dopravě, kteří přes ČR přejíždějí směrem do Německa, prokazovat se při vstupu do Česka negativním testem.

Menšinová vláda ANO a ČSSD původně chtěla stav nouze prodloužit za tuto neděli o dalších 30 dnů do 27. dubna. Proti byla ve Sněmovně koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a také SPD, Piráti nabídli možnost nouzového řešení do Velikonoc. Po prodloužení do 11. dubna bude nouzový stav trvat nepřetržitě víc než půl roku. Sněmovna vedle ukončení zákazu cest mezi okresy nejpozději 6. dubna vyzvala vládu také k tomu, aby zrušila povinné nošení roušek či respirátorů v zastavěné části obce, pokud je člověk na ulici sám či se svým blízkým. Žádá také umožnění pohybu mezi Prahou a Středočeským krajem.

Kabinet už ale schválil prodloužení všech dosavadních opatření navázaných na nouzový stav do 11. dubna. Jen o Velikonocích budou lidé smět vycházet na mše až do půlnoci, zákaz vycházení jinak platí po 21:00. V kostelech podle Babiše bude omezená kapacita.

Rozvolnění si nyní Česko nemůže dovolit, řekl poslancům premiér. Vláda zmírnění restrikcí projedná po Velikonocích a stanoví termíny, které dodrží, a tentokrát to nepokazí, uvedl Babiš. Mezioborová skupina vedená epidemiologem Petrem Smejkalem kabinetu doporučila, aby firmy mohly v týdnu před Velikonocemi dobrovolně omezit provoz a náklady jim kompenzoval stát.

"Ihned po Velikonocích budou opatření znovu přezkoumána. Ta, která byla dnes největším důvodem diskuse - omezení pohybu mezi okresy a omezení vycházení v noci - budou platit nejdéle do konce nouzového stavu," řekl Blatný.

Sněmovna vládu vyzvala také k tomu, aby umožnila farmářské trhy při dodržování hygienických opatření nebo individuální sportování dětí a mládeže za účasti trenéra. Ministerstvo zdravotnictví dolní komora požádala o povolení poskytování lázeňské rehabilitační péče také samoplátcům. Kabinet vyzvala, aby zpracoval a předložil k připomínkám celkový plán návratu studentů a žáků do škol.

Do 7. dubna by vláda měla na návrh Pirátů objasnit, proč neobjednala všechny dostupné vakcíny ze společného nákupu zprostředkovaného EU. Ve stejném termínu má kabinet vypracovat a zveřejnit přehled kvality doporučovaných antigenních testovacích sad.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 19. září 2021

Očekáváme v 7:00 11°C

Celá předpověď